Zdrowe odżywianie

Dietetyczka zachęca, by w szkołach była zdrowa żywność. Dlaczego rodzice reagują na to agresją?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania

Mimo że o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowa dieta, mówi się coraz więcej, to nie wszyscy chcą przyjąć to do wiadomości. Zdarzają się sytuacje, że dzieci, które przynoszą do szkoły pełnowartościowe posiłki, są wyśmiewane przez rówieśników. Jak zmienić podejście dzieci i rodziców do jedzenia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

Dlaczego dzieci są wyśmiewane za jedzenie zdrowych produktów?

Badania pokazują, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. W ocenie specjalistów sposobem na zatrzymanie tego trendu jest m.in. zmiana nawyków żywieniowych. Choć spora grupa rodziców zaczyna to rozumieć i serwuje swoim pociechom zdrowe posiłki, to niestety część dzieci jest wyśmiewana przez rówieśników za przyniesienie do szkoły zdrowej przekąski.

- Lubimy oceniać siebie i to, co mamy na talerzu. Dzieciom przychodzi to z większą łatwością. Bardzo często nie zdają sobie sprawy, że takim nieprzyjemnym komentarzem robią komuś przykrość - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

W ocenie specjalistki wyśmiewanie dzieci, które jedzą zdrowo, to konsekwencja tego, że nie jesteśmy nauczeni jeść zdrowo. - Dziecko myśli przede wszystkim smakiem, a nie tym, co jest dla niego dobre. Jeden z moich pacjentów, który musi trzymać dietę, przezywany jest w szkole królikiem - dodała dietetyczka.

Dlaczego dzieci nie chcą jeść zdrowych posiłków?

Zdaniem dr Hanny Stolińskiej rolą rodzica jest nauczenie dziecka zdrowych nawyków żywieniowych i przygotowywanie dla niego wartościowych posiłków. Niestety wielu rodziców nie chce tego robić. - Zrobienie zdrowego posiłku czy przekąski nie jest trudne. Niestety rodzice wolą dać dziecku pieniądze, żeby samo coś sobie kupiło - dodała.

Jak mówiła specjalistka, próby tłumaczenia niektórym rodzicom, że niezdrowa dieta może być bardzo niebezpieczna, na niewiele się zdają. - Byłam zapraszana do szkół przez rodziców czy firmy cateringowe na wywiadówki, aby opowiadać o zdrowym żywieniu. Kiedy mówiłam, że posiłki na wycieczkach czy w stołówce powinny być zdrowsze, spotykałam się z agresją. Słyszałam od rodziców, że tak nie może być, że najważniejsze jest, żeby dziecko w ogóle coś zjadło - mówiła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości