Żałoba w rozmaitych zakątkach świata bywa zupełnie inaczej przeżywana niż w sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Podróżniczka Marzena Figiel-Strzała opowiedziała o tradycjach związanych ze stratą, które poznała, zwiedzając świat. Czy śmierć zawsze kojarzy się ze smutkiem?
Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku cyklu "Dzieci świata" przedstawiła historie najmłodszych migrantów klimatycznych, którzy pracują w kamieniołomach. Codziennie w trudnych warunkach rozłupują głazy i dźwigają. - Od roku nie chodzę do szkoły - przyznał 13-letni Olivier.
Te historie mrożą krew w żyłach. Podczas gdy jedne dzieci uczęszczają do szkół, edukują się i walczą o godną przyszłość, inne zmuszone są do pracy w spartańskich warunkach. Dramatyczną sytuację najmłodszych z Bangladeszu przedstawiła nam Marzeną Figiel Strzała. Reporterka ujawniła, jak wygląda praca w fabryce tytoniu.
W kolejnym odcinku cyklu "Dzieci świata" przenosimy się do Indonezji. Wieloletnią tradycją jednej z tamtejszych społeczności jest wydawanie za mąż 11- lub 12-latek.
Jest lepki, tani i znajduje się w większości produktów codziennego użytku - nie tylko jedzeniu, ale także kosmetykach. Szacuje się, że aż 60 proc. dostępnych w sklepach artykułów zawiera w sobie składnik, zwany indonezyjskim złotem. Na plantacjach oleju palmowego pracuje ponad 1,5 miliona dzieci. Sprawie przyjrzała się w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała w cyklu "Dzieci Świata".
W Bangladeszu jest tysiące fabryk, w których pracują nieletni. Często za niecałe 4 złote tygodniowo. Kilka z nich odwiedziła autorka cyklu "Dzieci świata" Marzena Figiel-Strzała, by sprawdzić, czy coś się zmieniło po katastrofie w Rana Plaza, podczas której zginęło wielu nieletnich pracowników.
Marzena Figiel-Strzała tym razem udała się do Indonezji, gdzie sprawdziła, jak mieszkańcy Tana Toraja, miejsca nazywanego też krainą śmierci, radzą sobie ze smutkiem i żałobą.
Mogłoby się wydawać, że dostęp do edukacji współcześnie jest powszechny na całym świecie, jednak statystyki mówią o tym, iż nawet 300 mln dzieci, z różnych podwodów, nie może chodzić do szkoły.
Marzena Figiel Strzała podróżuje po całym świecie i pokazuje, jak traktowane są dzieci. Wiele z nich musi pracować, niekiedy w bardzo trudnych warunkach, aby przetrwać. Co nas czeka w najnowszej odsłonie cyklu "Dzieci świata"? Jakie regiony globu odwiedzi nasza reporterka? O tym Marzena Figiel Strzała opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdego dnia wypija się ok. 2 miliardów filiżanek. Najlepsza kawa pochodzi podobno z Etiopii. Jak wyglądają plantacje kawy? Czy dzieci pomagają przy jej uprawianiu? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Szafiry to przepiękne kamienie, które często trafiają do pierścionków, wisiorków, czy kolczyków. Ich wydobywaniem na Madagaskarze bardzo często zajmują się dzieci. Jak wygląda ich praca? Ile są w stanie zarobić na wydobyciu drogocennych kamieni? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata". Warto o tym przypomnieć z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.