Codzienne życie osób ze spektrum autyzmu. "Autyzm ma setki, tysiące wymiarów"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Autentyczny świat Adama
Autentyczny świat Adama
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Osób, u których rozpoznano spektrum autyzmu, w naszym otoczeniu jest wiele. Jednak mało kto wie, jak naprawdę wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć każdego dnia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Magdalena Wyszkowska-Suska, psycholog dziecięcy, pedagog szkolny, diagnosta autyzmu i Olga Legosz, specjalistka HR, przedsiębiorczyni, mama dziecka ze spektrum autyzmu.

Autentyczny świat Adama

Spektrum autyzm ma Adam Saran. - Autyzm w takim praktycznym wydaniu codziennym jest zupełnie odmiennym postrzeganiem świata. Te osoby zupełnie inaczej postrzegają relacje, inaczej odbierają bodźce, inaczej są wrażliwe na świat, piękno. Główną rzeczą jest taka indywidualność i też kreatywność. Jest to świat bardzo ciekawy dla osób, które nie mają z tym do czynienia - powiedziała Małgorzata Filipowicz, psycholog, Zakład Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie.

Małgorzata Wzorek-Saran, mama Adama jest zdania, że jej syn ma sporo szczęścia, że jest tu, gdzie jest. - Że jest w teatroterapii, że Adam może pracować, że ta praca jest dla niego jakąś wartością, że chce pracować, że godzi [...] pracę i te warsztaty - wyznała.

Arkadiusz Sadowski z Zakładu Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie jest zdania, że Adam to osoba, która dużo wymaga od siebie i od innych. - Jest dokładny, potrafi powiedzieć, podając dzień, miesiąc i rok, jaki to był dzień tygodnia. Nie znam innej osoby, która byłaby w stanie to w szybki sposób policzyć, a pan Adam to potrafi - dodał. - Kalendarz to jest niezbędnik w życiu człowieka, a obliczanie dat to jest rzeczywiście coś niezwykłego - stwierdził pan Adam.

Maria Pietrusza-Budzyńska, pedagog specjalny, twórczyni teatroterapii jest zdania, że osoby ze spektrum autyzmu często są odcięte od świata. - Dzięki teatrowi wszystkiego można nauczyć i przede wszystkim można postawić człowieka w ważnej społecznie roli kreatora sztuki, artysty, a [...] artysta to, ktoś więcej niż człowiek niepełnosprawny, niż człowiek z upośledzeniem umysłowym, niż dziecko, które ma same dwóje. Kiedy wchodzą na scenę i mówią o swojej niepełnosprawności, i wzruszają publiczność, to ja wiem, że ta publiczność wychodzi z tego teatru i wynosi w serca człowieka, któremu nie trzeba pomagać, trzeba go tylko po prostu zaakceptować - powiedział specjalistka.

Jak wygląda codzienność osób ze spektrum autyzmu?

Olga Legosz, specjalistka HR, przedsiębiorczyni jest mamą dwójki dzieci. Jedno z nich - Tosia - ma zdiagnozowane spektrum autyzmu. Nasza rozmówczyni wyznała, że kiedy postawiono diagnozę, musiała nauczyć się tego świata i jak funkcjonują takie osoby.. - To, co myślę jest charakterystyczne dla spektrum autyzmu, jest to, że my oglądamy historię jednego człowieka i sobie myślimy: "O, to jest Tosia. Tosia ma autyzm. Tak wygląda autyzm". Ten autyzm ma po prostu setki, tysiące wymiarów i różnych wyzwań - powiedziała Olga Legosz.

Mimo że o spektrum autyzmu mówi się coraz więcej i coraz lepiej go rozumiemy, to wciąż krąży wokół niego wiele mitów. Jeden z nich mówi, że autyzm wywołują szczepionki. - Obalamy go cały czas, ale cały czas jeszcze są osoby, które wierzą w ten mit i on jest bardzo krzywdzący, [...], spektrum autyzmu to jest trudność neurorozwojowa, czyli ludzie się z tym rodzą, nie można tego wywołać w żaden sposób - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Wyszkowska-Suska, psycholog dziecięcy, pedagog szkolny, diagnosta autyzmu.

Jakie jeszcze mity krążą wokół spektrum autyzmu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana