Zdrowie

Jak najlepiej dbać o wątrobę? "Profilaktyka jest bardzo ważna"

Zdrowie

Autor:
Sabina
Zięba
Co szkodzi wątrobie?

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Szacuje się jednak, że w Polsce obecnie na przewlekłe choroby tego narządu choruje ponad 400-500 tys. osób. Jak zatem w prawidłowy sposób o niego dbać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalista gastroenterologii, dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba odpowiada za oczyszczanie organizmu z wszelkich toksyn, przez co jej prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne, by utrzymywać dobry stan naszego zdrowia. Wiadomo jednak, że niektóre czynności i zachowania, jak np. przyjmowanie i nadużywanie leków, może zaburzyć jej działanie. 

- Nasza wątroba, jeżeli my jej nie szkodzimy, to ona zachowuje się znakomicie i nie wymaga żadnego specjalnego postępowania oraz leczenia. Nasze błędy i słabości doprowadzają do tego najczęściej, że uszkadzamy tę wątrobę. Powinniśmy wiedzieć i mieć świadomość tego, że jeżeli odżywiamy się właściwie, jeżeli nie mamy diety bogatotłuszczowej, wysokowęglowodanowej, jeżeli nie cierpimy na otyłość, nie pijemy zbyt dużej ilości alkoholu, nie spożywamy dużej ilości leków, to wówczas ta wątroba sobie funkcjonuje znakomicie - mówiła dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska w Dzień Dobry TVN.

Uszkodzenia wątroby

Wątrobie najbardziej szkodzi dieta wysokowęglanowa i wysokotłuszczowa, otyłość, nadwaga, alkohol, cukrzyca (powoduje stłuszczenie wątroby, które doprowadza do jej zwłóknienia) oraz brak aktywności fizycznej. Co ważne - pacjenci niejednokrotnie mają duże wzdęcia i myślą, że to jest ból wątroby, jednak może to być ból wzdętych jelit czy nerwoból idący od kręgosłupa. Punktowy ból nigdy nie jest bólem wątroby, bowiem ten organ nie boli.

- Najczęściej uszkodzenie wątroby jest bezobjawowe. (...) I to jest ten problem. Ważne też jest to, że wątroba nas nie boli. Tak naprawdę sama wątroba jest nieunerwiona, poza torebką wątroby i pęcherzykiem żółciowym - tłumaczyła w naszym programie specjalistka gastroenterologii.

Szczególnie niebezpieczne są dla wątroby są łatwo dostępne oraz wszechobecne leki przeciwbólowe. Tabletki w ogólnym mniemaniu uznawane za "łagodne" mogą uszkadzać wątrobę w toksyczny sposób. Nadużywanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do ciężkiej niewydolności wątroby, łącznie z przeszczepem tego narządu.  

- Dużo łatwiej nam zapobiegać, czyli prewencja jest dużo łatwiejsza w przypadku wątroby - tak jak w wieku innych chorób w medycynie - natomiast dużo trudniej to leczyć. Dlatego ta prewencja, profilaktyka jest tak bardzo ważna. Leki przeciwbólowe są bardzo dobre i są nam niezbędne - każdy z nas jest czasami zmuszony, żeby zażyć te leki - ale muszę powiedzieć, że ich nadużywamy - dodała dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości