WHO

  Małpia ospa rozprzestrzenia się ostatnio niezwykle szybko. WHO bije na alarm, ostrzegając, że ryzyko zakażenia się w Europie jest niezwykle wysokie. Nadal jednak brak konkretnych rozwiązań na powstrzymanie wirusa.

  Wirus nadal stanowi ogromne zagrożenie.

  W wyniku ostrego zapalenia wątroby zmarło co najmniej jedno dziecko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast 17 małych pacjentów wymagało przeszczepu narządu. Jaka jest przyczyna wzrostu zachorowań?

  Spacery to doskonała forma aktywności fizycznej, dostępna dla niemal każdego.

  Chorują maluchy w wieku od roku do 6 lat.

  Powód jest prozaiczny.

  Wariant Omikron sieje spustoszenie. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, od czasu jego wykrycia zmarło pół miliona osób. - Wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń - ostrzegają.

  Jaką cechę ma ten wirus?

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie Mu albo B.1.621. Po raz pierwszy wykryto go w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 procent zakażeń. Odnotowano go również w Polsce.

  Zbyt długa praca znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu udaru i chorób serca – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w latach 2000-2016 takich liczba zgonów wzrosła aż o 42 procent. Tymczasem osób, które pracują za długo, jest coraz więcej. Jak się chronić przed negatywnymi skutkami przemęczenia i stresu? O tym mówił nam Jakub Kosma Rokicki, lekarz z Kliniki Kardiologii WUM.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek (7.05) do użytku szczepionkę przeciw COVID-19. Chodzi o preparat chińskiej firmy Sinopharm. To oznacza, że po raz pierwszy WHO zaaprobowała szczepionkę na koronawirusa niewyprodukowaną na Zachodzie.

  7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia – upamiętnia utworzenie w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization). Obchody mają na celu uświadomienie aktualnych działań na rzecz ochrony zdrowia.

  Koronawirus, pandemia, lockdown - to hasła, które na naszych ustach goszczą od kilkunastu miesięcy. Kiedy na początku zeszłego roku świat obiegła wieść o tajemniczym wirusie z Chin, mało kto chyba przypuszczał, jak bardzo zmieni on nasze dotychczasowe życie. Świat dzielimy na "nową normalność" i to, co było kiedyś. A skąd właściwie wziął się COVID-19, który dziś jest wyznacznikiem tego, co "przed" i "po"? Raport na ten temat opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do rozwikłania zagadki już blisko?

  Najnowsze badania udowodniły, że pandemia negatywnie wpływa na jakość opieki nad noworodkami. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że brak bliskiego kontaktu matki z dzieckiem może poważnie odbić się na zdrowiu noworodka.

  Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) – został potwierdzony w Rosji. Zarazili się nim pracownicy farmy drobiu. Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny.

  Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki może być podawana osobom po 65. roku życia. Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej, to eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że korzyści z jej podania przeważają nad ewentualnym ryzykiem i zalecają jej stosowanie.

  Rak piersi stał się najczęściej występującym nowotworem. Jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na ten typ raka jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość.

  Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

  Zima za pasem, za nami pierwsze opady śniegu, wiele osób myśli więc o wyjeździe na narty. Czy w obecnej sytuacji jest to bezpieczne? W związku z pandemią rządy powinny rozważnie rozpatrzeć plany na nadchodzący sezon narciarski - uznała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zauważyła WHO, na małych obszarach, gdzie gromadzą się ludzie, może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  Koronawirus nie daje za wygraną. Zakażenie stwierdzono już u ponad 39 mln ludzi. Zdaniem szefa WHO, obecnie świat znajduje się w krytycznym punkcie pandemii. W których krajach wirus jest szczególnie niebezpieczny?

  Światowa Organizacja Zdrowia wydała opinię o preparatach stosowanych w walce z epidemią koronawirusa. Okazuje się, że lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga zakażonym COVID-19 wrócić do zdrowia. Zaprzecza to badaniom prowadzonym w USA.

  307 930 przypadków infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano na całym świecie w niedzielę. To oznacza nowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło ponad 5,5 tys. osób. Takie dane przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najwięcej zakażeń zgłoszono w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

  Władimir Putin zelektryzował opinię publiczną po tym, jak poinformował, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Doniesieniem natychmiast zainteresował się świat naukowy. WHO niezwłocznie rozpoczęła rozmowy z rosyjskimi władzami na temat przyznania jej ewentualnej wstępnej kwalifikacji. Są jednak eksperci, którzy sceptycznie podchodzą do zapewnień Moskwy.

  Prawie 260 tys. nowych przypadków koronawirusa zanotowano na świecie w ciągu ostatnich 24 godzin. To kolejny rekordowy dobowy wzrost liczby zainfekowanych osób. Pandemia się więc nie kończy. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, powinniśmy dbać o to, by zminimalizować ryzyko zakażenia oraz zakrywać usta i nos. Jak robić to poprawnie?

  Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przyznali, że pojawiają się dowody na transmisję koronawirusa poprzez unoszące się w powietrzu drobne aerozole. Wielu naukowców uważa, że mogą być one roznoszone przez osobę zakażoną podczas rozmowy, a nie tylko na skutek kaszlu lub kichania.

  Jak zapowiedział, tak zrobił. Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Amerykański przywódca zarzucał jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem Trumpa Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację i wywierają na nią presję, a władze w Pekinie nie przesyłały obowiązkowych reportów.

  Grupa 239 naukowców z całego świata opublikowała wspólny list otwarty, w którym twierdzą, że SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Zdaniem badaczy istnieje szansa, że koronawirus przenosi się na większe odległości, niż dotychczas się przypuszczało. Tym samym wzywają WHO do zmiany zaleceń związanych z ochroną przed zarażeniem.

  W Europie notuje się dziennie 20 tys. zakażeń koronawirusem, a umiera z tego powodu ponad 700 osób. Największy od dłuższego czasu tygodniowy przyrost jest bardzo niepokojący, znowu grozi przeciążeniem szpitali - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Tymczasem Europejczycy tłumnie wylegli na plaże, nie zachowując zasad dystansu społecznego.

  Rozprzestrzenianie się pandemii na świecie nabrało tempa. Jak podał dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, pierwszy milion zakażeń koronawirusem odnotowano po ponad trzech miesiącach, a ostatni już po upływie ośmiu dni. Obecnie epicentrum znajduje się w Ameryce Łacińskiej.