Newsy

Tydzień noblowski. Komu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny?

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Maszynopis ze słowami "Nobel Prize". Nagroda Nobla. Laureaci Nagrody Nobla

Komitet Instytutu Karolinska zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Laureaci otrzymali ją za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Tym samym rozpoczął się tydzień noblowski, który potrwa do 11 października 2021 roku.

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe przez Komitet Instytutu Karolinska w Sztokholmie. W tym roku otrzymali ją David Julius i Ardem Patapoutian, którzy zostali uhonorowani za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opisali mechanizmy postrzegania przez ludzi temperatury i ciśnienia za pomocą impulsów nerwowych.

Laureaci prestiżowej Nagrody Nobla otrzymują złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla, kaligrafowany dyplom honorowy oraz pieniądze.

Tydzień noblowski

Przyznaniem wyróżnienia w dziedzinie medycyny rozpoczął się tydzień noblowski. W kolejnych dniach Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskaże laureatów w dziedzinie fizyki i chemii.

Czwartek, 7 października zarezerwowany jest dla uroczystości w Sali Giełdy w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Sekretarz tego gremium Mats Malm ujawni nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla, przedstawi także krótkie uzasadnienie tego wyboru. Zazwyczaj czyni to również w języku noblisty.

Następnego dnia norweski komitet noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy z kolei w poniedziałek, 11 października w Sztokholmie. Fundatorem tego wyróżnienia jest Bank Szwecji i jest to jedyna dodatkowa Nagroda Nobla, o jakiej Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie.

Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, odwołano tradycyjne uroczystości, które powinny odbyć się w Sztokholmie 10 grudnia, czyli w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Laureaci mają otrzymać nagrody w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych. Decyzja dotycząca wręczenia nagrody w Oslo ma zapaść w połowie października.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wytrazek/Getty Images

Pozostałe wiadomości