Newsy

Nauka opłaca się coraz mniej. Na jakie wynagrodzenie można liczyć po studiach?

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Gazeta Wyborcza

Pensje świeżo upieczonych absolwentów systematycznie spadają. Na najwyższe zarobki wciąż mogą liczyć posiadacze dyplomów z kierunków ścisłych. Jakiej wypłaty należy się spodziewać tuż po studiach?

Praca na studiach

Jak wynika z badań SW Research, większość polskich studentów - aż 80 proc. - decyduje się na podjęcie pracy już na studiach. Żacy wolą pracować w dziedzinach niezwiązanych z ich tokiem nauczania, aniżeli odbywać staże, które bardzo często nie wiążą się z żadnym wynagrodzeniem. Znalezienie płatnych praktyk będących w relacji z kierunkiem studiów udaje się proc. ankietowanych. Dla ponad 18 proc. badanych pierwsze poszukiwanie pracy jest jak kubeł zimnej wody i już na etapie rozglądania się za ofertami stażu okazuje się, że praca w danej branży jest nieopłacalna.

Niemniej jednak większość studentów musi pracować. Głównymi czynnikami są rosnące koszty utrzymania oraz fakt, że 68% abiturientów decyduje się na naukę poza rodzinnym miastem. Czterech na dziesięciu studentów pracuje na pełen etat - wówczas może liczyć na pensję rzędu 2-3 tys. zł netto.

Zarobki po studiach

Wraz z uzyskaniem wymarzonego dyplomu nie jest lepiej. Zarobki absolwentów systematycznie spadają. I tak w 2015 roku pierwsza pensja, na którą można było liczyć tuż po obronie, wynosiła 90 proc. średniego wynagrodzenia w miejscu zamieszkania. W 2019 roku to zaledwie 70 proc.

Z pierwszej wypłaty najbardziej będą zadowoleni absolwenci studiów technicznych, otrzymując ok. 4 tys. zł brutto. Najbiedniej jest u artystów, którzy karierę zawodową rozpoczynają od wynagrodzenia na poziomie 2 tys. zł brutto. Jak wyglądają pierwsze pensje absolwentów?

 • Inżynieryjno-techniczne - 3 936
 • Nauki społeczne - 3 234
 • Nauki medyczne i o zdrowiu - 3 101
 • Nauki ścisłe i przyrodnicze - 2 996
 • Nauki humanistyczne - 2 771
 • Nauki rolnicze - 2 746
 • Nauki teologiczne - 2 438
 • Sztuka - 2 327

Spośród nauk humanistycznych pracodawcy najbardziej doceniają znajomość niespotykanych języków obcych, wśród których króluje koreański i niderlandzki. Spośród wszystkich absolwentów najlepiej opłacani są absolwenci informatyki stosowanej - 11 tys. złotych.

Na przestrzeni ostatniej dekady wciąż więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia - w 2019 roku panie stanowiły aż 59 proc. absolwentów. W mniejszości są jedynie na kierunkach inżynieryjno-technicznych oraz medycznych. Coraz mniej osób decyduje się na naukę w szkołach doktorskich - na kierunkach humanistycznych zaledwie 1 proc. studentów stawia na dalszą edukację. Najczęściej na karierę naukową stawiają absolwenci studiów ścisłych i przyrodniczych, gdzie o doktorat ubiega się średnio 11 proc. studentów.

Zobacz wideo: Świat w obiektywie Pauliny Holtz

Świat w obiektywie Pauliny Holtz
Świat w obiektywie Pauliny Holtz Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Westend61 / Getty Images

Pozostałe wiadomości