Nagroda Nobla 2022 z dziedziny chemii - za co została przyznana?
We środę 5 października przyznano Nagrodę Nobla z chemii za 2022 rok "za rozwój chemii 'klik i chemii bioortogonalnej". Naukowcy zostali wyróżnieni za rozwój nowych metod syntezy chemicznej, które umożliwiają uproszczenie procesu syntezy, a także skomplikowanych cząsteczek.
Nauka
Chemia "klik" to wymyślona przez K. Barry'ego Sharplessa synteza chemiczna, w której zachodzą szybkie oraz skuteczne reakcje między małymi cząsteczkami. Umożliwia to tworzenie skomplikowanych związków w prosty sposób. Naukowiec jest piątą osobą, która została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla. Pierwszą Nagrodę zdobył w 2001 roku.
Carolyn R. Bertozzi została nagrodzona za chemię bioortogonalną, w której reakcje chemiczne mogą zachodzić w żywych układach przy jednoczesnym niezakłócaniu atywnych procesów biochemicznych.
- Tegoroczna nagroda w dziedzinie chemii dotyczy tego, by nie komplikować nadmiernie spraw, a zamiast tego pracować z tym, co łatwe i proste. Funkcjonalne cząsteczki można zbudować nawet idąc prostą drogą - podsumował przewodniczący Komitetu Noblowskiego w dziedzinie chemii Johan Åqvist.
Nagrody Nobla 2022
Od 3 do 10 października trwa tzw. Tydzień Noblowski. W tym czasie Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłasza tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Do tej pory ogłoszone zostały nagrody z dziedziny fizjologii lub medycyny, fizyki oraz (dzisiaj) chemii. 6 października ogłoszona zostanie nagroda w kategorii literatura, 7 - Pokojowa Nagroda Nobla, a 10 Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nagroda Nobla z fizyki została przyznana. Czego dokonali laureaci?
- Prezydent którego kraju otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za 1978 roku? Odpowiedź jest warta 125 tys.
- Tydzień noblowski. Komu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: appledesign/Getty Images