Maska antysmogowa znana jest również jako maska przeciwpyłowa, a stosowana jest przez osoby, które chcą chronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Stosowanie masek w czasie trwania alarmów smogowych ma zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenia układu oddechowego oraz naczyniowo-sercowego. Wybierając odpowiedni model maski, należy kierować się wygodą użytkowania oraz tym, czy dany produkt ma certyfikaty bezpieczeństwa i odpowiednie parametry.
Jak działają maski antysmogowe?
Problem zanieczyszczenia powietrza, smogu jest dziś powszechnie znany i dyskutowany. Bywają dni, gdy powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, a poziom szkodliwych substancji unoszących się w nim znacznie przekracza dopuszczalne normy. Jak więc bezpiecznie funkcjonować w takim środowisku? Jednym z proponowanych rozwiązań jest zastosowanie maski antysmogowej, inaczej przeciwpyłowej, która została wyposażona w wymienne filtry zatrzymujące znaczną część zanieczyszczeń.
Takie maski najbardziej przydatne są w okresie jesienno-zimowym, gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone nawet o kilkaset procent. Szkodliwy pył zawieszony w powietrzu to cząsteczki tlenków azotu, tlenku siarki, tlenku węgla, a także metale ciężkie, jak kadm czy ołów. Cząsteczki pyłu bez problemu dostają się do krwiobiegu i wędrują w głąb organizmu, skutkując rozwojem licznych schorzeń. Sposobem na zabezpieczenie się przed szkodliwym smogiem może być antysmogowa maska, która sprawia, że wdychane powietrze jest już oczyszczone. Wszystko za sprawą filtrów, w które wyposażona jest maska. Specjaliści zajmujący się badaniem skuteczności tego typu rozwiązań twierdzą jednak, że maski antysmogowe nie chronią w 100%, nie są bowiem w stanie pochłonąć wszystkich zanieczyszczeń z powietrza.
Czy maska antysmogowa działa? Tak, jednak nie jest gwarancją całkowitego bezpieczeństwa. Decydując się na zakup maski antysmogowej do biegania czy na rower, należy pamiętać, że oddychanie w niej jest nieco utrudnione, a maska będzie spełniała swoją funkcję jedynie wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrana i użytkowana.
Jak wybrać maskę antysmogową i jak o nią dbać?
Maska będzie spełniać swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio przylegać do twarzy. Jeśli nie będzie dopasowana, część wdychanego powietrza nie zostanie przefiltrowana. Maska musi być regularnie czyszczona i – co najważniejsze – należy pamiętać o wymianie filtrów. Zasadą jest, że powinny zostać zmienione po dwóch tygodniach użytkowania maski. Może się jednak zdarzyć, że filtry będzie trzeba wymienić znacznie szybciej – wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Należy obserwować, kiedy filtr zmieni zabarwienie z białego na szary, co jest sygnałem do wymiany.
Przy kłopotach z wyborem odpowiedniego modelu maski antysmogowej należy sugerować się następującymi parametrami:
- certyfikat jakości, ocena spełnienia kryteriów techniczno-prawnych,
- klasa ochrony filtra oznaczona jako FFP1, FFP2, FFP3,
- czy maska jest do jednorazowego, czy wielokrotnego użytku.
Ważne jest także odpowiednie dopasowanie maski do twarzy tak, aby spełniała jak najlepiej swoje zadanie ochrony przed zanieczyszczeniami.
Maski antysmogowe dla dzieci, do biegania, na rower
Kto powinien korzystać z masek antysmogowych? Przede wszystkim osoby, które są bardzo aktywne, spędzają większość czasu na zewnątrz, biegają czy jeżdżą na rowerze. Ze względu na przeznaczenie maski antysmogowe można podzielić na modele zaprojektowane z myślą o osobach bardzo aktywnych fizycznie, maski antysmogowe dla dzieci oraz maski do stosowania codziennego.
Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje? Maski dla najmłodszych mają specjalne, wysokie filtry, które nie tylko pochłaniają skutecznie zanieczyszczenia, ale eliminują także przykre zapachy. Maski te nie utrudniają oddychania, dlatego bezpiecznie można zastosować je u dzieci. Modele dla osób uprawiających sport wyposażone są w zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza, a typ codzienny posiada filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy. Najlepiej wybierać maski wielokrotnego użytku, należy jedynie pamiętać o ich czyszczeniu i o regularnej wymianie filtrów.
Ostrożność w stosowaniu masek antysmogowych powinny zachować osoby, które mają problemy z oddychaniem czy słabsze mięśnie przepony. Osoby starsze powinny skonsultować chęć noszenia maski z lekarzem.
Choć wielu specjalistów uważa, że maski antysmogowe nie chronią skutecznie przed wszystkimi zanieczyszczeniami, z całą pewnością pochłaniają jakąś ich część i sprawiają, że organizm jest chroniony przed ich szkodliwym wpływem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić?
- Smog - z jego powodu tracimy zdrowie i pieniądze. "Każdy z nas płaci za niego rocznie 1600 zł"
- Coraz więcej Polaków umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Jak się przed nim chronić? "Połowa smogu pochodzi z naszych domów"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images