Jak palenie wpływa na nasienie?
Badacze z Uniwersytetu w Aveiro w Portugalii postanowili sprawdzić, jak palenie papierosów wpływa na nasienie. Przeprowadzona przez nich analiza pokazuje, że nałóg nie tylko znacząco obniża jakość spermy (przede wszystkim jest w niej mniej plemników, do tego są znacznie mniej ruchliwe), ale także przyczynia się do powstania szkodliwego białka.
Specjaliści wykazali, że gromadzi się ono w plemnikach i aktywuje mechanizm typowy dla tzw. stresu oksydacyjnego. Stan ten związany jest ze zbyt wysokim stężeniem wolnych rodników w organizmie. Ich nadmiar przyczynia się nie tylko do szybszego starzenia się, ale również może przyczynić się do powstawania zmian nowotworowych. Wole rodniki mają swój udział w rozwoju raka jąder oraz prostaty.
Palenie papierosów - jak wpływa na plemniki?
W swojej analizie naukowcy wykazali również, że palenie papierosów uszkadza strukturę plemników i sprawia, że ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej jest znacznie mniejsza. Na tym jednak nie koniec. Eksperci z Wielkiej Brytanii ustalili, że "słabe" nasienie zwiększa prawdopodobieństwo, że kobieta utraci ciążę przed 22. tygodniem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że coraz częściej (obecnie to już niemal w 50 proc. przypadków) trudność z zajściem w ciążę leży po stronie mężczyzn. Warto dodać, że na jakość nasienie wpływa wiele czynników. Wśród nich są styl życia - to, jaką dietę stosuje mężczyzna, czy jest aktywny oraz czy jego masa ciała jest prawidłowa. Nie bez znaczenia są również choroby (u niektórych mężczyzn przebyta w dzieciństwie świnka może przyczynić się do problemów z płodnością).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ostrzeżenie dla Europy. Badacze ostrzegają przed groźną chorobą przenoszoną przez komary
- Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna. Jak sobie z nim radzić?
- Infolinia dla pacjentów onkologicznych. Jak skorzystać z pomocy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mdpi.com, Warszawski Uniwersytet Medyczny, CNN, WPROST
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images