Środek chemiczny do zwalczania gryzoni zbiera śmiertelne żniwo. W ostatnich tygodniach doszło do zatruć i śmierci kilkorgu dzieci. Dlaczego tak niebezpieczny detergent trafił do gospodarstw domowych? Jak działają tego typu trutki? Na te pytania postanowili odpowiedzieć eksperci w materiale reporterów Dzień Dobry TVN. Z kolei w studiu dr hab. Wojciech Feleszko wyjaśnił, jak postępować w przypadku zatrucia. Jak bezpiecznie korzystać z domowej chemii?
Nieugięta determinacja i nienasycona ciekawość Marii Skłodowskiej-Curie uczyniły z niej ikonę w świecie współczesnej nauki.
Mycie owoców i warzyw przed ich zjedzeniem jest powszechną praktyką, która ma nas uchronić przed brudem, chorobami oraz pestycydami, którymi są opryskiwane. Naukowcy z Chin sprawdzili, jak bardzo płukanie wspomnianych produktów jest skuteczne. Czy musimy zawsze myć owoce i warzywa?
Doszło do "niekontrolowanego rozpylenia substancji chemicznej".
Przynoszą "największe korzyści ludzkości".
Na temat substancji niebezpiecznych wypowiedziała się doktor Aleksandra Rutkowska, biotechnolożka.
Woda jest cieczą, bez której nie moglibyśmy istnieć na świecie. Zmienia swoje stany skupienia w zależności od temperatury. Poznaj wodę bliżej i zobacz, jakie ma właściwości.
Sprawdź, kto i za co zdobył Nagrodę Nobla z chemii w 2022 roku.
16 maja maturzyści podchodzą do egzaminu z chemii. Dlatego w Dzień Dobry TVN powróciliśmy do zdarzenia, które miało miejsce 11 lat temu. Wówczas kilkudziesięciu osobom zdającym w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się losy młodych ludzi? Na te pytania odpowiedział Paweł Osik, adwokat i pełnomocnik maturzystów.
W poniedziałek, 6 grudnia 17-letni uczeń I LO w Białymstoku nagle źle się poczuł w trakcie lekcji. Został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł kilka godzin później. Nastolatek interesował się chemią. Istnieją podejrzenia, że mógł zatruć się jakąś substancją chemiczną. Sprawą zajęła się prokuratura.
Studia po biol-chemie mogą być realizowane na różnorodnych kierunkach. Ten profil kształcenia w liceum daje bowiem wiele możliwości i ciekawych perspektyw. Na jakie studia można iść po biol-chemie i który kierunek będzie najbardziej opłacalny?
Michał Szymański uprawia archeologię eksperymentalną. Przebiera się w średniowieczne stroje i organizuje żywe lekcje historii. Poznajcie współczesnego alchemika, który swoją pasję przekuł w pracę.
Piotr Koluch: "Polski proszek prał lepiej niż niemiecki, za to bardziej niszczył tkaniny i kolory". Jak wygląda sytuacja w przypadku innych produktów? Unijne centrum badawcze pod Brukselą dostało zadanie, by sprawdzić, czy rzeczywiście, te same produkty różnią się od siebie składem w zależności od kraju, do którego są wysyłane. Parlament Europejski uznał, że wszystkie produkty muszą być takie same na terenie całej Unii Europejskiej - producenci tłumaczą się, że różnice związane są z upodobaniami klientów.
Zmywarka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Wielu z nas używa do tego chemii. Tymczasem do mycia zmywarki można wykorzystywać ocet i pastę z sody oczyszczonej. O ekoczyszczeniu zmywarek mówiła w Dzień Dobry TVN blogerka Ewa Kozioł.
Jak domowymi sposobami przygotować ekologiczne środki do czyszczenia? Naszym gościem była dziś Ewa Kozieł - autorka bloga o ekosprzątaniu. Zobaczcie jak zrobić: mleczko do czyszczenia łazienki i kuchni, spray do czyszczenia luster, armatury, mebli, blatów czy płyn do naczyń. Jak skutecznie odświeżyć tapicerkę, usunąć zabrudzenia w kuchni i jakich błędów w ekosprzątaniu się wystrzegać!
Środki czystości, które można kupić w sklepach, co prawda pęknie pachną i dobrze czyszczą, ale zawierają ogromne ilości środków chemicznych. Jednak nie wszystko stracone! Jan Kuroń pokazał w Dzień Dobry TVN jak przygotować domowe środki czystości bez użycia chemii. Wypróbujcie w domu jego przepisy na: płyn do mycia naczyń, pastę do czyszczenia zaschniętego brudu, miksturę do czyszczenia piekarnika oraz odświeżacz powietrza.
