Coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z nadwagą. "Nie ruszałem się i dlatego przytyłem"

(Od)wagi dzieciaki - Szymon nie chce schudnąć
Źródło: Dzień Dobry TVN
Problem otyłości, który coraz częściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, pogłębił się na skutek pandemii koronawirusa. Zrzucenie zbędnych kilogramów to niełatwe wyzwanie, zwłaszcza w obliczu licznych pokus, które zniechęcają młodych ludzi do zmiany nawyków. Przekonał się o tym dwunastoletni Szymon Wrzesiński, który za namową mamy usiłuje przejść na zdrową dietę i rozwiązać tym samym problem dokuczliwej nadwagi.

Trudna walka z otyłością

Szymon Wrzesiński ma zaledwie dwanaście lat, a już zmaga się z niełatwym procesem odchudzania. Pierwsze problemy z wagą pojawiły się u niego krótko po tym, jak doznał pozornie niegroźnych kontuzji. Całkowicie zrezygnował wtedy z aktywności fizycznej. Niestety, konsekwencje tej decyzji odczuwa aż do dziś.

- Miałem dwa razy złamaną rękę, nie ruszałem się wtedy i dlatego przytyłem. Później tak już zostało - wyjaśnia dwunastolatek.

W najbliższym otoczeniu chłopca nie brakuje życzliwych osób, które pragną wspierać go w walce o zrzucenie zbędnych kilogramów. Przyjaciel Szymona, Dominik Chądzyński, otwarcie mówi o tym, że zauważa błędy żywieniowe swojego rówieśnika.

W szkole wszystko robimy razem. Ja najczęściej kupuję sobie coś do picia, bo jedzenie zabieram z domu. Szymon kupuje słodkie bułki, batoniki, picie i chipsy

- ocenia uczeń, potwierdzając tym samym słowa mamy Szymona. Mariola Chmielewska nie ukrywa, że jej syn często sięga po niezdrowe i kaloryczne produkty, a podstawę jego jadłospisu stanowią głównie smażone posiłki. Właśnie dlatego postanowiła interweniować i namówić go do wprowadzenia w życie istotnych zmian.

"(Od)wagi dzieciaki" - akcja społeczna Dzień Dobry TVN

W ramach cyklu "(Od)wagi, dzieciaki" Szymon Wrzesiński zdecydował się głośno opowiedzieć o swoim problemie. Wyjątkowa akcja poświęcona walce z nadwagą pomogła mu zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają w jego wieku ruch i zdrowa dieta. Dwunastolatek wciąż zmaga się z wątpliwościami, które nie pozwalają mu w pełni zmienić niektórych nawyków. Stara się jednak jak najczęściej sięgać po wartościowe produkty, które proponuje mu mama.

- Dowiedziałam się, że operację beriatryczną można wykonać dopiero po szesnastym roku życia. Dziecko jest wtedy bardziej dojrzałe. Wtedy można się podjąć tej operacji. Wolę walczyć, niż czekać, aż będzie za późno - podsumowuje Mariola Chmielewska.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości