WHO przestrzega przed stosowaniem słodzików: "Ludzie powinni rozważyć inne sposoby". Dlaczego?

kobieta, która używa słodzika
Czy słodziki szkodzą zdrowiu?
Źródło: nensuria/Getty Images

Słodziki przez wiele lat uchodziły za zdrowsze i bezpieczniejsze dla zdrowia zamienniki cukru. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed ich stosowaniem. Według WHO produkty te - paradoksalnie - sprzyjają przybieraniu na wadze, a w konsekwencji mogą przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości.     

Słodziki sprzyjają nadwadze i otyłości

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed stosowaniem sztucznych słodzików. Z najnowszych badań opublikowanych przez WHO jasno wynika, że tego rodzaju produkty przyczyniają się do wzrostu masy ciała, a tym prowadzą do rozwoju nadwagi oraz otyłości. Mogą mieć też swój udział w rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Porady dietetyków

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Francesco Branca, dyrektor WHO do spraw żywienia i bezpieczeństwa żywności, cytowany w specjalnym komunikacie wydanym przez WHO, tłumaczy, że "zamiana prostych cukrów na niecukrowe słodziki nie pomaga w kontroli wagi na dłuższą metę. Ludzie powinni rozważyć inne sposoby ograniczenia spożycia cukrów prostych, takie jak spożywanie żywności zawierającej naturalnie występujące cukry, takie jak owoce". Ekspert uważa, że najlepsze i najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia będzie sięganie po żywność oraz napoje, które są pozbawione dodatku cukru.

Do najbardziej popularnych niecukrowych słodzików należą acesulfam K, aspartam, adwantam, cyklaminiany, neotam, sacharynę, sukralozę, stewię i jej pochodne.

Nadwaga i otyłość. Jak dużym jest problemem?

Nadwaga i otyłość to coraz większy problem. Zmagają się z nim zarówno dorośli, jak i dzieci. Z szacunków WHO wynika, że do roku 2025 nadmierną masę ciała będzie miał co czwarty człowiek na świecie.

Należy dodać, że problem ten dotyczy również Polaków. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że otyłość i nadwaga dotyczy 62 procent mężczyzn i 46 procent kobiet.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości