płodność

  płodność

  Wskaźnik Pearla to najpopularniejszy sposób oceny skuteczności określonych metod antykoncepcji. Ustala się go poprzez analizę statystyczną liczby niepożądanych ciąż, w które zaszły pary stosujące regularnie określoną formę antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dotyczący prezerwatyw, określonych tabletek antykoncepcyjnych, wkładek domacicznych to wskazówka dla kobiet szukających najlepszego zabezpieczenia.

  Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić? Jakie są objawy typowe dla menopauzy? O przedwczesnej menopauzie mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.

  Marcin Sawicki spotkał się z Arseniuszem Finsterem - burmistrzem Chojnic, czyli najmniejszego miasta w Polsce, które zdecydowało się na finansowanie zabiegów in vitro. Jaką cenę musi zapłacić burmistrz za tę inicjatywę? O problemach z płodnością, rządowych sposobach na jej wspieranie i zabiegach in vitro rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Waldemarem Kuczyńskim, przewodniczącym sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

  Wiele par marzy o dziecku i dlatego problem z zajściem w ciążę przekłada się niestety na ich relacje. Kiedy pojawiają się pierwszy rysy na związku? Czy "seks z zegarkiem w ręku" może wpływać na płodność? Jak mężczyzna przeżywa kłopoty z płodnością? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: psycholog Joannę Kwaśniewską, psycholog i doradcę ds. niepłodności Justynę Kuczmierowską i doradcę ds. niepłodności Agnieszkę Doboszyńską.

  Płodność jest wspólna. Aż 88 proc. Polek, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie wykonywało profilaktycznych badań płodności. Co piąta Polka nie wie, kiedy ma dni płodne. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Grzegorz Południewski, ginekolog. Co wpływa na płodność kobiety, a co na płodność mężczyzny?

  Problem łysienia spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale także kobietom. W Dzień Dobry TVN doktor Izabela Tilszer - specjalistka medycyny estetycznej powiedziała o przyczynach wypadania włosów oraz najnowszych metodach leczenia łysienia.

  Okazuje się, że nasienie mężczyzn narażonych na stres jest mniej wartościowe niż tych zrelaksowanych. Jak poprawić jakość męskiego nasienia spożywając odpowiednie pokarmy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz dietetyk Dorota Osóbka. Jak urozmaicać swoją codzienną dietę, by zwiększyć ilość plemników?

  Jesteś zdrowa, lekarz mówi ci, że możesz mieć dzieci, a jednak nie zachodzisz w ciążę? Powodem może być psychiczna blokada! Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Anna Kędzierska, z którą rozmawialiśmy na temat niefizjologicznych powodów, dla ktorych czasami nie zachodzimi w ciążę. 30 proc. par starających się o dziecko nie może zajść w ciążę z powodu blokady psychicznej. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jakie czynniki wpływają na obniżenie płodności? Jak pokonać psychiczną barierę przed ciążą?