Mother shower - nowy trend wypiera baby shower. "Kobieta w ciąży ma swoje potrzeby"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Bartek Dajnowski
Mother shower zamiast baby shower
Mother shower zamiast baby shower Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko, dlatego kobiety w ciąży tworzą nowy trend, zgodnie z którym dbają o siebie w takim samym stopniu jak o noszonego pod sercem malucha. W trakcie wyjątkowych 9 miesięcy spełniają marzenia i pielęgnują kobiecość. Celebrują nie tylko narodziny pociechy, lecz przede wszystkim macierzyństwo. Pomaga im w tym mother shower. Czym ono jest?

Mother shower - impreza dla przyszłych matek

Narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi emocjami. Cała uwaga dorosłych jest skupiona głównie na nowym członku rodziny. Matka schodzi wówczas na drugi plan.

Helena Bielawska, promotorka trendu mother shower uważa, że umniejszanie roli rodzicielki w okresie okołoporodowym nie powinno mieć miejsca. Wśród bliskich zapoczątkowała więc piękną tradycję - każde swoje urodziny traktuje tak, jakby były one świętem jej mamy. - Gdy po raz pierwszy dałam mamie kwiaty w dniu moich urodzin, to się popłakała - opowiada w reportażu Bartka Dajnowskiego.

Helena Bielawska od dziesięciu lat pracuje jako doula. Udziela ciężarnym porad i wspiera je na poziomie emocjonalnym oraz informacyjnym. Zawodowe doświadczenie utwierdziło ją w przekonaniu, że przyszłe mamy zapominają o własnym komforcie. Postanowiła to zmienić.

- Organizuję dla kobiet imprezy, które nazywają się mother shower. To jest alternatywa dla baby shower i impreza skupiona na mamie, a nie na dziecku. (...) Mother shower to jest nie tylko zabawa, ale też zmiana świadomości oraz pokazywanie kobietom, że można o siebie zadbać i że to jest ważne - tłumaczy.

Kobieta w ciąży ma własne potrzeby. Jak je zaspokajać?

Gościem w studiu Dzień Dobry TVN była psycholog Magdalena Chorzewska. Jak podkreśliła, przyszłe matki powinny zadbać o swój komfort.

- Kobieta w ciąży nie przestaje być osobą, która ma swoje potrzeby. Główną potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa. Ale jak ma tę potrzebę zapewnioną, to ona dalej chce żyć, chce się pięknie ubrać, chce pięknie wyglądać, chce się cieszyć tym stanem. Są kobiety, które bardzo długo czekają na moment, kiedy będą w ciąży i one o wiele bardziej potrzebują celebracji - wyjaśnia rozmówczyni Doroty Wellman i Marcina Prokopa.

Kobiety w ciąży doświadczają lęku, przede wszystkim o zdrowie swoje i maluszka. Wsparcie innych i obracanie się w kręgu doświadczonych matek sprawia, że łatwiej pokonują wszelkie przeszkody. Ale niemały wpływ na ich komfort psychiczny ma również partner.

- Wielu mężczyzn zapomina o tym, że kobieta w ciąży ma mnóstwo hormonów, mnóstwo myśli. Z kobietą trzeba rozmawiać nawet o takich rzeczach, które się facetom w głowie nie mieszczą. Mężczyzna ma szansę powiedzieć partnerce: "Jestem z Tobą, jestem tu dla Ciebie i chętnie posłucham" - radzi ekspertka.

Mother shower – przyszła mama w centrum uwagi
Mother shower – przyszła mama w centrum uwagi Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości