Zaledwie jedno przytulenie może uratować komuś życie. Przekonała się o tym pewna mama. Gdy złapała w objęcia swoją córkę, wyczuła na jej żebrach zgrubienie. Dziecko trafiło do szpitala. Szybka interwencja lekarzy ocaliło go przed najgorszym.
Jak zadbać o zdrowie własnej wątroby?
Dzięki temu mogła "dać nowe życie" pacjentowi z listy oczekujących.
20 lat po przeszczepie wątroby, Grzegorz Perzyński prezes Fundacji Transplantacja LIVER Strong, po raz drugi wystartuje w pełnym Ironmanie. Rok temu nie zdołał go ukończyć, ale jak mówi, to się nie liczy. Zależy mu na tym, aby promować transplantację jako jedyną nadzieję na życie dla wielu chorych. W niedzielę 7 sierpnia mężczyzna będzie walczył o najlepszy wynik.
Latem sezonowe owoce kuszą swoimi kolorami, smakiem i zapachem. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść ich tuż po zerwaniu z krzaka, lecz zabrać do domu i dokładnie umyć. Lekarze apelują: jedzenie brudnych jagód czy borówek może nieodwracalnie zniszczyć wątrobę.
Dr Wanda Baltaza obala w studiu Dzień Dobry TVN popularny mit.
Badacze przypuszczają, że schorzenie może mieć związek z przechorowaniem COVID-19.
Do Polski dotarło tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci - poinformował prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W wyniku ostrego zapalenia wątroby zmarło co najmniej jedno dziecko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast 17 małych pacjentów wymagało przeszczepu narządu. Jaka jest przyczyna wzrostu zachorowań?
Chorują maluchy w wieku od roku do 6 lat.
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Szacuje się jednak, że w Polsce obecnie na przewlekłe choroby tego narządu choruje ponad 400-500 tys. osób. Jak zatem w prawidłowy sposób o niego dbać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalista gastroenterologii, dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.
Sposób i częstotliwość wypróżnień bardzo dużo mówią o naszym zdrowiu. Ile wizyt w toalecie to jeszcze "norma"? Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Matyjaszczykiem, lekarzem rodzinnym.
Wątroba to największy gruczoł w ciele człowieka. Do jego zadań należy m. in. oczyszczanie organizmu oraz magazynowanie substancji odżywczych. Niestety niezdrowy styl życia jest dla narządu dużym obciążeniem. Co i jak warto zmienić, aby działał sprawniej?
W czasie pandemii utwierdziliśmy się w przekonaniu, że zdrowie to temat numer jeden. A jednak wbrew pozorom o formę swojego organizmu raczej wzorowo nie zadbaliśmy – mniej się ruszaliśmy, a więcej jedliśmy. Co czwarty z nas przytył w przeciągu ostatniego roku, czego skutki odczuwa m.in. nasza wątroba. To ważny organ, ale czy poświęcamy mu tyle uwagi, ile powinniśmy? Wyniki badania "Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby" są odpowiedzią na to pytanie.
Mwana mieszka w Tanzanii i jest poważnie chora. Matki dziewczynki nie stać na profesjonalną opiekę medyczną, dlatego szukała pomocy u miejscowych szamanów. Jednak ci nie wiedzą, co dolega nastolatce. Sprawą Mwany zainteresowała się dyrektorka Polskiej Misji Medycznej.
Dwanaście tradycyjnych potraw na wigilijnym stole, a potem dwa dni rodzinnego biesiadowania. Pierogi, kapusta, sałatka jarzynowa z majonezem, makowiec, piernik - świąteczne dania są pyszne, ale - zwłaszcza spożywane w nadmiarze - potrafią dać się we znaki. Jak złagodzić skutki kulinarnego szaleństwa?
W tym roku nagrodę Nobla otrzymali lekarze, którzy odkryli wirusa zapalenia wątroby typu C. To on wywołuje marskość i nowotwory tego organu. Czy to zmieni strategię walki z tymi chorobami w Polsce i na świecie?
Jaki jest stan wątroby u Polaków? Z przeprowadzonego w sierpniu badania wynika, że na jej stłuszczenie narażone są nie tylko osoby z otyłością, ale też z nadwagą. Problem dotyczy również ludzi z prawidłową masą ciała. Jak możemy temu zapobiec? O tym mówiła Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii "Wątroba się sprawdza".
Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.
Ostropest plamisty może przyozdobić ogródek, ale i zadbać o nasze zdrowie. Jakie jest jego działanie prozdrowotne? Kto powinien sięgać i jak często po ostropest? W jakiej formie go przyjmować? Zapytaliśmy o to prowadzącą cykl Naturalnie! Agnieszkę Cegielską.
Osłabieniem brak apetytu, utrata wagi, mdłości i rozpieranie w brzuchu po jedzeniu - to tylko niektóre z pierwszych objawów marskości wątroby. Kolejnymi, w bardziej zaawansowanym stadium, są: żółtaczka i gromadzenie płynów w jamie otrzewnej. Jednak marskość wątroby może przez lata rozwijać się bezobjawowo. Dlaczego chorują na nią coraz młodsi ludzie? Co jest najczęstszą przyczyną zwłóknienia wątroby? Jak leczyć marskość wątroby? Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Piotr Gryglas.
O tym, co na wigilijnym stole szczególnie źle wpływa na naszą wątrobę i jak ustrzec się "tradycyjnych" świątecznych dolegliwości pokarmowych rozmawialiśmy z dr. Piotrem Gryglasem!
Wydaje ci się, że przyjmujesz niewielką, a więc pewnie nieszkodliwą dawkę leku. Tyle, że jeżeli robisz to codziennie przez dłuższy czas, możesz nabawić się poważnej choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że Paracetamol zażywany przez dłuższy czas może uszkodzić mózg i wątrobę.