Opryszczka to dość powszechne schorzenie. Charakterystyczne dla niej zmiany najczęściej tworzą się w obrębie ust, ale nie tylko. Mogą się pojawić również w okolicy lub na narządach płciowych. Taka infekcja u kobiety w ciąży pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jak bardzo może być niebezpieczna? Jak ją leczyć?
Opryszczka narządów płciowych – co ją wywołuje?
Opryszczka narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową. Za jej rozwój odpowiada wirus HSV2 (wirus Herpes, Herpes simplex virus). Jego "brat" – wirus HSV1 – przyczynia się do rozwoju opryszczki wargowej. W obu przypadkach wystarczy jednorazowa infekcja, aby wirus już na zawsze zagnieździł się w organizmie, a konkretnie w zwojach nerwowych. Patogen aktywuje się przy zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach odporności, osłabieniu organizmu oraz zbyt dużym obciążeniu fizycznym lub psychicznym.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Należy pamiętać, że oba wirusy i oba zakażenia mogą ze sobą współistnieć. Do tego bardzo łatwo można je przenieść. – Przy opryszczce wargowej trzeba uważać, aby podczas seksu nie doszło do jej przeniesienia właśnie na narządy płciowe – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Anna Horbaczewska, ginekolog.
Opryszczka narządów płciowych. Dla kogo jest szczególnie niebezpieczna?
Zakażenie wywołane przez wirusa HSV2 daje bardzo charakterystyczne objawy, które trudno jest przeoczyć i pomylić z inną chorobą przenoszoną drogą płciową. – W obrębie narządów tworzą się drobne pęcherzyki, wypełnione surowiczym płynem. Dodatkowo pojawiają się ból, pieczenie, gorączka, a nawet powiększenie węzłów chłonnych – wyliczała ginekolożka. Co ciekawe, może się zdarzyć, że kolejne infekcje przebiegają bardzo łagodnie lub nie dają żadnych objawów.
Mimo że opryszczka uchodzi za stosunkowo niegroźne schorzenie, to tej w obrębie narządów płciowych nie można ignorować. Szczególnie niebezpieczna (również ta wargowa) może być dla kobiet w ciąży, które infekcję złapały po raz pierwszy. – Taka sytuacja jest groźna dla przede wszystkim dziecka, dlatego jej wykrycie – w zależności od etapu ciąży - może być przesłanką do tego, aby kobieta urodziła przez cesarskie cięcie – mówiła specjalistka.
Jeśli jednak kobieta urodzi naturalnie lub dojdzie do tzw. zakażenia wewnątrzmacicznego, wirus może wywołać poważne spustoszenie w organizmie dziecka. Do najczęściej występujących powikłań należą wodogłowie, małogłowie, utrata wzroku lub opryszczkowe zapalenia mózgu. Zakażenie – zwłaszcza w III trymestrze ciąży – może doprowadzić do porodu przedwczesnego, a nawet – w skrajnych przypadkach – śmierci dziecka. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
Opryszczka narządów płciowych - jak ją leczyć?
Ciąża jest sporym obciążeniem dla organizmu, podobnie zmiany hormonalne, które zachodzą w tym czasie w ciele kobiety. Tym samym przyszłe mamy znacznie częściej zmagają się z różnego rodzaju infekcjami, w tym również z opryszczką (zarówno wargową, jak i tą w obrębie narządów płciowych). Na szczęście – wtórne infekcje nie są aż tak groźne i nie zawsze wymagają leczenia. Czasem lekarz może zalecić jedynie odpoczynek, przyjmowanie wapnia oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminy z grupy B.
Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe – stosuje się je u wszystkich kobiet, także ciężarnych. Zazwyczaj kuracja trwa kilka dni. Ponieważ wirus HSV najczęściej przenoszony jest drogą płciową - na czas leczenia - zaleca się także wstrzemięźliwość seksualną. Warto, aby partner kobiety – nawet jeśli nie ma żadnych objawów – skonsultował się z lekarzem.
W przypadku, gdy kobieta w ciąży cierpi na nawrotowe opryszczki okolic intymnych – rozważa się leczenie profilaktyczne. – Polega ono na doustnym przyjmowaniu leku przeciwwirusowego. Najczęściej wprowadza się je między 34. a 36. tygodniem ciąży – mówiła specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mother shower - nowy trend wypiera baby shower. "Kobieta w ciąży ma swoje potrzeby"
- Lekarze utrzymali ciążę przez 15 tygodni od odpłynięcia wód płodowych. Taka próba nie zawsze się udaje
- 29-latka spodziewa się dziewiątego syna. Jej mąż marzy o córce
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Sam Edwards/Getty Images