samotność

  samotność

  Kiedy wpadał w szał, niszczył, demolował, uciekał z domu, wtedy kiedy policja i pogotowie interweniowały kilka razy w miesiącu, kiedy prosiłam o pomoc nie nadchodziła znikąd. Musiałam pokonać szereg formalnych przeszkód, żeby dziś patrzeć z pękającym sercem na chłopaka, który mimo, że się stara przegrywa walkę z nałogiem, a ja muszę być tą osobą, która tej walki przegrać nie może i musi podjąć finalną decyzję o leczeniu zamkniętym.

  - Zaczynają mówić do siebie, wymyślać przyjaciół - uświadamia psycholog Dominika Słomińska.

  Pani Zofia ma 80 lat, żyje samotnie w małym, zimnym domku, bez toalety i dostępu do czystej wody. Kiedy dotarły do niej wolontariuszki, okazało się, że nie jadła od czterech dni. O dramatycznej sytuacji kobiety wiedzieli urzędnicy, zdaniem mieszkańców doskonale wiedział też proboszcz, któremu pani Zofia 20 lat sprzątała plebanię. Dotarli do niej także reporterzy programu Uwaga! TVN. Czy staruszce uda się pomóc?

  Dziennikarz do tej pory chowa twarz pod maseczką ochronną.

  Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch

  "W moim przypadku leczenie ran polega na pakowaniu się w kolejny związek".

  Noc sylwestrowa zbliża się wielkimi krokami zatem to ostatni dzwonek, by zastanowić się, jak chcemy spędzić tę wyjątkowy czas. Jedni chcą się bawić do białego rana, a drudzy wolą w ciepłych kapciach posiedzieć w domowym zaciszu. O tym, jak nie tu nie ulec presji i zorganizować ten czas po swojemu porozmawialiśmy z Jakubem B. Bączkiem, trenerem mentalnym i psychologiem sportu.

  "Nie wiem, jak ja przeżyję".

  "Domową atmosferę poczułam dopiero, kiedy leżałam na szpitalnym łóżku".

  Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?

  Introwertyk kojarzy się z osobą nieśmiałą i wycofaną. Gdy o nim myślimy, widzimy zazwyczaj samotnika i odludka, który nie chce lub nie umie nawiązywać kontaktów z ludźmi. To dość stereotypowe ujęcie, ponieważ osobowość introwertyczna jest o wiele bardziej złożona. Kim jest introwertyk i jak zachowuje się w sytuacjach społecznych?

  Samotne wyjazdy do lasu już mu nie pomagają.

  Samotnik przywodzi na myśl człowieka osamotnionego i przegranego, który na pewno bardzo cierpi. Tak naprawdę nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Samotnik nie jest osobą odrzuconą przez innych. Sam wybiera swoją samotność i jest z niej bardzo zadowolony.

  Panta Petrović od wielu lat nie ma regularnego kontaktu z ludźmi, jednak gdy dowiedział się o pandemii koronawirusa, postanowił się zaszczepić. - Chcę otrzymać wszystkie trzy dawki - powiedział dziennikarzowi AFP.

  Robert Kochanek w rozmowie z uczestniczkami "40 kontra 20" dociekał, dlaczego kobiety dobrowolnie wybierają samotność. Odpowiedzi nie były jednoznaczne. Jednak w trakcie dyskusji, Beata Dethloff opowiedziała o swojej trudnej historii.

  Martyna Wojciechowska często w mediach społecznościowych przedstawia sylwetki silnych i niezależnych kobiet. Niedawno podróżniczka zaprezentowała dokonania pewnej 33-latki. Jak przyznała, Angela Maxwell, która z pozoru miała wszystko, pewnego dnia porzuciła stabilizację i przeszła świat na piechotę.

  Osoby samotne, które mają więcej niż 60 lat, żyją o 5 lat krócej w porównaniu do swoich rówieśników, którzy mają partnerów. Tak wynika z ustaleń naukowców z Japonii i Singapuru. Jakie czynniki na wpływają na tę różnicę?

