Cukier na lepsze samopoczucie? Naukowcy obalili ten mit

Cukier na lepsze samopoczucie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cukier w słodkościach? Niepotrzebny!
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Wiele osób uważa, że zjedzenie produktów zawierających cukier doda im energii i poprawi humor. Tymczasem naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec udowodnili, że nie należy wierzyć w tę teorię. Jaki zatem wpływ mają słodkości na nasze samopoczucie?

Cukier na lepsze samopoczucie?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec postanowili odpowiedzieć na pytaniem, jak na nasze samopoczucie wpływa spożycie cukru i czy rzeczywiście poprawia nastrój. W tym celu zestawili ze sobą 31 badań, które zostały przeprowadzone niezależnie od siebie.

Analiza wykazała, że cukier nie wpływa na nas pozytywnie i wcale nie wywołuje euforii. Okazuje się, że nawet może sprawić, że będziemy zmęczeni i osłabieni, a nasze zmysły wykażą się powolniejszą reakcją. W niektórych opracowaniach pojawiła się informacja, że węglowodany reagują na tzw. "szlak przyjemności" w mózgu. Natomiast nawyk sięgania po słodkości w chwilach przygnębienia czy stresu może być niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego.

- Przekonanie, że cukier może poprawić nam nastrój, jest szeroko rozpowszechnione w kulturze. Zjawisko jest na tyle szerokie, że każdego dnia sięgamy po słodkie napoje i przekąski, by walczyć ze zmęczeniem lub złym humorem – tłumaczył psycholog Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Jak działa cukier na nasz nastrój?

Badacze z Wielkiej Brytanii i Niemiec doszli do wniosku, że cukier dostarcza nam jedynie krótkotrwałego przypływu pozytywnych emocji. Następnie organizm chce odreagować ten stan, a my popadamy w rozdrażnienie i jesteśmy ospali. Naukowcy zastrzegli jednak, że dopuszczają niewielki margines błędu u osób z dużymi zaburzeniami nastroju, bo testy skupiały się przede wszystkim na zdrowych dorosłych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości