Przepis na udany związek
Miłość, zauroczenie i świat widziany przez różowe okulary. Nagle przychodzi moment kryzysu, kłótnie, ciche dni i obojętność. Co robić, by związek miał szansę na sukces, by mimo upływu lat wciąż dogadać się bez słów?
- Dobre myślenia o związku to takie, żeby od momentu kształtowania relacji pracować nad związkiem. Wiele par po 2-3 latach zaczyna popadać w kryzysy, które czasami są amortyzowane przyjściem na świat dziecka lub wspólnym zamieszkaniem. Potem to się przeciąga i okazuje się, że po paru latach ludzie nie mają o czym rozmawiać, albo są tak daleko od siebie, że ten dystans jest trudny do pokonania. Co by było, gdyby zachowując ten zachwyt do drugiej osoby, zachować część przytomnego myślenia i pracować nad tym, żeby się dogadać, wyrażać potrzeby? – powiedziała.
To właśnie rozmowa i zrozumienie kluczowe jest do tego, by tworzyć udane i zdrowe relacje. Niestety wiele osób ślepo podąża za tzw. mitem romantyczności. Wierzymy w to, że na swojej drodze spotykamy osobę, która jest ideałem, która rozumie nas bez słów i dopełniamy się w całość.
- To nie jest prawda. Ten mit swoich połówek przekłada się na dramaty osobiste. Stan związków w Polsce po covidzie wygląda tak, że mamy 30 procent więcej rozwodów. Ludzie nie mogli korzystać ze strategii ucieczkowych, część związków tego nie wytrzymała - wyjaśniła.
Główny wniosek płynący z książki mówi zatem, że miłość nie wystarczy, by stworzyć dobry związek. To ciążka praca, wymagająca zaangażowania dwóch osób.
- Seriale, filmy, Instagram opowiadają nam historie o idealnych parach, zapatrzonych w siebie, które mają wieczne wakacje. To my zupełnie normalne stany przeinterpretowujemy. Ja bym wtedy wyciągnęła wytyczne z sociali i skupiła się na zasobach, które dana para ma i przestała się oglądać na to co na zewnątrz i porównywać się tego, co w świecie mediów - powiedziała ekspertka.
Istnieje przekonanie, że w miłości przyciągają się przeciwieństwa, że najbardziej w drugiej osobie intryguje nas cecha, której sami nie posiadamy. Czy faktycznie relacja oparta na różnicach ma większe prawdopodobieństwo przetrwania?
- Przeciwieństwa się przyciągają i nic na to nie porazimy, ale potrzebujemy rozumieć, od samego początku, że to, co nas na początku pociąga, potem jest zarzewiem niezgody. Jak nie będziemy sobie tego tłumaczyć otwartej rozmowie i nie będziemy się uczyć tej rozmowy od samego początku, to dużo naszych relacji będzie kończyło się fiaskiem. Tam może być miłość, ale ona nie wystarczy.
Lekarstwem jest zatem uważność i obecność. Zdaniem specjalistki w dzisiejszych czasach ludzie są mało obecni w relacjach. Dużo pracują, mało się widują i mają zdecydowanie za mało jakościowego czasu razem. - Po paru latach okazuje się, że oni nie mają wspólnej bazy wspomnień, która by ich łączyła - dodała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kim jest kobieta bluszcz? "Na rozwój takiej osobowości często ma wpływ wychowanie"
- Nie mogli zdecydować, jakie nazwisko przyjąć po ślubie. Uporali się z tym problemem w nietypowy sposób
- Jak z godnością zerwać zaręczyny?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN