Starania o uzyskanie odporności populacyjnej w naszym kraju wciąż zdają się nie przynosić zadowalających rezultatów. Czy udostępnienie szpitali wyłącznie osobom zaszczepionym mogłoby realnie wpłynąć na wzrost zainteresowania szczepionkami przeciwko koronawirusowi? Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do tego pomysłu.
Szpitale tylko dla zaszczepionych?
Z początkiem jesieni zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciwko COVID-19 nieznacznie wzrosło. Wpłynęła na to między innymi decyzja ministerstwa zdrowia, dotycząca możliwości podania trzeciej dawki szczepionki w wybranych grupach pacjentów, ale także fakt, że pandemia zaczęła przyspieszać. Wyniki raportu dotyczącego liczby przeprowadzonych szczepień wciąż budzą jednak sporo obaw wśród ekspertów, którzy na bieżąco analizują sytuację epidemiczną w naszym kraju.
Autorem pomysłu, dotyczącego wpuszczania do szpitali wyłącznie osób zaszczepionych (wyjątkiem byłyby nagłe przypadki i sytuacje zagrożenia życia), jest prof. Krzysztof Simon, członek Rady Medycznej działającej przy premierze. Koncepcja ta ma na celu między innymi zabezpieczenie funkcjonowania placówek medycznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do niej podczas wywiadu dla radia RMF FM.
- Rozumiem taki pomysł, który jest formułowany z perspektywy eksperckiej i na pewno on, w zdecydowanym stopniu, zabezpieczyłby funkcjonowanie szpitali, chociażby w trybach zabiegowych. Ale z drugiej strony jest to oczywiście pomysł abstrakcyjny, bo nie może być tak, że osobie, która potrzebuje pomocy, się jej odmawia - powiedział szef resortu zdrowia, zwracając uwagę na to, że zabiegi wykonywane w trybie planowym także zaliczane są do oczekiwanej pomocy. Minister zdrowia zwrócił także uwagę na to, że spośród pracowników medycznych jedynie niewielka część nie zdecydowała się na szczepienie.
Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce - raport
Warto dodać, że 5 października liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 37 666 261 osób. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 19 540 515 osób. Do naszego kraju dostarczono dotychczas 59 848 860 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 39 467 795 dawek.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 454 439 dawek. Zgłoszono 15 634 niepożądane odczyny poszczepienne.
Zobacz także:
- Tydzień noblowski. Komu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny?
- Waloryzacja emerytur 2022. O ile wzrosną świadczenia?
- Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021. "Marzy mi się, żeby głos rozmaitych mniejszości był bardziej słyszalny"
Zobacz wideo: Ekspresowe tempo szczepienia w USA
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: rmf24.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images