Szukanie drugiej połówki w obawie przed samotnością. Czy emocjonalny plaster ma sens?

Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Czy jestem w toksycznym związku?
Czy jestem w toksycznym związku?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Znacie ten schemat, gdy po zakończonym związku uparcie szukacie kolejnego? Na siłę próbujecie odnaleźć miłość, zrozumienie, a może osobę, która niczym plaster ukoi wasze krwawiące rany. Niekiedy to także strach przed samotnością i chęć zagłuszenia pustki. Kluczowe pytanie brzmi: czy ma to sens? Czy takie zaangażowanie emocjonalne jest fair wobec drugiej połówki? O tym opowiedziała nam nieco więcej psycholog i psychoterapeutka Jessica Kmieć.

Szukanie związku w obawie przed samotnością

Dlaczego z nim jesteś? – zapytałam koleżankę, która tkwi w związku bez przyszłości. Odpowiedź była krótka i zwięzła – bo boje się samotności. Z tego samego powodu ta dziewczyna kilka lat temu rozpoczęła toksyczną relację z nowym partnerem. Po zerwaniu z ówczesnym chłopakiem na siłę szukała wybawcy, który złapie ją w swe ramiona i powie, że od dziś wszystko już będzie dobrze. Jak można się domyślać, nie było i nie jest. Zarówno ona, jak i on nie byli gotowi na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Oboje nie przepracowali swoich traum, obaw i lęków, oboje nie byli na tyle dojrzali, by stworzyć coś na poważnie, a gdy pojawiło się przywiązanie, tak już ze sobą zostali. Z przyzwyczajenia i wspomnianego wyżej lęku przed ponowną samotnością.

- Kiedy ludzie wchodzą w związek, z obawy przed byciem samotnym, ryzykują stworzeniem związku, w którym nie ma zrozumienia i realizacji potrzeb. W związku istotne jest, aby zachować swoją tożsamość i rozwijać swoje zainteresowania oraz cele osobiste. Z obawy przed samotnością można łatwo znaleźć się w wyniszczającym związku, który jest emocjonalnie lub fizycznie szkodliwy – powiedziała psycholog.

Co ciekawe, szukając związku na siłę, łatwo jest przeoczyć czerwone flagi. Wyłączamy racjonalne myślenie i nie patrzymy na to, jaki wpływ na nasze życie ma potencjalny kandydat. W zamian za to brniemy ślepo w nową relację "byle tylko ktoś w naszym życiu był".

- Osoba może być skłonna tolerować niewłaściwe zachowanie partnera z obawy przed utratą związku. Osoba, która boi się samotności, może zaakceptować mniej satysfakcjonujący związek, ponieważ z obawy przed samotnością może rezygnować z budowania zdrowego i satysfakcjonującego partnerstwa. Korzystniejsze dla naszego zdrowia psychicznego jest dążenie do zdrowego związku opartego na miłości, szacunku, wspólnych celach i wartościach, a nie tylko unikaniu samotności. Samotność może być trudna, ale może też być okazją do pracy nad sobą, odkrywania swoich potrzeb i rozwijania zdrowego poczucia własnej wartości – powiedziała Jessica Kmieć.

Emocjonalny plaster po rozstaniu – czy nowa relacja można nas uzdrowić?

Wiele osób po zerwaniu lub porzuceniu przez swoją partnerkę, lub partnera może szukać nowej relacji jako "emocjonalnego plastra" w nadziei, że to zmniejszy poziom odczuwanego bólu i samotności. Nowy związek traktowany jest wtedy jako szansa na zdystansowanie się od trudnych emocji i uczucia samotności. Jak przyznała ekspertka, nowa relacja może stanowić źródło zrozumienia, empatii i wsparcia emocjonalnego, których brakuje po zakończeniu poprzedniego związku. Po bolesnym rozstaniu niektórzy potrzebują dowodu na to, że miłość wciąż istnieje i mogą chcieć znaleźć ją w nowej relacji. Nowa relacja może wydawać się także źródłem stabilności i bezpieczeństwa emocjonalnego, co po zakończeniu poprzedniego związku może być trudne do osiągnięcia.

Czy taka relacja faktycznie może nas "uzdrowić" i sprawić, że zapomnimy o przyszłości? Jak przyznaje psycholog, po zakończeniu związku warto poświęcić czas na samodzielne przemyślenie, przeżycie emocji, samorozwój i zrozumienie swoich potrzeb oraz oczekiwań w relacji. To może pomóc w uniknięciu powielania problemów z przeszłości i tworzeniu zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji.

- Zbyt szybkie wchodzenie w nowe relacje może wiązać się z ryzykiem. Osoby, które budują nowe związki zaraz po zerwaniu, często nie zdążają odpowiednio przetrawić swoich emocji i doświadczeń z poprzedniej relacji. W rezultacie mogą powtarzać te same wzorce i problemy w nowych relacjach. Szybkie wchodzenie w nową relację zaraz po zakończeniu poprzedniego związku nie jest gwarancją, że taka nowa relacja naprawi wszystkie emocjonalne rany lub sprawi, że osoba zapomni o przeszłości. Z drugiej strony nowa relacja nie zawsze musi być szkodliwa. Jeśli obie strony wiedzą, czego oczekują od nowego związku i są gotowe do otwartej i uczciwej komunikacji, to taka relacja może być udana. Jednak ważne jest, aby podejść do niej realistycznie i mieć świadomość ewentualnego ryzyka – wyjaśniła.

