Co oznaczają zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19? Są pierwsze badania

Zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19
Zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19
Źródło: Moment RF
Zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19 są jednym z często zgłaszanych powikłań po wakcynacji. Budzą szczególny niepokój, ponieważ nasuwają myśl o potencjalnej relacji między szczepieniem a płodnością. Właśnie opublikowano wyniki pierwszych przeprowadzonych w tym obszarze badań.

Badania przeprowadzone zostały przez badaczy z Illinois na grupie 39 139 zaszczepionych osób i opublikowane na łamach medrxiv.com (nie poddano ich jeszcze recenzji). Wyniki dają nam wstępny ogląd relacji między zmianami w miesiączkowaniu a wakcynacją.

Zaburzenia miesiączki po szczepieniu na COVID-19

Zaburzenia miesiączki rzeczywiście występują po podaniu szczepionki. Z badań wynika, że zgłosiło je 42% miesiączkujących regularnie respondentek. 44% nie zauważyło żadnych zmian. 

Nieregularne krwawienie jest jedną z reakcji organizmu na obecność obcego białka. Nie wykazano jednak żadnej zależności między wakcynacją a płodnością. Należy pamiętać, że z zaburzeniami miesiączki mierzyły się również osoby zaszczepione przeciwko durowi brzusznemu.

Jedną z osób, które podzieliły się wynikami badań w Polsce jest profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska.

"Zmiany w krwawieniu miesiączkowym po podaniu szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nie są ani rzadkie, ani niebezpieczne, jednak zwracanie na to uwagi jest konieczne, aby budować zaufanie do nauki i medycyny" - czytamy w opublikowanym przez nią podsumowaniu.

Zaburzenia miesiączki oczywiście powinny zwrócić naszą uwagę i zachęcić do badań, wykluczających inne ich przyczyny niż podanie szczepionki.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło: medrxiv.org

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana