Zamiast do szkoły, wysyłane są do fabryki papierosów. "5-letnie dzieci są ekspertami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci Świata - fabryki papierosów w Bangladeszu
Dzieci Świata - fabryki papierosów w Bangladeszu
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Te historie mrożą krew w żyłach. Podczas gdy jedne dzieci uczęszczają do szkół, edukują się i walczą o godną przyszłość, inne zmuszone są do pracy w spartańskich warunkach. Dramatyczną sytuację najmłodszych z Bangladeszu przedstawiła nam Marzeną Figiel Strzała. Reporterka ujawniła, jak wygląda praca w fabryce tytoniu.

Fabryka papierosów w Bangladeszu 

Marzena Figiel-Strzała, przemierzając świat, na swojej drodze spotkała niezwykłych bohaterów - dzieci, których historię trzeba opowiedzieć. Dzieciństwo w różnych miejscach na świecie może być pełne zabawy, ale i pracy. Pełne radości, ale i wyzwań. Jak wygląda życie najmłodszych w Bangladeszu? W jednym z odcinków reporterka poruszyła temat dzieci pracujących nielegalnie w fabrykach ubrań w Dace. Większość młodych pracowników opowiadała wówczas, że pochodzą ze stanu Rangpur, który słynie z produkcji tytoniu.

W bengalskich fabrykach produkujących papierosy oficjalnie pracuje 70 tysięcy osób. Nieoficjalnie jednak aż 400 tysięcy. Skąd ta duża rozbieżność i kto kryje się za tymi statystykami? Sprawdziła to Marzena, która na początek odwiedziłam fabrykę, w której suszy się liście tytoniu. W pomieszczeniach unosił się tytoniowy pył, co skutecznie utrudniało oddychanie. Ponadto, co chwilę do zakładu przyjeżdżały kolejne dostawy, a tytoń do papierosów pakowany był przez kobiety i dzieci, bez maseczek ochronnych czy rękawiczek.

Według danych opublikowanych przez "Bangladesh Post", okolice miejscowości Haragach są największym obszarem produkcji papierosów i generują przychody dla kraju w wysokości 2 milionów dolarów rocznie.

- Mam na imię Musamud, mam 10 lat. Chodzę do szkoły dwa razy w tygodniu. Pozostałe dni pracuję, skręcając papierosy. Marzę o tym, żeby w przyszłości zostać lekarzem – powiedział jeden z chłopców.

Ta sytuacja trwa już od 50 lat. Dzieci zamiast do szkół, chodzą do pracy, by przynosić do domu pieniądze. Dziennie zarabiają 40 taka, czyli 1,50 zł.

Fabryki papierosów pełne małych dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sytuacja najmłodszych w Bangladeszu

Dzieci, które pracują w fabrykach ubrań i butów w Bangladeszu najczęściej tłumaczą, że uciekają od mało płatnej pracy wśród tytoniowego pyłu. Ruszają więc do stolicy w nadziei, ze znajdą lepsze zatrudnienie. Niestety w żadnej fabryce warunki pracy i wynagrodzenie nie są zgodne ze standardami. Jak przyznaje Marzena, film nie jest w stanie oddać smrodu i pyłu, który panował w wielkich halach. Setki ludzi i dzieci pracujący na podłodze, jedna toaleta na wszystkie piętra.

- Setki dzieci w upale, w gorącym sezonie bez żadnych nakryć głowy przekładały liście tytoniu, żeby je wysuszyć. Papierosy to jest tani produkt. W tym rejonie jest zakaz sprzedawania papierosów innych firm. Zmuszają ludzi uzależnionych od kupowania tylko od nich. Każdy papieros jest oznaczony, skąd pochodzi – powiedziała reporterka.

To, co przeraża najbardziej  to fakt, że 5-letnie dzieci są ekspertami w skręceniu papierosów. Ponadto fabryki, które są kontrolowane przez organizacje przeciwdziałające pracy dzieci, zatrudniają maluchy nie w swoich oficjalnych halach, ale zlecają pracę wykonaną metodą chałupniczą.

- Pracodawcy zlecają podwykonawstwo, żeby dzieci pracowały w domu. Dzieci robią wszystko bardzo szybko i dokładnie, bo mają małe, zwinne palce. Ta sytuacja trwa od kilkudziesięciu lat. Bangladesz jest potwornie zaludnionym krajem. Ludzie szukają jakiejkolwiek pracy, żeby przeżyć. Ci ludzie są w szponach uzależnieni od pracodawcy. Pracują cały czas zeny nie stracić dachu nad głową – powiedziała Marzena.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości