papierosy

  Nieprzyjemny zapach po papierosach bywa trudny do wywietrzenia. Dużo większym problemem jest pozbycie się go z mieszkania po wielu latach palenia wewnątrz. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić domowymi sposobami. 

  Palenie papierosów i choroby, do których prowadzi nałóg, to problem, z którym zmagają się rządy niemal na całym świecie. Kanadyjskie władze poinformowały właśnie, że znalazły nowy sposób na walkę z uzależnieniem.

  We wtorek 31 maja obchodzimy Dzień bez papierosa. Uzależnienie od nikotyny nie należy do rzadkości. Wynika to z łatwego dostępu do papierosów, w których znajduje się od 6 do 11 mg tej substancji. Do leczenia uzależnienia od nikotyny mogą przekonać wyniki testu tolerancji nikotyny Fagerströma i skutki palenia papierosów.

  Zdjęcia Doroty Szelągowskiej palącej papierosy pojawił się niedawno w jednym z tabloidów. Gwiazda nie zostawiła tego bez komentarza. W oficjalnym oświadczeniu odniosła się do informacji godzących w jej wizerunek.

  Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?

  Czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozpad związku? Jeden z najpopularniejszych nałogów na świecie stanowi poważne niebezpieczeństwo dla relacji. Kłótnie o zdrowie, nieprzyjemny zapach, bierność to tematy codziennej batalii w wielu domach. Jak zachęcić do rzucenia nałogu lub znaleźć odpowiedni kompromis?

  Rzucanie palenia jest niezwykle ciężkim procesem. Wie to każdy, kto chociaż raz w życiu uzależnił się od czegolwiek. Często w takich chwilach szukamy sposoby, aby odwrócić uwagę i zmniejszyć nasilenie objaw odstawienia, warto zacząć ćwiczyć. Sprawdź, co warto robić, aby skutecznie rzucić nałóg.

  "Myśleliśmy, że trzeba będzie się zamknąć".

  "Służby nic z tym nie robią".

  "Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka"

  Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, a pogoda dopisuje, przez co obserwujemy szturm turystów na plaże. Nie każdy jednak wie, jak się na niej zachować. Miłośnicy papierosów uważają, że na świeżym powietrzu mogą palić, osoby niepalące z kolei im tego zabraniają. Jak odnoszą się do tego przepisy?

  Magda Gessler w szczerym wpisie napisała o śmierci swojej mamy. Wszystko to w trosce o zdrowie fanów. Restauratorka ostrzegała ich przed uzależnieniem od palenia papierosów. Ku przestrodze, wspomniała także o skutkach, jakie może spowodować nałóg. - Proszę was, nie dajcie się skusić - apelowała.

  41 lat minęło, jak jeden dzień. Michał Koterski w dniu urodzin miał jeszcze jeden powód do świętowania. Aktor przyznał, że od roku nie pali papierosów. Jak tego dokonał? Wszystko za sprawą pewnej podróży.

  W Poznaniu rozpoczęto niezwykłą akcję ekologiczną. "Kreda wstydu" zwraca uwagę mieszkańców miasta na wyrzucane na ulice niedopałki papierosów. Dlaczego aktywiści je obrysowują, a nie zbierają?

  31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.

  Palacze, którzy do tej pory wybierali papierosy mentolowe nie będą zadowoleni. 20 maja 2020 roku znikną one z półek w całej Europie. Zakaz dotyczy zarówno wyrobów aromatyzowanych, tytoniu do palenia, jak i tzw. „klikanych” papierosów, z wydzielającą mentol kapsułką w środku. Po „mentole” sięgała dotychczas 1/3 wszystkich palaczy w Polsce.

  Podobno nawet 1/3 Polek spodziewających się dziecka pali lub "popala" papierosy! Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 100 tys. dzieci, które są narażone na kontakt z dymem papierosowym w okresie prenatalnym. Jak palenie papierosów w trakcie ciąży wpływa na nienarodzone dziecko? Czy toksyny zawarte w dymie przenikają do małego organizmu? Jakie skutki może to nieść ze sobą? W studiu Dzień Dobry TVN o tym jak dym oddziałuje na dr Małgorzata Gołkowska – pediatra, neonatolog: "Dzieci, których matki paliły w ciąży rodzą się przedwcześnie, z wadami układu sercowo-naczyniowego, układu kostnego. W późniejszym okresie mogą ujawniać się też choroby układu oddechowego np. astma".

  Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen po dwukrotnym przebadaniu płuc ponad 6 tys. osób doszli do wniosku, że kontakt z chemikaliami do sprzątania jest równie niebezpieczny jak wypalenie 20 papierosów dziennie. O przedstawienie szczegółów badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN chemiczkę Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii UW. Czy wyniki ją zaskoczyły?

  W internecie pojawiła się informacja, że w Warszawie jest sklep, w którym można kupić papierosy dla... dzieci. Wywołało to duże oburzenie. Okazało się, że autorami zamieszania są aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Czemu służy ta prowokacja? W Dzień Dobry TVN mówił o niej członek wspomnianego stowarzyszenia Jan Mencwel.

  20 lat temu Islandczycy postanowili zająć się problemem popularności używek wśród nastolatków. Stworzyli specjalny program zwalczania alkoholu, papierosów i narkotyków wśród młodzieży. Marcin Sawicki, w rozmowie z prof. Ingą Dorą Sigfusdottir, dowiedział się jakie były główne założenia tego projektu. Zobaczcie jakie spektakularne efekty udało się osiągnąć! Jak ta sprawa wygląda w Polsce? Czy również na naszym gruncie można wprowadzić podobne rozwiązania? Przy okazji dowiedzieliśmy się ... jak wyglądał Marcin Sawicki z bujną czupryną? ;)

  Każdy mieszkaniec Krakowa, oddychając miejscowym powietrzem, zatruwa swój organizm tak jakby wypalał 2,5 tys. papierosów rocznie. Dlatego krakowianie powiedzieli dość i sami wzięli się za rozwiązanie tego problemu. W jaki sposób? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Widok kobiety ciężarnej palącej papierosa powinien bulwersować. Ale niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również ginekologa dra Grzegorza Południewskiego, aby powiedział o skutkach palenia papierosów w ciąży.

  Ku rozpaczy lekarzy, wiele kobiet w ciąży nie potrafi zrezygnować z papierosów. Problemem tym postanowiła zająć się prowadząca Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga.

  Namówienie kogoś do rzucenia palenia nie jest takie proste. Tematem zajęła się Ewa Drzyzga. Czy zaproszeni przez nią goście podjęli wyzwanie i dali się namówić na odwyk? Więcej w dzisiejszym odcinku Rozmów w Toku. Zachęcamy do oglądania.

  Wielu palaczy wie, że ich nałóg szkodzi zdrowiu, mimo to nie rzucają palenia. Być może przekona ich do tego eksperyment eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka. Jakie związki w papierosie są szkodliwe dla zdrowia? W jaki sposób Marcin Prokop przysłużył się eksperymentowi? Koniecznie zobaczcie!

  Mark Twain powiedział: "Nie ma nic prostszego od rzucania palenia - robiłem to już tysiące razy". Izabela Trojanowska zaczęła palić, kiedy miała 15 lat. Dr Tadeusz Zielonka, pulmonolog, widział w płucach palaczy niejedno. Kiedy człowiek rzuci palenie, jego organizm przechodzi prawdziwą rewolucję. Po jakim czasie organizm człowieka wraca do normy i do właściwych parametrów? Po jakim czasie od momentu rzucenia palenia niweluje się ryzyko zachorowania na nowotwór?

  W Polsce 31 proc. dorosłych przyznaje się do palenia papierosów. 14 proc. młodych ludzi w wieku 15-20 lat to palacze. Już dziś wiadomo, że połowa z nich umrze z powodu nowotworu płuc. Dlatego warto rzucić palenie już dzisiaj - w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak skutecznie rzucić palenie? Przyznajcie się, ile razy próbowaliście rzucić palenie papierosów? Udało Wam się rzucić palenie?

  Palenie papierosów jest niezdrowe, a dym papierosowy, oględnie mówić, nie pachnie ładnie. Tego samego zdania jest Magik Y, który postanowił oduczyć palenia napotkane osoby. W jaki sposób?

  Profesor Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytet Medycznego twierdzi, że e- papierosy szkodzą mniej. Ale jak bardzo mniej? Czy mniejsza szkodliwość jest potwierdzona badaniami? Czy aerozol wdychany razem z nikotyną jest pozbawiony substancji kancerogennych? Czy używanie papierosów elektronicznych może prowadzić do rozpoczęcia "przygody" z tymi, które zabijają - z tradycyjnymi papierosami?

  Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.