Plaga zatruć środkami na szkodniki
W ostatnich tygodniach do mediów docierały niepokojące historie na temat zatruć dorosłych oraz dzieci trutkami na szczury. Jak alarmują eksperci - środki do deratyzacji działają bardzo silnie na organizm człowieka, wywołują gwałtowne objawy - m.in. duszności i trudności z oddychaniem, zaś już jeden wdech utleniającego się środka może okazać się śmiertelny.
Niebezpieczne środki do niedawna można było bez problemu zakupić w internecie. Były one jednak przeznaczone do zwalczania szkodników w nasionach, magazynach i silosach zbożowych.
- Broń Boże, nie można tego stosować tam, gdzie znajdują się ludzie. To jest bardzo toksyczna substancja, żeby nią operować, ją kupić, trzeba mieć ukończony kurs i zdany egzamin. Sądzę, że tego nie weryfikowano - tłumaczył Janusz Gierusz z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.
Trutka na szczury w formie tabletki w kontakcie z wilgotnością zmienia się w pył, a gaz ulatnia się z niej. Wówczas wydziela się z niej toksyczny gaz - fosforowodór, czyli związek, który hamuje dostęp tlenu do komórek. Po kontakcie człowieka z tą substancją mogą pojawiać się m.in. trudności z oddychaniem, wymioty, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, czy świadomości, co prowadzi do paraliżu układu oddechowego oraz nerwowego.
Po czarnej serii zatruć niebezpiecznymi preparatami Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o zwrot środków, które są w posiadaniu osób nieuprawnionych.
Jak bezpiecznie korzystać z chemii?
Chemia i detergenty o różnym stopniu toksyczności znajdują się w niemal każdym domu. Niestety wciąż wielu opiekunów nie zabezpiecza odpowiednio substancji chemicznych przed dziećmi. Jak podkreślił dr hab. Wojciech Feleszko najmłodsi widzą kolorowe opakowania zupełnie inaczej niż dorośli.
- Najgroźniejsze, z punktu widzenia pediatrii, jest wtedy gdy środek jest przelany do buteleczki po soku lub wodzie mineralnej. Rodzice wiedzą, że to płyn do toalety, a dziecko kojarzy to z czymś innym - tłumaczył lekarz.
Jak zatem postąpić, gdy dziecko sięgnie po detergent? Najważniejsze to postępować zgodnie z zaleceniami na etykiecie środka, po czym udać się do lekarza. Według dr hab. Wojciech Feleszko najważniejsze, by nie zapomnieć nazwy produktu spożytego, czy rozlanego na skórę przez malucha.
- Im szybciej, tym lepiej. Te substancje działają natychmiast, większość z nich ma działanie żrące - dodał gość programu.
Jak podsumował ekspert - wybierając środki chemiczne powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Najbezpieczniejsze będą te, które wytworzono w Europie i to na tym rynku są sprzedawane.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Seria śmiertelnych zatruć w Polsce. Jest apel inspektoratu
- Uwaga na trutki na gryzonie. Jak bezpiecznie odstraszać szkodniki, by nie doszło do tragedii?
- Doprowadziły do śmierci dzieci. Co dalej z niebezpiecznymi dla ludzi trutkami na gryzonie?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: S. Brózda, R. Męczykalski, M. Sadowski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN