Polacy odmienili los bohaterów cyklu "Dzieci Świata". "Mają zapewnioną edukację i wyżywienie"

OLK_3526
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czego nauczyły nas dzieci świata?
Czego nauczyły nas dzieci świata?
Dzięki pomocy widzów uratowano 273 dzieci
Dzięki pomocy widzów uratowano 273 dzieci
Po pięciu latach w podróży i nakręceniu czterdziestu historii Dzieci Świata, czas wrócić do domu. Marzena Figiel-Strzała zabiera ze sobą pamiątki od bohaterów cyklu i ogromną wiedzę, którą otrzymała od najmłodszych. Jak Polacy pomogli "Dzieciom Świata"? O tym dziennikarka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Czego nauczyły nas "Dzieci Świata"?

Nadszedł czas na finał cyklu "Dzieci Świata". W poszukiwaniu małych bohaterów Marzena Figiel-Strzała przemierzyła pustynie, deszczowe lasy, zatłoczone miasta i najwyższe góry świata. Efektem są historie, które dziennikarka mogła opowiedzieć widzom Dzień Dobry TVN.

W finałowym odcinku Marzena Figiel-Strzała pokazała nam pamiątki ze swoich wypraw, które otrzymała od dzieci. - To jest płat miki przywieziony z Madagaskaru. Przypomina mi o tym, że nic nie spada z nieba i każda wyprodukowana rzecz ma swój początek - tłumaczyła podróżniczka, wracając wspomnieniami do historii o 11-letniej Suman. Dziennikarka odwiedziła też fabryki ubrań w Bangladeszu, gdzie poznała 14-letniego Mahometa.

- Od chłopców z plemienia Vezo otrzymałam piłkę zrobioną z rybackiej sieci i pokazuje to, że dzieci są niezwykle kreatywne i do szczęścia i dobrej zabawy wcale nie potrzebują wiele - dodała Marzena Figiel-Strzała.

Czego nauczyły nas dzieci świata?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Polacy otworzyli swoje serca przed bohaterami cyklu "Dzieci Świata", tym samym odmieniając ich trudny los. - Dzięki Wam Nayonde nie będzie okaleczona i siłą wydana za mąż. Mali pracownicy z kopalni miki na Madagaskarze, zamiast do pracy chodzą do szkoły, Brevian może tańczyć balet a dzieci z kamieniołomów mają zapewnioną wyżywienie i edukację - zaznaczyła dziennikarka.

Wszystkie materiały z cyklu Marzeny Figiel-Strzały znajdziesz tutaj.

Pomoc, która odmienia losy dzieci

W studiu Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała opowiedziała widzom, jak my możemy pomagać dzieciom w krajach jeszcze rozwijających się. - Możemy nie wspierać marek, które postępują nieetycznie, zwracać uwagę na międzynarodowe certyfikaty, czasem zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy jakiejś rzeczy, bo śmierci, także te, które produkujemy my, trafiają lądują np. w krajach Afryki a na tych śmietniskach pracują i żyją dzieci - tłumaczyła.

- Moim marzeniem jest, żebyśmy my każdego dnia dokonując mniejszych i większych wyborów sprawiali, że tych małych marzycieli będzie więcej. Naprawdę mamy wpływ na świat, rzeczywistość, możemy walczyć o te dzieci i nie zgadzać się na ich nielegalną pracę. Warto też edukować nasze dzieci, by doceniały to, co mają. To jest największa lekcja od "Dzieci Świata' i prezent, jaki możemy sami sobie dać - dodała Marzena.

Jak pomoc trafia do dzieci? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości