Nobel

  Nobel

  Komitet Instytutu Karolinska zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Laureaci otrzymali ją za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Tym samym rozpoczął się tydzień noblowski, który potrwa do 11 października 2021 roku.

  16-letni Tymon Radzik z Zielonej Góry ma szansę na otrzymanie dziecięcego Nobla. Spośród wszystkich zgłoszonych do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju komisja ekspercka wybrała tych, którzy najbardziej przyczynili się do poprawy przestrzegania praw dzieci na świecie. Jak to się, że Tymon został najmłodszym doradcą w Ministerstwie Cyfryzacji? Opowiedział o tym Annie Kalczyńskiej i Andrzejowi Sołtysikowi w studiu Dzień Dobry TVN.

  Najpierw nie odbierał telefonu. Potem - nie było wiadomo, czy przyjmie nagrodę. Komitet noblowski miał nie lada problem z ojcem amerykańskiej kontrkultury Bobem Dylanem. Piosenkarz nie pojawił się na grudniowej Akademii Noblowskiej. Kiedy w końcu dotarł do Szwecji, aby zagrać tam 2 koncerty, zgodził się na odebranie statuetki, ale bez udziału mediów i kamer. Kto mu towarzyszył?

  To było literackie wydarzenie roku. Turecki noblista spotkał się z czytelnikami w Krakowie. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Andrzej Sołtysik spotkał się z noblistą Orhanem Pamukiem. Dlaczego i jakich rad Ernesta Hemingwaya słucha i dlaczego nie czyta gazet?

  Powstali w w Rzeszowie, ale poznali się w Anglii. Inspirują się poezją Czesława Miłosza. Ich najnowszy projekt nosi nazwę "Milosz Hated Rock and Roll". O czym traktuje oraz jak wspominają swój występ na Glastonbury, jednym z największych na świecie festiwali muzycznych opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.