Strach u dziecka. Jak się z nim obejść?
Rodzice często pozostają bezbronni w obliczu strachu dziecka. Nie każdy potrafi odpowiednio zareagować i obejść się z sytuacją, w której dziecko się boi. W najbliższym czasie przy okazji "Halloween" będzie dużo okazji do strachu. Jak na niego reagować?
- To dobry moment, żeby u rodziców zapaliła się lampka, bo czasami te wszystkie strachy i potwory, ten klimat, może zrobić niefajny klimat później. (...). Rozmówczyni przyznała, że pod namową swoich pociech zgodziła się, aby wspólnie z dziećmi obejrzeć pierwszy odcinek serialu "Wednesday". Przyznała, że i nie był to najlepszy pomysł. - Dwa miesiące zajęło nam, żeby wyjść z tego, bo nie w chciały zostawać same w pokoju itd. - powiedziała Justyna Kozłowska.
- Na każdym etapie naszą dużą rolą jest to, jaką prowadzimy narrację i jak z dziećmi rozmawiamy. Czasami nieświadomie przelewamy lęki na dzieci. Dobrze zachować spokój i dawać rozwiązania, a nie reagować emocjonalnie - dodała.
Czym grozi nadmierny lęk?
Jak mówi psycholożka, lęk bądź strach to naturalna reakcja organizmu na realne lub irracjonalne zagrożenie. W toku rozwoju dziecka lęk występuje jako przemijający stan i w różnych fazach rozwoju przybiera inną postać.
- Kiedy obserwujemy, że dzieci boją bawiąc się, czyli cieszą się, uciekają. To ten strach jest rozwojowy. Przez zabawę i przebrania oswajają sobie rozwojowe lęki, bo one pełnią funkcję adaptacyjną. Ale jest cienka granica, kiedy ten lęk zaczyna powodować cierpienie, zaburza codzienne funkcjonowanie i może dawać somatyczne objawy. Należy uważać, żeby nie przerażać dzieci - mówiła Marta Bąkowska.
- Jeśli będziemy aktywizować to jądro migdałowate, które w mózgu odpowiedzialne jest za odczuwanie lęku, to istnieje ryzyko, że będzie nadaktywne i możliwe, że taki maluch wyrośnie na dorosłego z zaburzeniami lękowymi. Te lęki rozwojowe nasilają się w ważnych momentach rozwojowych, np. kiedy dziecko idzie do szkoły i nabiera autonomii. Jeśli rodzice reagują np. na separację dziecka nadmiernym lękiem, może mieć to poważniejsze konsekwencje. Nie bagatelizujmy, ani nie umniejszamy tego. Posłuchajmy, czego to dziecko się boi. Żebyśmy my nie mówili dziecku, czego ma się bać - podsumowała.
Do czego służy strach?
Strach to zdecydowanie niechciana emocja. Okazuje się jednak, że jest bardzo pożyteczna w wielu sytuacjach.
- To, że my się boimy, pozwala aktywnie unikać zagrożenia, a z drugiej, kiedy już zagrożenie się pojawiło, strach mobilizuje nasz organizm i pozwala na szybszą i silniejszą reakcję - tłumaczyła Patrycja Ściślewska, doktorantka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Czym jest strach według dzieci, a czym według dorosłych? Czego boimy się najbardziej? Zobacz materiał wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pokonać strach w różnych sytuacjach?
- Stresslaxing - na czym polega?
- Paraliżujący strach - jak sobie z nim radzić?
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Karolina Krupa
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News