O rosnącej liczbie zachorowań, którą zaobserwowano wśród maluchów, piszą największe media. Lekarze szukają przyczyny, a do prasowych doniesień odniosła się Światowa Organizacja Zdrowia. Tymczasem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, wykrywane są kolejne przypadki choroby, która atakujące dziecięce wątroby.
Tajemnicza choroba atakuje wątroby dzieci
O chorobie atakującej wątrobę dzieci donoszą największe światowe tytuły prasowe: "The Washington Post", "The Associated Press", "Fox News" czy "CBS News". W Wielkiej Brytanii potwierdzono 74 przypadki zapalenia u dzieci. Dolegliwość stwierdzono w Danii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii. W stanie Alabama wykryto 9 przypadków. Wszędzie chorują maluchy w wieku 1-6 lat.
Chore dzieci
Chore dzieci
Jak zgodnie twierdzą lekarze, łagodne zapalenie wątroby nie jest niczym niezwykłym, jednak to identyfikowane obecnie u dzieci ma dużo ostrzejszy przebieg. Chorzy wymagali hospitalizacji, a w niektórych przypadkach konieczny był przeszczep narządów. Badania laboratoryjne wykluczyły klasyczne stany zapalne typu A, B, C i E. Specjaliści podejrzewają, że fala zachorowań ma związek z rozprzestrzenianiem się adenowirusów.
Czym są adenowirusy?
Patogeny wywołują chorobę zbliżoną do przeziębienia. Równocześnie może pojawić się zapalenie jelit lub żołądka. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że choć na Wyspach Brytyjskich zauważono wzrost zakażeń adenowirusami, to "ich potencjalna rola w wywoływaniu zapalenia wątroby jest niejasna".
Pewne jest natomiast, że ich obecność potwierdziły badania laboratoryjne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie. WHO przygląda się powiązaniom zachorowań z konkrentymi wirusami.
Adenowirusy są szeroko rozpowszechnione. Najczęściej można się z nimi spotkać w przedszkolach i żłobkach. Dolegliwości chorobowe wywołują zazwyczaj u dzieci do 5. roku życia. Mogą powodować zapalenie spojówek, układu oddechowego oraz pokarmowego. Obecnie nie ma sposobu skutecznego zapobiegania wywoływanym przez nie chorobom, a leczenie jest objawowe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Laureatki Konkursu Pielęgniarka Roku wyróżnione za wyjątkowy projekt. "Zadowolenie pacjenta jest dla nas najlepszym podziękowaniem"
- Po rosyjskim ostrzale Olena i jej synowie stracili wzrok. Pomogli im lubelscy lekarze. "Cały personel płakał"
- Mimo legalizacji medycznej marihuany nie ma jej w aptekach. Z jakiego powodu?
Autor: Adam Barabasz
Źródło: The Associated Press, The Washington Post, RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Marcinska / EyeEm / Getty Images