Jak pokonać strach w różnych sytuacjach?

GettyImages-670881151
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trauma powoduje strach przed życiem
Trauma powoduje strach przed życiem
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Każdy człowiek ma swoje cele, plany czy marzenia. Niestety, często zdarza się, że nie uda się mu ich zrealizować przez paraliżujący strach. Dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność przezwyciężenia tej niezwykle trudnej bariery?

Niekontrolowany strach może mieć zgubny wpływ na psychikę człowieka i doprowadzić nawet do zaburzenia relacji z otoczeniem. Jeśli chcemy żyć spokojnie, musimy nauczyć się, jak pokonać to paraliżujące uczucie.

Jak skutecznie pokonać strach przed burzą?

Strach przed burzą kojarzy się głównie z dzieciństwem – hałas czy wyładowania elektryczne wywołują niepokój zwłaszcza u dzieci. Co ciekawe, można wyróżnić dwa rodzaje strachu przed burzą. Astrafobia to patologiczny strach przed burzą z piorunami, natomiast brontofobia to paraliżujący, irracjonalny lęk przed burzą. Jak poradzić sobie z tego rodzaju strachem? Przede wszystkim trzeba poznać jego przyczyny. Jedną z nich może być traumatyczne przeżycie, np. ktoś znalazł się w niebezpieczeństwie w czasie burzy, czy przeżył przejście trąby powietrznej albo był w górach w czasie nawałnicy. Taki strach może też być wdrukowany poprzez obserwowanie w dzieciństwie osób dorosłych, które reagowały bardzo nerwowo, ze strachem, obawiając się niebezpiecznych sytuacji.

Strach przed burzą objawiać się może na różne sposoby – szybsze tętno, płytki oddech, kołatanie serca, gęsia skórka czy zawroty głowy. Jak więc radzić sobie ze strachem przed burzą? W przypadku zwykłego, niepatologicznego strachu, pokonać go można nabyciem wiedzy o tym, czym jest burza. Trzeba się dowiedzieć, jak powstają pioruny, czym są grzmoty, jakie wyładowania elektryczne mają miejsce podczas tego zjawiska. Natomiast w sytuacji patologicznego strachu niezbędna jest psychoterapia, a w skrajnych przypadkach leczenie farmakologiczne.

Jak pokonać strach przed jazdą autem?

Strach może dotyczyć bardzo wielu dziedzin życia. Jedną z nich jest strach przed prowadzeniem samochodu. W psychologii ma on nawet swoją nazwę – amaksofobia. Czym taki strach się objawia? Kiedy wsiadamy do samochodu lub nawet tylko myślimy o tej czynności, pojawiają się duszności czy ataki lęku. Najczęściej taka obawa występuje u osób, które stosunkowo niedawno zrobiły prawo jazdy i nie czują się jeszcze na siłach do samodzielnego prowadzenia pojazdu. Świadomość, że teraz będziemy poruszać się po drogach bez instruktora, może być prawdziwie paraliżująca. Na szczęście najczęściej młody kierowca sam pokonuje ten strach i wraz z rosnącą liczbą przejechanych kilometrów zaczyna czerpać radość z jazdy.

Dużo trudniej jest, kiedy lęk przed prowadzeniem auta wynika z udziału w wypadku. Wtedy najczęściej niezbędna jest pomoc z zewnątrz, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania na drodze. Pierwszym sposobem na przełamanie strachu przed jazdą autem jest wykupienie dodatkowych godzin ćwiczeń u doświadczonego instruktora. Warto też przeprowadzić testy, czy w ogóle posiadamy predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Może się okazać, że jazda samochodem to jednak nie nasza domena. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie rezygnacji z prowadzenia samochodu, wtedy trzeba jak najwięcej ćwiczyć. A zacząć można nawet od gier komputerowych czy specjalnych symulatorów.

Jak pokonać strach przed biciem się?

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów strachu jest strach przed biciem się, przed walką. Jest to o tyle istotne, że bez pokonania tego strachu nie ma możliwości trenowania żadnego rodzaju sportów walki. Co leży u jego podstaw? Można wskazać dwie główne przyczyny. Z jednej strony jest to strach przed byciem uderzonym, a z drugiej strony przed uderzeniem kogoś i zrobieniem mu krzywdy. Pierwszy rodzaj to oczywiście strach przed bólem. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja naszego organizmu. Trzeba jednak nauczyć się panować nad tym strachem, oswoić go.

Pierwszą reakcją na otrzymane uderzenie jest pewien rodzaj szoku czy paniki, nawet jeżeli cios nie jest zbyt silny. Wtedy może pojawić się obawa przed wejściem w kolejny kontakt z rywalem. Jak więc pokonać strach przed biciem się? Otóż najlepiej po walce usiąść w spokojnym miejscu i wszystko przeanalizować. Po pierwsze, czy rzeczywiście odczuliśmy taki mocny ból? Czy może już w ogóle go nie czujemy? Nawet jeżeli cios był stosunkowo silny i na naszym ciele pojawiają się siniaki, to tak naprawdę nie niosą ze sobą większych konsekwencji. Jeżeli oswoimy się z tą myślą, to oswoimy również sam strach i będziemy mogli dalej walczyć.

A co ze strachem przed uderzeniem kogoś innego? Na początku pojawia się obawa, że możemy kogoś uderzyć zbyt mocno, że bardzo łatwo możemy wyrządzić krzywdę. Tu z pomocą również przychodzi przemyślenie sprawy, a także kolejne doświadczenia, które przekonują, że zrobienie komuś krzywdy, zwłaszcza jeśli tego nie chcemy, nie jest tak proste, jak by się wydawało.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości