Samotność w Boże Narodzenie
Akcja "Daj herbatę" została zapoczątkowana przez Katarzynę Nicewicz w roku 2012 na Dworcu Centralnym. - Pracowałam w podziemiach Dworca Centralnego. To była taka mroźna zima i wyszłam na zewnątrz i pan nie chciał papierosa, nie chciał pieniędzy, on powiedział, że chce kubek tylko czegoś ciepłego, kawy albo herbaty. Ten proces myślowy zaczął u mnie działać i stworzyłam taką akcję na social mediach "Daj herbatę" - opowiadała w programie Dzień Dobry TVN.
Nie tylko osoby bezdomne są w tych czasach samotne. Nawet mając obok siebie ludzi, czujemy się często pozostawieni sami sobie. - Jest nam trudno w ogóle budować relację, więc ja myślę, że samotność może dotykać każdego. Natomiast jeśli mówimy o tych osobach, które są same i ta samotność jest jeszcze bardziej wyczuwalna, jeszcze bardziej ją odczuwają, więc tak ważne jest, żeby być razem i się po prostu uśmiechnąć w te święta - podkreśliła Nicewicz.
Jak pomóc w święta?
Akcja "Daj herbatę" jest symbolem, ale pokazuje nam, że warto pomagać. W czasie świąt możliwości na zrobienie czegoś dobrego dla drugiej osoby jest wiele. - Możemy zamiast pędzić za prezentami i kupować kolejny kubek, możemy po prostu umówić się ze znajomymi, czy rodziną na to, że wpłacimy pieniądze zamiast na prezenty to na jakąkolwiek organizację pozarządową. Możemy też zamiast spotykać się w domu pójść na wigilię dla samotnych - powiedziała inicjatorka akcji.
Ważne jest też to, żebyśmy rozejrzeli się w naszym najbliższym otoczeniu. - Spójrzmy, czy jest sąsiad, sąsiadka, który zostaje po prostu w domu. Być może ma rodzinę, ale tak naprawdę nie ma z nią kontaktu i po prostu zaprośmy do siebie do domu. Możemy też się przejść na spacer i zobaczyć, czy ktoś nie zamarza na ławce w parku - wymieniała możliwości wsparcia potrzebujących.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sąsiedzka wigilia w gdańskim falowcu. "Będziemy się ze sobą spotykali częściej"
- Czy w Wigilię trzeba iść na pasterkę? Co to za msza?
- Co czytamy przed Wigilią? Który fragment Biblii wybrać?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News