samotność

  samotność

  Osoby samotne, które mają więcej niż 60 lat, żyją o 5 lat krócej w porównaniu do swoich rówieśników, którzy mają partnerów. Tak wynika z ustaleń naukowców z Japonii i Singapuru. Jakie czynniki na wpływają na tę różnicę?

  2-letnia Magda, jej 6-letni brat Antek oraz ich rodzice trafili do szpitala po zakażeniu koronawirusem. W wyniku ciężkiego przebiegu choroby, lekarze podjęli decyzję o rozdzieleniu rodziny. Rodzice trafili na oddział dla dorosłych, dzieci pozostały same. Pomocną dłoń wyciągnęli wolontariusze, którzy pod nieobecność bliskich zajmują się najmłodszymi pacjentami. Sprawie przyjrzeli się dziennikarze Uwagi! TVN.

  Izolacja społeczna z miesiąca na miesiąc męczy nas coraz bardziej, a gabinety terapeutów przeżywają prawdziwe oblężenie. Naukowcy potwierdzają - relacje z innymi ludźmi stanową źródło naszej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi, a zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak sobie z tym radzić? O tym opowiedziała nam Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Życie towarzyskie mózgu".

  Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.

  Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a powracające obostrzenia dały się już we znaki tym, którzy na co dzień żyją z dala od swoich bliskich. W najgorszej sytuacji znalazły osoby będące w Domach Pomocy Społecznej oraz szpitalach czy klinikach. Agata Kowalska swojej mamy nie może przytulić od początku pandemii. Nam opowiedziała historię, która na zawsze zmieniła jej życie.

  W Wielkiej Brytanii powołano Ministerstwo do spraw Samotności, ponieważ z raportu przygotowanego przez brytyjską komisję rządową wynika, że aż 9 mln dorosłych mieszkańców tego kraju jest „często lub zawsze samotnych”. Ale izolacja społeczna jest nie tylko problemem osób zamieszkujących Wyspy. To tak naprawdę epidemia współczesnego świata. Jak to jest, że ludzie, którzy mają tyle narządzi służących komunikacji są coraz bardziej samotni? Dlaczego tak trudno znaleźć partnera na całe życie? O problemie rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertką do spraw relacji Dagmarą Mańką, psycholog Pauliną Biernat i aktorka Marysią Konarowską.

  Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.

  Na samotnych rodziców Polacy patrzą bardzo stereotypowo. Jak Kościół Katolicki odnosi się do samotnych rodziców? Z jakimi problemami muszą mierzyć się samotni rodzice? O tym, jak to jest być samotnym rodzicem opowiedziała nam m.in. Wera Witucka, samotna matka i autorka bloga "Melisa obowiązkowo. Z notatnika samotnego rodzica".

  Michael Fassbender i Alicia Vikander zagrali małżeństwo w filmie Światło między oceanami. O swoich złożonych rolach powiedzieli dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Wendzikowskiej. Co wiedzie ich przez życie? Jak wspominają grę na planie? Które sceny były dla niego trudne? Jak aktor radzi sobie z samotnością?

  Warszawska Sadyba postanowiła zorganizować akcję, która urozmaici życie seniorów. Polega ona na tym, że raz na tydzień wolontariusze odwiedzają starsze osoby. W tym czasie jedzą z nimi obiad i rozmawiają. Jedną z wolontariuszek jest Agata Zacharska, która spotyka się z Panią Zofią Toruń. Zobaczcie, jak razem spędzają dzień i co dają im te spotkania.

  Jak pokazują statystki, zakochujemy się w osobach do nas podobnych. Gdzie w takim razie szukać miłości? Przez wspólnych znajomych, w pracy? Na portalach randkowych? Poprzez aplikacje? Sposobności jest naprawdę wiele. O poszukiwaniu prawdziwej miłości we współczesnym świecie, nasi prowadzący porozmawiali z Sylwią Zawadą, coachem szczęścia.

  Grzegorz Kuc jest pustelnikiem z wyboru. Odwiedziliśmy go z naszą kamerą. Jak wygląda dom i życie pustelnika? Zobaczcie!

  Samotność wyniszcza bardziej niż bieda i powoduje bardzo poważne skutki, w tym choroby, które mogą zakończyć się śmiercią. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Johna T. Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago. O tym, jak wpływa na nas samotność z socjologiem Tomaszem Sobierajskim rozmawiali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.

  Dziewczyny, które chcą być modelkami muszą się liczyć z tym, że czeka je rozłąka z rodziną, chłopakiem i... samotność. O trudach zawodu modelki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z modelką Zuzanną Butryn i Lucyną Szymańską, właścicielką agencji modelek D vision.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Adriana Włodarskiego, Grzegorza Nawrata oraz Tomka Szczukieckiego. Jak to się stało, że zostali modelami? Czy wszystko w tym zawodzie musi być konsultowane z menadżerami? Zawód modela wiąże się z częstymi podróżami, czy w związku z tym odczuwają czasem samotność? Jakie mają plany na najbliższą przyszłość?

  O odwadze, adrenalinie i samotności, Bartek Jędrzejak rozmawiał ze startującym w samotniczych regatach kapitanem Zbigniewem Gutkowskim. Czy nie przeraża go samotność i, czy w czasie rejsu żeglarz ma czas na czytanie książek?