WHO

  WHO

  Zbyt długa praca znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu udaru i chorób serca – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w latach 2000-2016 takich liczba zgonów wzrosła aż o 42 procent. Tymczasem osób, które pracują za długo, jest coraz więcej. Jak się chronić przed negatywnymi skutkami przemęczenia i stresu? O tym mówił nam Jakub Kosma Rokicki, lekarz z Kliniki Kardiologii WUM.

  Koronawirus, pandemia, lockdown - to hasła, które na naszych ustach goszczą od kilkunastu miesięcy. Kiedy na początku zeszłego roku świat obiegła wieść o tajemniczym wirusie z Chin, mało kto chyba przypuszczał, jak bardzo zmieni on nasze dotychczasowe życie. Świat dzielimy na "nową normalność" i to, co było kiedyś. A skąd właściwie wziął się COVID-19, który dziś jest wyznacznikiem tego, co "przed" i "po"? Raport na ten temat opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do rozwikłania zagadki już blisko?

  Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki może być podawana osobom po 65. roku życia. Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej, to eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że korzyści z jej podania przeważają nad ewentualnym ryzykiem i zalecają jej stosowanie.

  Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

  Zima za pasem, za nami pierwsze opady śniegu, wiele osób myśli więc o wyjeździe na narty. Czy w obecnej sytuacji jest to bezpieczne? W związku z pandemią rządy powinny rozważnie rozpatrzeć plany na nadchodzący sezon narciarski - uznała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zauważyła WHO, na małych obszarach, gdzie gromadzą się ludzie, może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  307 930 przypadków infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano na całym świecie w niedzielę. To oznacza nowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło ponad 5,5 tys. osób. Takie dane przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najwięcej zakażeń zgłoszono w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

  Władimir Putin zelektryzował opinię publiczną po tym, jak poinformował, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Doniesieniem natychmiast zainteresował się świat naukowy. WHO niezwłocznie rozpoczęła rozmowy z rosyjskimi władzami na temat przyznania jej ewentualnej wstępnej kwalifikacji. Są jednak eksperci, którzy sceptycznie podchodzą do zapewnień Moskwy.

  Grupa 239 naukowców z całego świata opublikowała wspólny list otwarty, w którym twierdzą, że SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Zdaniem badaczy istnieje szansa, że koronawirus przenosi się na większe odległości, niż dotychczas się przypuszczało. Tym samym wzywają WHO do zmiany zaleceń związanych z ochroną przed zarażeniem.

  Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone opuszczają WHO, a środki przeznaczone na jej wsparcie trafią do innej organizacji. O decyzji prezydent USA poinformował podczas konferencji przed Biały Domem, na której odniósł się również do relacji z Hongkongiem.

  Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, co 4. mężczyzna i co 3. kobieta nie ćwiczą wystarczająco dużo, by zapobiec różnym chorobom. A jak się okazuje, istnieje wiele dowodów na to, że jeżeli się ruszamy, żyjemy dłużej i zmniejszamy ryzyko zachorowań na wiele chorób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Annę Plucik-Mrożek, która leczy ruchem oraz Beatę Domaszewicz, która chorowała na nowotwór piersi i za wysokie tętno. Jak często należy ćwiczyć, by zachować zdrowie?

  Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się w wędlinach jadu kiełbasianego. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka wytłumaczyła, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe jak to ze sklepu.

  Dlaczego producenci żywności tak chętnie dodają do swoich produktów syrop glukowozo-fruktozowy? Czym różni się on od zwykłego cukru? Czy łatwo jest zmieścić się w nowej normie dziennego spożycia cukru, którą Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła na 3,5 łyżeczki? O tym w jakich produktach znajduje się cukier i o jego wpływie na nasze zdrowie rozmawialiśmy z dr inż. Iloną Gałązką-Czarnecką.

  Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przetworzone mięso jest rakotwórcze, a czerwone mięso - wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę eksperci z WHO określili jako prawdopodobnie rakotwórcze. Czy to oznacza, że powinniśmy wyeliminować mięso z naszej diety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę i psycholożkę Agatę Ziemnicką-Łaskę.

  Święto nie przeszkodzi nam w rozmowie na temat ważny, ale dotyczący seksu. Jak co środę, naszym gościem jest seksuolog dr Andrzej Depko. Ale tym razem nasz ekspert nie odpowiada na pytania widzów, ale mówi o zaleceniach światowej ogranizacji zdrowia (WHO). Jednym z nich jest to, by dziecko było edukowane seksulnie już od przedszkola. Czy to dobry pomysł? Co przedszkolak powinien wiedzieć o seksie?