Kolejna odsłona cyklu "Dzieci Świata" opowiada o losie plemienia Mentawai, którego populacja zmniejszyła się drastycznie do jednego procenta. Wpływ na tę druzgocącą statystykę miały decyzje dyktatora Suharto. - W całym lesie deszczowym to jedyna uma, w której wciąż mieszkają dzieci - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała.
"Dzieci Świata". Plemię Mentawai z Indonezji zagrożone wyginięciem
Marzena Figiel-Strzała ruszyła do dżungli, by odnaleźć w niej przedstawicieli Mentawai - najstarszego plemienia w Indonezji. - Nasza podróż będzie trwała cały dzień. Pierwszą część trasy pokonamy tradycyjną łodzią. Będziemy płynąć 2-3 godziny, a później zaczynamy pieszą wędrówkę - opowiada reporterka w reportażu wyemitowanym w Dzień Dobry TVN.
Dziennikarka trafiła do umy, czyli jednej z oddalonych od siebie o kilka dni drogi osad Mentawai. - W całym lesie deszczowym to jedyna uma, w której wciąż mieszkają dzieci. W 1954 roku nacjonalistyczny przywódca Suharto wydał dekret mający na celu unifikowanie państwa. Na jego mocy wszystkie wierzenia i tradycje Mentawai zostały zakazane - wyjaśniła Marzena Figiel-Strzała. - W wyniku tej decyzji Sikerei [szamani z Mentawai - przyp. red.] zostali usunięci z lasu i trafili do więzienia, a niektórzy zostali zabici - dodała podróżniczka.
W XVII wieku plemię liczyło około 100 tysięcy członków, dziś pozostało ich zaledwie tysiąc.
Arat Sabulungan - niezwykły system wartości plemienia Mentawai
Jak twierdzi Marzena Figiel-Strzała, wyspa, na której mieszkają przedstawiciele Mentawai, przez długi czas była izolowana geograficznie, co pozwoliło ludziom z lasu deszczowego utworzyć własny system wartości i postrzegania świata.
- Tym systemem jest Arat Sabulungan, czyli wiara w to, że wszystko, co nas otacza (np. woda, ocean, niebo, kamień, roślina), ma swoją duszę. To nie jest bez znaczenia, bo te dusze nieustannie dążą do pełnej harmonii - tłumaczy obecna w studiu Dzień Dobry TVN dziennikarka.
Podróżniczka zaznacza, że Mentawai nigdy "nie pozbawiają życia zwierząt i nie zrywają kwiatów bez uprzedniej prośby o przebaczenie duszy" tych stworzeń oraz roślin. Podstawą żywienia w plemieniu są robaki, które żyją w drzewie zwanym sago.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wstrząsające relacje dzieci pracujących w fabrykach oleju palmowego. "Często nie śpię w nocy z bólu"
- Fatalne warunki pracy nieletnich w fabrykach ubrań. "Żywcem spaliło się 53 dzieci"
- 11-letni Elon mieszka ze zmarłymi babcią, dziadkiem i tatą. "Są traktowani, jakby byli chorzy"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN