palenie

  palenie

  Palenie papierosów i choroby, do których prowadzi nałóg, to problem, z którym zmagają się rządy niemal na całym świecie. Kanadyjskie władze poinformowały właśnie, że znalazły nowy sposób na walkę z uzależnieniem.

  Palenie papierosów to bardzo niebezpieczny nałóg. Przyczynia się do rozwoju raka płuc, może także powodować poważne problemy z krążeniem. O tym, jak groźne mogą być papierosy przekonała się pewna mieszkanka RPA. Kobieta przez swoje uzależnienie od nikotyny może stracić palce. Jak to możliwe?

  Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?

  "Myśleliśmy, że trzeba będzie się zamknąć".

  "Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka"

  Palenie na balkonach to temat, który mocno dzieli opinię publiczną. Niektórzy uważają, że można to robić, inni są zdecydowanie przeciwni. Problem stał się szczególnie - nomen omen - palący w czasie pandemii, kiedy większość z nas pracuje w domu i spędza w nim dużo czasu. Dla osób niepalących dym lecący od sąsiada stanowi spory problem. W związku z tym pojawił się pomysł zakazu palenia na balkonach.

  Podobno nawet 1/3 Polek spodziewających się dziecka pali lub "popala" papierosy! Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 100 tys. dzieci, które są narażone na kontakt z dymem papierosowym w okresie prenatalnym. Jak palenie papierosów w trakcie ciąży wpływa na nienarodzone dziecko? Czy toksyny zawarte w dymie przenikają do małego organizmu? Jakie skutki może to nieść ze sobą? W studiu Dzień Dobry TVN o tym jak dym oddziałuje na dr Małgorzata Gołkowska – pediatra, neonatolog: "Dzieci, których matki paliły w ciąży rodzą się przedwcześnie, z wadami układu sercowo-naczyniowego, układu kostnego. W późniejszym okresie mogą ujawniać się też choroby układu oddechowego np. astma".

  Dane są zatrważające: ponad 50 proc. dzieci poniżej 13. roku życia ma za sobą doświadczenie z papierosem, a 15 proc. 15-latków pali już regularnie. W celu promowania postaw antynikotynowych wśród młodzieży zainicjowano kampanię Nie spal się na starcie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy osoby, które są zaangażowane w tę akcję: dr Magdalenę Cedzyńską z Centrum Onkologii oraz tancerza i choreografa Macieja "Glebę" Florka. Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Jak ich uchronić przed tym nałogiem?

  Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.

  Światowy Dzień bez Tytoniu to dobra okazja na rzucenie palenia. Jak to zrobić skutecznie? Jakie leki mogą nam pomóc rzucić palenie? Jakie są konsekwencje palenia? Co się dzieje w naszym ciele, kiedy rzucimy ten nałóg? O tym w Dzień Dobry TVN mówili pulmonolog dr hab. Tadeusz Zielonka i psycholog Matylda Skubikowska.

  Mark Twain powiedział: "Nie ma nic prostszego od rzucania palenia - robiłem to już tysiące razy". Izabela Trojanowska zaczęła palić, kiedy miała 15 lat. Dr Tadeusz Zielonka, pulmonolog, widział w płucach palaczy niejedno. Kiedy człowiek rzuci palenie, jego organizm przechodzi prawdziwą rewolucję. Po jakim czasie organizm człowieka wraca do normy i do właściwych parametrów? Po jakim czasie od momentu rzucenia palenia niweluje się ryzyko zachorowania na nowotwór?

  59 proc. Polaków sylwestra spędzi w domu, w kapciach. A jak sylwestrową noc spędzą Iwona Węgrowska, Wojtek Łuszczykiewicz i Wujek Samo Zło? Czy, jak wieszczyły media, Iwona Węgrowska jest w ciąży? Jakie postanowienia noworoczne mają nasi prowadzący, a jakie nasi goście? Kto nie będzie palił, a kto zrezygnuje ze słodyczy? Komu udało się już w tym roku rzucić palenie?

  W Polsce 31 proc. dorosłych przyznaje się do palenia papierosów. 14 proc. młodych ludzi w wieku 15-20 lat to palacze. Już dziś wiadomo, że połowa z nich umrze z powodu nowotworu płuc. Dlatego warto rzucić palenie już dzisiaj - w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak skutecznie rzucić palenie? Przyznajcie się, ile razy próbowaliście rzucić palenie papierosów? Udało Wam się rzucić palenie?

  Czy kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę, jeżeli partner pali papierosy? Czy nałóg twojego partnera może mieć wpływ na płód, który w sobie nosisz? Jak nikotyna wpływa na plemniki? - Zazwyczaj mężczyźni do późnego wieku nie mają problemu z produkcją plemników. Palenie tytoniu upośledza jednak ich ruchomość i to jest główna przyczyna niepłodności wywołanej zaburzeniami u partnera, utrudniając moment zapłodnienia - wyjaśnia doktor Piotr Gryglas. Czy partnerka palacza może poronić?