Na tę dolegliwość cierpią m.in. Klaudia El Dursi i Anna Lewandowska. Czy SIBO to wymysł marketingowy? "Blisko 70% populacji jest zakażona"

"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
U Sarsy wystąpiły powikłania po zabiegu. Jak choroba wpływa na jej związek?
U Sarsy wystąpiły powikłania po zabiegu. Jak choroba wpływa na jej związek?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych

Statystyki są nieubłagane - blisko 70% Polaków jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori, ale znaczna większość pacjentów nawet o tym nie wie. Tę świadomość ma natomiast Klaudia El Dursi, która dodatkowo boryka się z SIBO i wieloma innymi schorzeniami żołądkowo-jelitowymi. Czy prowadząca "Hotel Paradise" posiłkuje się instagramowymi poradami dotyczącymi leczenia? Dlaczego niektóre sugestie internautów są całkowicie niezgodne z rekomendacjami lekarzy? Redaktorka serwisu Dzień Dobry TVN Berenika Olesińska uzyskała odpowiedzi na te pytania w rozmowie z gastroenterologiem Dawidem Szkudłapskim w ramach cyklu "Diagnozy gwiazd".

Cykl wideo "Diagnozy gwiazd" to rozmowy redaktorki dziendobry.tvn.pl Bereniki Olesińskiej z osobami znanymi w przestrzeni medialnej, które borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi oraz dyskusje z lekarzami specjalizującymi się w danej dziedzinie medycyny, którzy dokonują analizy danego przypadku i przekazują widzom merytoryczną wiedzę na temat konkretnej jednostki chorobowej. Bohaterką pierwszego odcinka jest Klaudia El Dursi, a ekspertem, który pochylił się nad zagadnieniem - gastroenterolog dr n. med. Dawid Szkudłapski. W załączonym do tego artykułu materiale znajduje się druga część wywiadu. Poprzednia dostępna jest TUTAJ.

Helicobacter pylori - bakteria, która sieje spustoszenie wśród Polaków

- W Polsce blisko 70% populacji jest zakażona. Czyli prawdopodobnie w tym studiu jest przynajmniej jedna lub dwie osoby, które są zakażone i powinny być poddane eradykacji - tą mało optymistyczną wizją podzielił się w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską i Klaudią El Dursi w cyklu "Diagnozy gwiazd" gastroenterolog dr n. med. Dawid Szkudłapski. Ekspert miał na myśli bakterię Helicobacter pylori - infekcję, którą najczęściej nabywa się w wieku dziecięcym.

Przyzwyczajenie naszych mam - które nim zaczną nas karmić, oblizują łyżkę, sprawdzając temperaturę - zwiększa ryzyko nadkażenia we wczesnym dzieciństwie drogą oralną
- zaznaczył lekarz.

Zakażenie Helicobacter pylori zazwyczaj prowadzi do wystąpienia różnorakich poważnych powikłań, np. do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a nawet chłoniaka żołądka, dlatego pacjenci borykający się z bakterią wymagają bezwzględnego leczenia. Problemem jest jednak sama diagnostyka, bowiem chorzy mogą nie prezentować żadnych objawów klinicznych. - Tylko około 10% osób zakażonych będzie miało jakąkolwiek manifestację tego zakażenia - podkreślił ekspert w cyklu "Diagnozy gwiazd".

Nie ma programu przesiewowego diagnozującego problem zakażenia. Pomimo statystyki, o której powiedzieliśmy, że 70% ludzi może być zakażonych, to rutynowo nie wykonuje się badań. Natomiast jeśli pacjent, przychodząc do gabinetu i mając już jakąś wiedzę, poprosi o te badania, nawet nie mając objawów klinicznych, to każdy lekarz powinien to badanie w kierunku zakażenia Helicobacter pylori zlecić
- tłumaczył dr Szkudłapski.

SIBO - poważna dolegliwość czy chwyt marketingowy?

SIBO to choroba infekcyjna, o której w mediach mówi się stosunkowo od niedawna. Popularność zawdzięcza celebrytom, którzy w ostatnim czasie publicznie przyznali, że borykają się z tą uciążliwą dolegliwością. Do grona chorych zaliczają się m.in. Anna Lewandowska czy Klaudia El Dursi. Prowadząca "Hotel Paradise" opowiedziała o związanych ze schorzeniem perturbacjach w pierwszej części wywiadu przeprowadzonego w ramach autorskiego cyklu redaktorki dziendobry.tvn.pl Bereniki Olesińskiej "Diagnozy gwiazd". W drugiej części rozmowy głos w sprawie zabrał dr n. med. Dawid Szkudłapski. Czy SIBO to (jak twierdzą niektórzy internauci) wyłącznie wymysł marketingowy?

- Z całą pewnością nie jest to wymysł marketingowy - zaprzeczył gastroenterolog. - Zespół bakteryjnego rozrostu w jelicie cienkim, czyli w skrócie SIBO, to choroba infekcyjna, która niejako jest troszeczkę powiązana z dysbiozą, aczkolwiek nie do końca. Jest to sytuacja, gdzie bakterie bytujące w jelicie grubym z różnych względów przechodzą, mówiąc bardzo prostym językiem, do jelita cienkiego, gdzie ich być nie powinno. Te bakterie zaczynają kolonizować jelito cienkie, zaburzając procesy trawienia, procesy wchłaniania i inne ważne procesy metaboliczne. To w konsekwencji przyczynia się do manifestacji różnych objawów w postaci wzdęć, zaburzonego rytmu wypróżnień, bólu brzucha - wyliczał ekspert.

Niestety SIBO często nawraca. Po 9-12 miesiącach od zakończenia terapii, którą ktoś wcześniej zastosował, istnieje ryzyko, że nawet u połowy pacjentów to SIBO nawróci. Najskuteczniejszą metodą leczenia SIBO pozostaje antybiotykoterapia
- dodał doświadczony lekarz.

Medycyna vs. instagramowe porady leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Klaudia El Dursi nie ukrywa, że stosowała wiele metod leczenia (również naturalnych), które miały przynieść ulgę w odczuwaniu objawów związanych z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Niestety większość z nich okazała się bezskuteczna. Prowadząca "Hotel Paradise" bierze pod uwagę również porady, które otrzymuje na Instagramie od internautów.

- Oczywiście nie można się tego kurczowo trzymać i brać za pewnik to, co ktoś nam mówi. Ale nabyłam pewną wiedzę i przeczytałam te tysiące historii innych ludzi - wiele z nich było podobnych, wiele też tych metod naturalnych, metod badania się czy też protipów, co zrobić, żeby dolegliwości były mniejsze, powtarzały się - zaznaczyła celebrytka.

Klaudia El Dursi wśród polecanych przez użytkowników sieci sposobów na złagodzenie objawów choroby wymieniła m.in. picie czystego aloesu na czczo. Do podobnych porad zaliczają się: zakwaszanie żołądka kiszonkami, żurkiem lub octem jabłkowym, a także stosowanie diety KETO. Wymienione metody pozbycia się dolegliwości nie są jednak skuteczne i zgodne z wiedzą medyczną. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo zamieszczonego na górze strony.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości