zatrucie

  zatrucie

  Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.

  Aby uniknąć dolegliwości związanych z syndromem dnia poprzedniego, znanego też jako kac, najlepiej po prostu zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Jeśli jednak jest już za późno, można spróbować złagodzić dolegliwości za pomocą odpowiednich produktów.

  Prokuratura ustala okoliczności śmierci małżeństwa z Zielonej Góry, których ciała znaleziono w ich aucie. Do tragedii doszło w pobliżu Odry we wsi Będów. Prawdopodobnie 50-latkowie zatruli się spalinami, kiedy chcieli ogrzać się w samochodzie podczas wędkowania.

  Aż 40 proc. wypadków z udziałem małych dzieci ma miejsce w domu. Części możemy uniknąć odpowiednio się zabezpieczając, ale co zrobić, kiedy już dojdzie do popatrzenia, zatrucia albo zadławienia? Jak udzielić dziecku pomocy zanim przyjedzie karetka? I w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed tragedią? O tym w Dzień Dobry TVN Anna Janus-Młodawska lekarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPDSK w Warszawie.

  Każdego roku do szpitali trafiają tysiące osób zatrutych dopalaczami. Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami tych substancji? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? O dopalaczach rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, adwokatem Elizą Kuną oraz Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

  Zbilansowana dieta skraca czas leczenia. Niedożywiony pacjent może spędzić w szpitalu więcej czasu. Dlaczego polskie szpitale karmią swoich pacjentów niesmacznym i mało wartościowym jedzeniem? Ile kosztuje dzienne menu pacjenta? I dlaczego doszło do zatruć pokarmowych w pięciu warszawskich szpitalach? Zapytaliśmy o to Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyka klinicznego.

  Wszyscy doskonale wiemy, że spożywanie alkoholu metylowego grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Okazuje się jednak, że szkodliwe może być dla naszego zdrowia także wdychanie oparów metanolu, który jest obecny np. w płynie do spryskiwaczy. Jaka dawka może być niebezpieczna dla zdrowia i jakie mogą być konsekwencje takiego zatrucia, spytaliśmy dr. Piotra Burdę - krajowego konsultanta w dziedzinie toksykologii.

  Lato sprzyja zatruciom pokarmowym. Jak ustrzec się salmonelli i czego unikać? - Rezerwuarem salmonelli jest najczęściej drób i jajka - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas. Uważaj na ciasta, majonez, kremy i tatara. Pamiętaj, że smażenie i gotowanie zabija pałeczki bakterii salmonelli. Co zrobić, gdy już dojdzie do zatrucia?

  Jak powinien zareagować rodzic, który podejrzewa, że dziecko połknęło detergent? - Zdecydowanie nie powinniśmy wywoływać wymiotów u dziecka, ani dawać dziecku do picia żadnych substancji, czyli nie dajemy mleka, wody do picia - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Joanna Pawłowska, lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka. Dlaczego?