Tworzony przez Marzenę Figiel-Strzałę cykl reportaży pt. "Dzieci Świata" niejednokrotnie wzrusza widzów Dzień Dobry TVN do łez. Jak się jednak okazuje, mimo sporych trudności, jakich doświadczają jego bohaterowie, udaje im się odzyskać utracone szczęście.
Marzena Figiel-Strzała to polska podróżniczka, reporterka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata". W rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu dziendobry.tvn.pl dziennikarka zdradziła, jak rozpoczęła się jej przygoda z odległymi podróżami.
Życie wielu dzieci z Bangladeszu opiera się na ciężkiej pracy i wielu godzinach spędzonych w wysokich temperaturach. O tym, jak wygląda codzienność rikszarza, opowiedział naszej reporterce, Marzenie Figiel-Strzale, 13-letni Alamin.
Do odoru padliny, skóry i chemikaliów dochodzi jeszcze dźwięk wbijanych przez dzieci gwoździ. W takich warunkach ludzie pracują 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin.
Żałoba w rozmaitych zakątkach świata bywa zupełnie inaczej przeżywana niż w sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Podróżniczka Marzena Figiel-Strzała opowiedziała o tradycjach związanych ze stratą, które poznała, zwiedzając świat. Czy śmierć zawsze kojarzy się ze smutkiem?
Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku cyklu "Dzieci świata" przedstawiła historie najmłodszych migrantów klimatycznych, którzy pracują w kamieniołomach. Codziennie w trudnych warunkach rozłupują głazy i dźwigają. - Od roku nie chodzę do szkoły - przyznał 13-letni Olivier.
Te historie mrożą krew w żyłach. Podczas gdy jedne dzieci uczęszczają do szkół, edukują się i walczą o godną przyszłość, inne zmuszone są do pracy w spartańskich warunkach. Dramatyczną sytuację najmłodszych z Bangladeszu przedstawiła nam Marzeną Figiel Strzała. Reporterka ujawniła, jak wygląda praca w fabryce tytoniu.
W kolejnym odcinku cyklu "Dzieci świata" przenosimy się do Indonezji. Wieloletnią tradycją jednej z tamtejszych społeczności jest wydawanie za mąż 11- lub 12-latek.
Jest lepki, tani i znajduje się w większości produktów codziennego użytku - nie tylko jedzeniu, ale także kosmetykach. Szacuje się, że aż 60 proc. dostępnych w sklepach artykułów zawiera w sobie składnik, zwany indonezyjskim złotem. Na plantacjach oleju palmowego pracuje ponad 1,5 miliona dzieci. Sprawie przyjrzała się w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała w cyklu "Dzieci Świata".
W Bangladeszu jest tysiące fabryk, w których pracują nieletni. Często za niecałe 4 złote tygodniowo. Kilka z nich odwiedziła autorka cyklu "Dzieci świata" Marzena Figiel-Strzała, by sprawdzić, czy coś się zmieniło po katastrofie w Rana Plaza, podczas której zginęło wielu nieletnich pracowników.
Marzena Figiel-Strzała tym razem udała się do Indonezji, gdzie sprawdziła, jak mieszkańcy Tana Toraja, miejsca nazywanego też krainą śmierci, radzą sobie ze smutkiem i żałobą.