O co nie pytać i czego nie robić wobec osób z niepełnosprawnością? "Złapał mnie za wózek i zaczął wpychać"

O co nie pytać i czego nie robić wobec osób z niepełnosprawnością?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności

Osoby z niepełnosprawnością często doświadczają nieprzyjemnych sytuacji. W szkole, w pracy, w komunikacji miejskiej czy w sklepie spotykają ludzi, którzy nie wiedzą, jak powinni się zachować, by nie sprawić im przykrości. Dlatego tak ważna jest edukacja, która propaguje inkluzywność. O zasadach dobrego wychowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością opowiedzieli w Dzień Dobry TVN dziennikarka Agnieszka Korczyńska, podróżnik i działacz społeczny Janek Mela, a także Dorota Kosiorek i jej córka Malwina, będąca w spektrum autyzmu.

Trudne doświadczenia osób z niepełnosprawnością

Zdarza się, że spotykając osobę z niepełnosprawnością, nie wiemy, co powiedzieć lub zrobić. Wpadamy w zakłopotanie, a to może powodować krępujące sytuacje, w których zachowujemy się niekulturalnie.

- Są takie rzeczy, które bardzo ranią. One ranią nie do końca z powodu tego, że ludzie robią to celowo, bo nie są perfidni, tylko to wynika z niewiedzy. Dlatego uważam, że trzeba ludzi edukować na każdym kroku. Przykładem takiego zachowania może być stawianie w tramwaju toreb z zakupami na nogach osoby siedzącej na wózku. Wydaje wam się to kompletnie absurdalne, ale to się niestety zdarza. Być może dla kogoś, dla współpasażera jestem po prostu kolejnym krzesłem - powiedziała Agnieszka Korczyńska, która porusza się na wózku.

Janek Mela godził się z przedmówczynią i podkreślił, że kwestia edukacji społeczeństwa jest niezwykle istotna.

- Ja sam też się uczę cały czas, że nie mówimy wózek inwalidzki, bo słowo inwalida jest archaizmem. Jest bardzo często krzywdzące i oceniające. Staramy się podchodzić do siebie na równi i nie infantylizować. Mnie się czasami zdarza, że jadę pociągiem, ktoś nagle się podrywa i zaczyna mi zapinać kurtkę. Niby to miłe, jak ktoś chce pomóc, jednak mądre pomaganie a wyręczanie, to są dwa zupełnie inne światy i my, niestety, bardzo często doświadczamy tego drugiego - wskazał podróżnik.

Agnieszka Korczyńska dodała, jakie niebezpieczeństwa może nieść pomaganie na siłę.

- Miałam kiedyś sytuację, że ktoś do mnie podbiegł z tyłu, kiedy wsiadałam do tramwaju. Złapał mnie za wózek i zaczął mnie tam wpychać. Spowodowało to, że spadły mi nogi, wpadły pod tramwaj. Gdyby tramwaj w tym momencie ruszył to straciłabym dodatkowo jeszcze nogi - opowiedziała dziennikarka.

Dorota Kosiorek, mama Malwiny, która jest w spektrum autyzmu, przyznała, że ją i jej córkę również spotykają nieprzyjemne sytuacje.

- Mnie jako rodzica irytuje to, że ludzie nie mówią w ogóle do córki. Na przykład idziemy do lekarza na wizytę i lekarz mówi wyłącznie do mnie. Malwina jest pomijana - podkreśliła.

Malwina wielokrotnie słyszała też krzywdzące słowa ze strony rówieśników w szkole.

- Usłyszała od swoich koleżanek, kolegów, że jest po prostu głupia, chora psychicznie. (...) Koleżanka żałowała swoich słów, niemniej jednak jest to przykre i dla niej, i dla mnie jako rodzica - stwierdziła Dorota Kosiorek.

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami

Jak zatem pomóc osobom z niepełnosprawnością, kiedy po prostu chcemy być życzliwi?

- To jest banalnie proste. Trzeba zadać sobie pytanie. Jak traktować osobę z niepełnosprawnością? Dokładnie tak samo jak osobę bez niepełnosprawności. Trzeba się zastanowić, co zrobiłbyś, zrobiłabyś wobec osoby jak ty, chodzącej, zdrowej. Pytasz, czy mogę ci pomóc - wyjaśniła Agnieszka Korczyńska.

- Nie chodzi o hamowanie tych empatycznych odruchów serca, tylko czasem podstawowa rzecz, żeby zapytać, czy ta osoba sobie tego życzy - dodał Janek Mela.

Ważnym wątkiem rozmowy była kwestia pytań, których absolutnie nie powinno się zadać osobom z niepełnosprawnością.

- Najgorsze pytanie na świecie, to "Co ci się stało?". To jest masakra. Rozgrzebywanie rany, dlatego że niepełnosprawność często jest związana z jakąś traumą. Wyobraźcie sobie taką sytuację, że ktoś jest po bardzo trudnym rozwodzie i w jakiś sposób to widać. I ktoś podchodzi do tej osoby i pyta: "To jak to było z tym strasznie ciężkim podziałem opieki nad dziećmi?". Nie robi się takich rzeczy - wyjaśniła Agnieszka Korczyńska.

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości