Rusza program o osobach w spektrum autyzmu. "Możemy doświadczać przełamywania wzajemnych uprzedzeń"

Rusza program "Autentyczni"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Program "Autentyczni" ("The A Talks") to wyjątkowy projekt, do którego zostały zaproszone osoby ze spektrum autyzmu. Pod nadzorem profesjonalistów i po merytorycznym, przeprowadzą oni wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów czy sztuki. W roli moderatora, podczas całego procesu, będzie im towarzyszył Maciej Stuhr.

Program "Autentyczni" - formuła

W programie "Autentyczni" weźmie udział blisko 50 osób w spektrum autyzmu. Będą to osoby, które chcą spróbować swoich sił jako dziennikarze. Każdy odcinek to spotkanie z inną znaną osobistością. Oczywiście sam wywiad będzie poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaczynając od samodzielnej pracy nad przekazaną im dokumentacją na temat gości i wyborem pytań, a następnie spotykając się z profesjonalistami, którzy podzielą się z nimi swoim doświadczeniem i odpowiednio przygotowują ich do tego dziennikarskiego zadania. W trakcie całego procesu uczestnicy otrzymują wsparcie merytoryczne oraz warsztatowe. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie oraz mogli jak najlepiej spełnić się w nowej dla nich roli. 

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, zarówno widzowie, jak i zaproszone gwiazdy, będą mogły bliżej poznać oraz lepiej zrozumieć zróżnicowany odbiór rzeczywistości przez osoby w spektrum. Podczas wywiadu pojawiają się tutaj zarówno tematy luźne i niezobowiązujące, jak i te trudne oraz wymagające dla gościa. Znane i popularne osoby, które w swoim życiu udzieliły setek wywiadów, doświadczą zupełnie innej relacji z rozmówcą niż kiedykolwiek wcześniej. To spotkanie będzie szczególnym i intymnym przeżyciem dla wszystkich – uczestników, gwiazd oraz widzów. 

- Sensowne zajęcia mają leczniczy wpływ na stan psychofizyczny człowieka. W tym projekcie, podobnie jak w prowadzonych przeze mnie Warsztatach Terapii Zajęciowej - Teatroterapia, możemy doświadczać przełamywania wzajemnych uprzedzeń oraz odkrywania wspólnoty. Uczestnicy, wcielając się w role dziennikarzy, pokazują odbiorcom, jak ich punkt widzenia wnosi wiele nowych i ważnych wartości do relacji międzyludzkich oraz otwiera nas na zupełnie inne postrzeganie wielu spraw czy sytuacji. Ich wolność w wyrażaniu myśli, czysta radość, czerpana z zaangażowania się w powierzone im zadanie, jest zarówno dla samych uczestników, jak i odbiorców programu, jego twórców oraz gości, wspaniałą lekcją, której mogą doświadczyć dzięki temu projektowi – Maria Pietrusza Budzyńska, twórczyni "Teatroterapii" jako metody pracy z ludźmi z niepełnosprawnościami, pedagog specjalny, Prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska.  

Program "Autentyczni" o osobach w spektrum autyzmu

Wszyscy zaproszeni do projektu uczestnicy, wspólnie wezmą udział w rozmowie z zaproszonym gościem. A nad jej przebiegiem czuwać będzie Maciej Stuhr - aktor, reżyser i scenarzysta, felietonista, konferansjer, wykładowca akademicki oraz psycholog. Jego szeroki zakres kompetencji, połączony ze szczególną empatią, sprawiają, że doskonale odnajduje się on w roli moderatora spotkań. Po wcześniejszym zapoznaniu się z uczestnikami oraz ich potrzebami, pomaga im angażować się i aktywnie brać udział w wywiadach z gośćmi odcinków.  

Program "Autentyczni" - gdzie i kiedy oglądać?

"Autentyczni" to wyjątkowe spotkania i rozmowy, które pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu. Premierowe odcinki już 1 i 2 listopada o godzinie 20:05 na antenie TVN. 

Gośćmi pierwszych dwóch odcinków będą Robert Makłowicz i Natalia Kukulska. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?