  2-letnia Magda, jej 6-letni brat Antek oraz ich rodzice trafili do szpitala po zakażeniu koronawirusem. W wyniku ciężkiego przebiegu choroby, lekarze podjęli decyzję o rozdzieleniu rodziny. Rodzice trafili na oddział dla dorosłych, dzieci pozostały same. Pomocną dłoń wyciągnęli wolontariusze, którzy pod nieobecność bliskich zajmują się najmłodszymi pacjentami. Sprawie przyjrzeli się dziennikarze Uwagi! TVN.

  Był obiecującym ultra maratończykiem. Niestety kontuzja uniemożliwiła mu dalszą karierę. Marcus Torgeby, autor książki "Pod gołym niebem" spędził cztery lata sam w lesie na północy Szwecji. Co dał mu ten czas?

  Samotność nazywana jest największą epidemią XXI wieku. Doskonale o tym wie pisarka Katarzyna Tubylewicz, która od lat mieszka w Sztokholmie, europejskiej stolicy samotnych. Temu właśnie tematowi postanowiła poświęcić całą książkę pt. "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami", o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Izolacja społeczna z miesiąca na miesiąc męczy nas coraz bardziej, a gabinety terapeutów przeżywają prawdziwe oblężenie. Naukowcy potwierdzają - relacje z innymi ludźmi stanową źródło naszej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi, a zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak sobie z tym radzić? O tym opowiedziała nam Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Życie towarzyskie mózgu".

  Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.

  Izabella Miko przyleciała do Polski, aby spędzić rodzinne święta z bliskimi. Przy okazji zawitała też do naszego studia i opowiedziała, jak wygląda jej życie w USA oraz pochwaliła się, jakie potrawy przygotowuje na Boże Narodzenie.

  Polacy mają coraz większe problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem stałych związków. Dlaczego wciąż przybywa ludzi żyjących samotnie i skąd biorą się problemy w znalezieniu miłości? O tym opowiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog, socjolog.

  Izolacja doskwiera szczególnie starszym, samotnym osobom. Zamknięci w czterech ścianach nie mają do kogo się odezwać. I wtedy na pomoc przychodzi Telefon Serdeczności. We Włoszech postał nawet specjalny pokój do przytulania. Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z drugą osobą? Wyjaśniała to w naszym programie psycholog Marzena Mawricz.

  Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a powracające obostrzenia dały się już we znaki tym, którzy na co dzień żyją z dala od swoich bliskich. W najgorszej sytuacji znalazły osoby będące w Domach Pomocy Społecznej oraz szpitalach czy klinikach. Agata Kowalska swojej mamy nie może przytulić od początku pandemii. Nam opowiedziała historię, która na zawsze zmieniła jej życie.

  Pochodzący z Wielkiej Brytanii Tony Williams po śmierci żony nie miał nikogo, z kim mógłby porozmawiać. Postanowił jednak walczyć z samotnością i znaleźć przyjaciela. O jego ogłoszeniu, odzewie, z jakim się spotkał i samotności miała okazję porozmawiać z nim Anna Senkara.

  Z danych GUS-u i tych, zebranych przez portale randkowe wynika, że w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób żyjących samotnie wzrosła o 34 proc. Już co czwarte gospodarstwo domowe jest prowadzone przez jedną osobę. Jaki wpływ miała na to pandemia?

  W Wielkiej Brytanii powołano Ministerstwo do spraw Samotności, ponieważ z raportu przygotowanego przez brytyjską komisję rządową wynika, że aż 9 mln dorosłych mieszkańców tego kraju jest „często lub zawsze samotnych”. Ale izolacja społeczna jest nie tylko problemem osób zamieszkujących Wyspy. To tak naprawdę epidemia współczesnego świata. Jak to jest, że ludzie, którzy mają tyle narządzi służących komunikacji są coraz bardziej samotni? Dlaczego tak trudno znaleźć partnera na całe życie? O problemie rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertką do spraw relacji Dagmarą Mańką, psycholog Pauliną Biernat i aktorka Marysią Konarowską.

  Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.