Sondaż zrealizowano w dniach 8-22 maja 2024 roku. Wzięły w nim udział 224 osoby, z czego 212 zostało zweryfikowanych jako pacjenci z chorobami układu krążenia i nowotworami.
Większość chorych na raka i na serce paliło papierosy
Badanie przeprowadzone przez Fundację To Się Leczy przygotowano z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, który obchodzony jest 31 maja. Z ankiety wynika, że większość osób chorujących na nowotwory oraz choroby serca paliło w przeszłości papierosy. Ponad połowa z nich nie zerwała z nałogiem, nawet po usłyszeniu diagnozy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
Wyniki badania pokazują, że spośród osób z dolegliwościami kardiologicznymi, przed usłyszeniem diagnozy aż 94,8 proc. paliło papierosy. W przypadku osób z nowotworami odsetek ten wyniósł natomiast 94,6 proc.
Fundacja zwróciła też uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą palenie, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na wspomniane schorzenia. U pacjentów onkologicznych może między innymi zmniejszać efektywność leczenia o około 15 proc. Palenie papierosów przyczynia się także do występowania u nich większej liczby skutków ubocznych i różnorodnych działań niepożądanych, na przykład trudności w gojeniu ran lub zwiększenie odczynu popromiennego.
Specjaliści z Fundacji To Się Leczy wyjaśnili także, że "u osób leczonych operacyjnie z powodu raka płuca kontynuacja palenia może zwiększać ryzyko powikłań infekcyjnych czy przetok oskrzelowo-opłucnowych i niepowodzenia chemioterapii wynikających z lekooporności lub wahań stężeń leków".
Fundacja To Się Leczy pomaga w zerwaniu z nałogiem
87 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Fundacji To Się Leczy, przyznało, że podejmowało w przeszłości próby zerwania z nałogiem. Ponad połowie z nich jednak nie udało się tego zrobić. Do kontynuacji palenia po otrzymaniu diagnozy przyznało się aż 57,7 proc. chorych na nowotwory i 66,1 proc. pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Osoby te zapytano również, czego najbardziej potrzeba im w procesie rzucania palenia. Większość z nich wskazała na "informacje na temat skutecznych metod leczenia uzależnienia od palenia tytoniu". Na drugim miejscu znalazła się natomiast odpowiedź "jasne informacje od lekarza prowadzącego o szkodliwości tytoniu i wpływie na efekty leczenia (kardiologicznego bądź onkologicznego - przyp. red.) i powikłania".
W odpowiedzi na pierwszą z wymienionych potrzeb, Fundacja To Się Leczy postanowiła zorganizować webinar pod tytułem "Choruję i palę. Jak sobie pomóc?". Odbędzie się on 7 czerwca. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie instytucji.
Więcej o badaniu przeprowadzonym przez fundację przeczytacie na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy hipnoza może pomóc rzucić palenie? Sprawdzaliśmy to na wizji
- Rak w kształcie serca na niezwykłym zdjęciu. "Jak coś tak niebezpiecznego może być jednocześnie takie piękne?"
- Monika Olejnik zmaga się z nowotworem. Jak się czuje po operacji?
Autor: Regina Łukasiewicz, jdw//az
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/GettyImages