Najnowsze badania naukowców z Orb Media dotyczące wody pitnej na całym świecie są niepokojące. Otóż wynika z nich, że w wodzie znajdują się mikrowłókna plastiku. Skąd się w niej wzięły? Czy są szkodliwe dla ludzi? Jak się ich pozbyć? Czy w wodzie butelkowanej także mogą być włókna plastiku? O komentarz do badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
W kosmetykach dostępnych na rynku możemy znaleźć substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak odczytywać etykiety kremów? Na co zwracać szczególną uwagę? Gościem Dzień Dobry TVN była kosmetolog Karolina Broniś.
Bohater naszego reportażu, nastoletni Kuba Wiśnik, pasjonuje się lasem i ziołami, samodzielnie wytwarza naturalne kosmetyki dla rodziny i przyjaciół: "W lesie mamy rośliny dostępne przez cały rok. Zimą na wybieg wkracza sosna, wiosną na pierwszym miejscu stoi brzoza, natomiast latem zbieramy wąkrotkę pospolitą, siedmiopałecznik błotny, a jesienią rokitnik oraz dzika róża". O tym jak zastąpić chemię naturalnymi produktami rozmawialiśmy też, w Dzień Dobry TVN, z blogerką - Ewą Kozioł.
Jeszcze do niedawna tablica Mendelejewa zawierała 114 pierwiastków o liczbach atomowych od 1 do 112 oraz 114 i 116. W grudniu 2015 roku Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej potwierdziła "odkrycie" kolejnych. O nowych pierwiastkach i ich wyprodukowaniu powiedział w Dzień Dobry TVN dr fizyki Tomasz Rożek.
Od kilku miesięcy Ania Szubert dzielnie walczy z rakiem. Mimo chemii i pobytów w szpitalu, bardzo dba o siebie i stara się, aby jej życie toczyło się normalnie. Swoje zmagania opisuje i dokumentuje zdjęciami, które następnie zamieszcza na portalach społecznościowych. Dlaczego to robi? Kto ją wspiera podczas choroby? Jak dzisiaj patrzy na świat?
Bartosza Prokopowicza, Jeremiego Prokopowicza i Wiktora Prokopowicza łączą nie tylko więzy krwi, ale też Magda Prokopowicz, prezes fundacji Rak&Roll, która przegrała walkę z rakiem. Bracia postanowili stworzyć film "Chemia". Jak bardzo jest oparty na prawdziwej historii Magdy Prokopowicz? W studiu Dzień Dobry TVN byli naszymi gośćmi.
Chemicy na usługach karteli narkotykowych? W tym wypadku tak. Rośnie liczna związków chemicznych tzw. dopalaczy, które są tak modyfikowane, by znów w pole wywieść aktualne prawo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ratownik medyczny Ariel Szczotok oraz Jolanta Łazuga - Koczurowska, szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień. W zeszłym roku dopalaczami zatruło się około 2 tysięcy osób. Jak chronić młodzież przed dopalaczami?
Małgosia Rdest to jedyna Polka w prestiżowym wyścigu w Indiach. Już w ten weekend będzie nas reprezentować w New Delhi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z naszą dumą narodową.
Zespół Chemia na scenie Dzień Dobry TVN wykonał utwór „Bondage Of Love” . Lubie takie ostre rytmy?
46 milionów dla młodych naukowców od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Polska nauka ma się bardzo dobrze! W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Lena Kolarska-Bobińska, Joanna Ortyl oraz Piotr Golec. Jak odkrycia naukowe pomagają w życiu codziennym?
Kiedy jej dzieci zaczęły chorować postanowiła zmienić ich dietę. Rezultaty były zaskakujące. Jak uniknąć chemii w jedzeniu, by nie zbankrutować i nie spędzać całego wolnego czasu w kuchni? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Julita Bator, autorka książki o zdrowym żywieniu. Czy czytanie etykiet na produktach spożywczych wystarczy, by uniknąć zjedzenia całej tablicy Mendelejewa?
Pochodna robaków, środek do zwalczania wszy w lodach. Mowa o koszenili, czyli naturalnym czerwonym barwniku pozyskiwanym z mszyc oraz o piperonalu – związku organicznym stosowanym w przemyśle perfumeryjnym oraz jako aromat do likierów. Czy te substancje mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Magdalenę Makarowską.
Obecny w napojach, stosowany do chłodzenia. Niezbędny do życia roślinom. Niewidoczny i bezwonny. Skąd więc wiemy, że istnieje? W studiu Dzień Dobry TVN dr Tomasz Rożek omówił właściwości fizyczne, zastosowanie i pochodzenie dwutlenku węgla, czyli popularnego CO2.