Na pytanie, czy możliwe jest, aby z takiej relacji narodziło się prawdziwe i trwałe uczucie, psycholog odpowiedziała: Tak, jest możliwe, żeby powstała głęboka relacja. Jednak proces ten zależy od wielu czynników i nie zawsze jest gwarantowany. Ważne jest, aby obie strony w relacji miały wystarczająco dużo czasu na uzdrowienie po zakończeniu poprzedniego związku. Istotne jest, aby partnerzy byli uczciwi wobec siebie i mieli jasne intencje wobec swojej relacji. Komunikacja jest kluczowa w procesie budowania zdrowej relacji. Im lepiej partnerzy poznają się nawzajem, tym większa jest szansa na to, że zrozumieją swoje potrzeby, oczekiwania i wartości. To może prowadzić do rozwoju głębokiego zrozumienia i więzi. Niezwykle ważne jest to, by partnerzy zrozumieli, jakie były przyczyny zakończenia poprzednich związków i wynieśli lekcje z tych doświadczeń.

Relacja w obawie przed samotnością - jakie są wady?

Po rozstaniach emocje zawsze biorą górę, a my musimy przerobić tzw. żałobę. W przeciwnym wypadku wchodzenie w nowe relacje nie ma sensu. Krzywdzące jest nie tylko dla nas samych, ale i nowej drugiej połówki.

Nieprzepracowane straty i emocje powodują, że osoby w takich relacjach często przenoszą ze sobą bagaż emocjonalny z poprzednich związków. To może wpłynąć na nowy związek i prowadzić do konfliktów lub problemów wynikających z nierozwiązanych kwestii z przeszłości. Jeżeli w poprzednim związku funkcjonowały negatywne wzorce zachowań, to te same wzorce mogą się pojawić w nowej relacji, jeśli partnerzy nie zdążyli się nad nimi zastanowić i popracować nad nimi.

Postawmy się na chwile na miejscu drugiej strony, która wierząc ślepo w prawdziwą miłość, zaangażowała się, która kocha, a jednocześnie bierze udział w grze emocjonalnej.

- Takiej osobie może towarzyszyć wiele trudnych emocji i doświadczeń. Osoba, która jest "plastrem" może odczuwać głębokie zranienie, gdy odkrywa, że jej uczucia są wykorzystywane lub nie są traktowane wystarczająco poważnie. Może pojawić się uczucie dezorientacji i niepewności co do swojej roli w związku. Mogą pojawić się pytania typu: "Czy jestem naprawdę ważna dla tej osoby?" Jeśli taka osoba poczuje się w związku nieważna i odrzucona to w takiej sytuacji może dojść do obniżenia jej poczucia własnej wartości. Może pojawić się także uczucie, że została oszukana lub podstępem wciągnięta w związek, który jest postrzegany instrumentalnie. Takie związki mogą prowadzić do częstszych konfliktów i nieporozumień między partnerami, ponieważ jedna strona jest bardziej zaangażowana i oczekuje więcej, podczas gdy druga może być bardziej zainteresowana zachowaniem swojej niezależności – powiedziała psycholog.

Jak radzić sobie z lękiem przed samotnością i kiedy powiedzieć stop?

Ze względu na strach przed samotnością skłonni jesteśmy wchodzić w relacje z osobą, która nie zasługują na naszą uwagę. Jak się z tego wyleczyć i w porę powiedzieć sobie stop?

- Pierwszym krokiem jest zrozumienie swoich potrzeb i oczekiwań wobec związku. Warto zastanowić się, co jest dla nas ważne w relacji, jakie mamy potrzeby, jakie są nasze cele i wartości. Kluczowa jest praca nad swoim poczuciem własnej wartości, po to, by uniknąć myślenia, że zasługujemy na jakikolwiek związek, a nie na zdrowy i satysfakcjonujący. Tutaj warto przypominać sobie o tym, że jesteśmy wartościowi niezależnie od stanu cywilnego. Zastanówmy się, skąd pochodzi ten strach przed samotnością. Może wynikać z doświadczeń z przeszłości lub niskiego poczucia własnej wartości. Zrozumienie tego źródła może pomóc w jego rozwiązaniu. Ważne jest, aby będąc w związku mieć swoje zainteresowania, przyjaźnie i życie poza związkiem. To pomaga w zwiększeniu odporności na strach przed samotnością. W związku ważne jest, aby mieć zdrowe granice i nie akceptować szkodliwych zachowań, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie – wyjaśniła psycholog.

Lęk przed samotnością może być trudny i może wpływać na nasze życie w różnych obszarach. Warto rozpocząć od zrozumienia źródeł swojego lęku przed samotnością. Czy jest to rezultat doświadczeń z przeszłości, niskiego poczucia wartości, czy jeszcze czegoś innego? Świadomość źródeł lęku może pomóc w jego zrozumieniu i rozwiązaniu. Dobrze jest także rozwijać swoje zainteresowania, pasje i życie poza związkiem. To pozwala czuć się spełnionym i pewnym siebie, niezależnie od tego, czy jesteśmy w relacji. Jeśli lęk przed samotnością jest trudny do opanowania samodzielnie, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Ważną kwestią jest także budowanie wsparcia społecznego, ponieważ to obniża poziom lęku, dodaje wsparcia i poczucia przynależności.

Jeśli trudności związane ze strachem przed samotnością są głęboko zakorzenione lub trudne do przezwyciężenia, terapia może być bardzo pomocna. Psychoterapeuta może pomóc w identyfikacji źródeł lęków i pracować nad strategiami radzenia sobie z nimi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

Szybka i niedroga korekta zębów. Czat ze stomatologiem
Materiał promocyjny

Szybka i niedroga korekta zębów. Czat ze stomatologiem

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas