Autentyczny świat Adama
Spektrum autyzm ma Adam Saran. - Autyzm w takim praktycznym wydaniu codziennym jest zupełnie odmiennym postrzeganiem świata. Te osoby zupełnie inaczej postrzegają relacje, inaczej odbierają bodźce, inaczej są wrażliwe na świat, piękno. Główną rzeczą jest taka indywidualność i też kreatywność. Jest to świat bardzo ciekawy dla osób, które nie mają z tym do czynienia - powiedziała Małgorzata Filipowicz, psycholog, Zakład Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie.
Małgorzata Wzorek-Saran, mama Adama jest zdania, że jej syn ma sporo szczęścia, że jest tu, gdzie jest. - Że jest w teatroterapii, że Adam może pracować, że ta praca jest dla niego jakąś wartością, że chce pracować, że godzi [...] pracę i te warsztaty - wyznała.
Arkadiusz Sadowski z Zakładu Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie jest zdania, że Adam to osoba, która dużo wymaga od siebie i od innych. - Jest dokładny, potrafi powiedzieć, podając dzień, miesiąc i rok, jaki to był dzień tygodnia. Nie znam innej osoby, która byłaby w stanie to w szybki sposób policzyć, a pan Adam to potrafi - dodał. - Kalendarz to jest niezbędnik w życiu człowieka, a obliczanie dat to jest rzeczywiście coś niezwykłego - stwierdził pan Adam.
Maria Pietrusza-Budzyńska, pedagog specjalny, twórczyni teatroterapii jest zdania, że osoby ze spektrum autyzmu często są odcięte od świata. - Dzięki teatrowi wszystkiego można nauczyć i przede wszystkim można postawić człowieka w ważnej społecznie roli kreatora sztuki, artysty, a [...] artysta to, ktoś więcej niż człowiek niepełnosprawny, niż człowiek z upośledzeniem umysłowym, niż dziecko, które ma same dwóje. Kiedy wchodzą na scenę i mówią o swojej niepełnosprawności, i wzruszają publiczność, to ja wiem, że ta publiczność wychodzi z tego teatru i wynosi w serca człowieka, któremu nie trzeba pomagać, trzeba go tylko po prostu zaakceptować - powiedział specjalistka.
Jak wygląda codzienność osób ze spektrum autyzmu?
Olga Legosz, specjalistka HR, przedsiębiorczyni jest mamą dwójki dzieci. Jedno z nich - Tosia - ma zdiagnozowane spektrum autyzmu. Nasza rozmówczyni wyznała, że kiedy postawiono diagnozę, musiała nauczyć się tego świata i jak funkcjonują takie osoby.. - To, co myślę jest charakterystyczne dla spektrum autyzmu, jest to, że my oglądamy historię jednego człowieka i sobie myślimy: "O, to jest Tosia. Tosia ma autyzm. Tak wygląda autyzm". Ten autyzm ma po prostu setki, tysiące wymiarów i różnych wyzwań - powiedziała Olga Legosz.
Mimo że o spektrum autyzmu mówi się coraz więcej i coraz lepiej go rozumiemy, to wciąż krąży wokół niego wiele mitów. Jeden z nich mówi, że autyzm wywołują szczepionki. - Obalamy go cały czas, ale cały czas jeszcze są osoby, które wierzą w ten mit i on jest bardzo krzywdzący, [...], spektrum autyzmu to jest trudność neurorozwojowa, czyli ludzie się z tym rodzą, nie można tego wywołać w żaden sposób - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Wyszkowska-Suska, psycholog dziecięcy, pedagog szkolny, diagnosta autyzmu.
Jakie jeszcze mity krążą wokół spektrum autyzmu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest interseksualizm/interpłciowość? Wyjaśniamy
- Jak przygotować się psychicznie do Halloween? "Jest cienka granica, kiedy ten lęk zaczyna powodować cierpienie"
- "Moje dziecko nie jest akceptowane przez rówieśników". Co robić, gdy nasza pociecha cierpi?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Izabela Kaczyńska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News