Coraz więcej osób choruje i umiera na odrę. Ofiarami najczęściej są dzieci

Coraz więcej osób choruje i umiera na odrę. Ofiarami najczęściej są dzieci
W trosce o zdrową przyszłość dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
W ostatnich latach wraca część zapomnianych chorób. Tak też jest w przypadku odry. W zeszłym roku odnotowano dziewięć milionów zarażeń, a 136 tysięcy chorych zmarło - głównie dzieci. Tak wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Eksperci podkreślają, że choroby można uniknąć, w tym celu trzeba się szczepić. 

Odra jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia, a także osób z zaburzeniami układu odpornościowego. Nawet co czwarta osoba, która choruje, wymaga hospitalizacji, a jedna na tysiąc umiera - podaje pzh.gov.pl. 

Wzrost zachorowań na odrę

Jak wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w zeszłym roku na całym świecie zachorowalność na odrę wzrosła o 18% w porównaniu z 2021 rokiem. Autorzy raportu szacują, że było to dziewięć milionów osób. Także liczba zgonów spowodowana chorobą wzrosła - o 43%. Według szacunków, jest to 136 tysięcy osób, a większość z nich, to dzieci.

W 2022 roku ogniska odry odnotowano w 37 krajach, przy czym w 2021 roku ogniska występowały w 22 krajach. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl w Polsce w 2022 roku odnotowano 28 przypadków, a w 2021 13. Jednak największa liczba zachorowań miała miejsce w 2019 roku.

- Wzrost liczby ognisk i zgonów na odrę jest zdumiewający, ale niestety nie nieoczekiwany, biorąc pod uwagę spadający wskaźnik szczepień, jaki zaobserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat - powiedział John Vertefeuille, dyrektor globalnego działu szczepień CDC, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie WHO. - Przypadki odry stanowią ryzyko dla wszystkich krajów i społeczności, w których ludzie są niedostatecznie wyszczepieni. Pilne, ukierunkowane wysiłki mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania chorobom i zgonom związanym z odrą - dodał.

Jak zapobiegać odrze?

Skuteczną metodą zapobiegającą zakażeniu odrą jest przyjęcie dwóch porcji szczepionki przeciwko tej chorobie. Mimo że w 2022 roku odnotowano wzrost wyszczepialności, to, jak podaje WHO, wciąż 33 miliony dzieci nie otrzymało medykamentu, z czego 22 miliony nie dostało nawet pierwszej dawki, a 11 milionów drugiej.

Jak przypomina WHO odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób, która przenoszona jest drogą kropelkową, a także przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby.

- Dzieci na całym świecie mają prawo do ochrony dzięki ratującej życie szczepionce przeciwko odrze, bez względu na to, gdzie mieszkają - podaje WHO w komunikacie na swojej stronie.

Odra szerzy się przede wszystkim w krajach o niskich dochodach. To w nich jest najniższy wskaźnik wyszczepialności, a przy tym najwyższe ryzyko śmierci w przypadku zakażenia odrą.

- Brak poprawy zasięgu szczepień przeciwko odrze w krajach o niskich dochodach po pandemii jest sygnałem alarmowym do działania. Odrę nie bez powodu nazywa się wirusem nierówności. To choroba, która znajdzie i zaatakuje tych, którzy nie są chronieni - zaapelowała ate O'Brien, dyrektor WHO ds. szczepień, szczepionek i produktów biologicznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości