Co jeść i pić na kaca? Jak wyleczyć kaca po Sylwestrze?

Kobieta z bólem głowy
Co jeść i pić na kaca? Jak wyleczyć kaca po Sylwestrze?
Źródło: AntonioGuillem/GettyImages
Aby uniknąć dolegliwości związanych z syndromem dnia poprzedniego, znanego też jako kac, najlepiej po prostu zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Jeśli jednak jest już za późno, można spróbować złagodzić dolegliwości za pomocą odpowiednich produktów. Poniższe porady mogą się przydać po wczorajszym Sylwestrze.

Posiłki, które warto jeść na kaca, zazwyczaj mają za zadanie uzupełnić elektrolity i składniki odżywcze, a przy tym przyspieszyć trawienie alkoholu. Niektóre z nich dodatkowo łagodzą dolegliwości żołądkowe. Co najlepiej zjeść i wypić na kaca?

Więcej:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny
Co zjeść i wypić aby nie dopadł nas kac?
Jak uniknąć kaca?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jeść na kaca? Jakie produkty wybrać?

Kac jest wynikiem procesów chemicznych, które zachodzą w organizmie po przyjęciu znacznej dawki alkoholu. Metabolizowany jest on do aldehydu octowego, który m.in. wywołuje ból głowy i wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi, natomiast kwas etanowy powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wymioty oraz nudności. Spożycie znacznej ilości alkoholu sprawia, że gospodarka elektrolitowo-wodna zostaje zaburzona, a organizm się odwadnia. To właśnie z tymi problemami muszą sobie poradzić produkty na kaca.

Jak wyleczyć kaca po sylwestrze?

W przypadku osób, które po przebudzeniu czują się tak źle, że nie są w stanie przyrządzić sobie nawet prostego posiłku, dobrym pomysłem jest zjedzenie banana. Szybko pozwoli uzupełnić cukier oraz minerały (zwłaszcza potas), dzięki czemu samopoczucie powinno ulec poprawie. Zamiast banana można sięgnąć po winogrona.

Dobrym pomysłem na to, co spośród owoców zjeść na śniadanie na kaca, mogą być również cytrusy. To prosty sposób na uzupełnianie płynów oraz witaminy C. Wystarczy wycisnąć z nich sok i wypić zdrowy, pożywny napój.

Zobacz także: Jakie jest najlepsze jedzenie na kaca? Lekarz radzi

Niewielkim posiłkiem, który warto jeść na kaca, jest też jajko na miękko. Zawiera wiele składników odżywczych, a zawarta w nim cysteina skutecznie łagodzi działanie toksyn. Dobrym pomysłem są szparagi (chronią komórki wątroby), a także pomidory (uzupełniają poziom potasu w organizmie).

Na kaca nie zaszkodzi również zjedzenie łyżki miodu. Produkt ten dostarczy organizmowi cennej glukozy.

Gotowane posiłki na kaca

Jeżeli kac nie jest szczególnie dokuczliwy, najlepiej ugotować sobie pożywny posiłek. Jeśli istnieje taka możliwość, warto poprosić kogoś o pomoc. Jednym ze skuteczniejszych dań na kaca jest lekki rosół bądź pomidorowa. Dostarczają składników odżywczych w łatwo przyswajalnej postaci i płynów, a zupa pomidorowa dodatkowo uzupełnia potas. Mogą jednak nie być najlepszymi potrawami do zjedzenia na kacu po wymiotach, w przypadku bólu brzucha bądź mdłości. Istnieje bowiem ryzyko wzmożenia tych dolegliwości. Znacznie lepszym wyborem w takiej sytuacji będzie żurek albo ogórkowa. Do wybranej zupy warto dodać szczyptę soli – pomoże to uzupełnić elektrolity.

W przypadku dań na kaca niezbyt dobrym wyborem jest popularna jajecznica, szczególnie z dodatkiem tłustych składników, np. boczku. Potrawy smażone mogą bowiem pogorszyć dolegliwości, szczególnie te ze strony układu pokarmowego.

Co jeszcze jeść i pić na kaca?

Spośród napojów na kaca wysoką skutecznością wykazuje się woda. Warto wybierać tę wysokozmineralizowaną, zwłaszcza o podwyższonej zawartości potasu i magnezu. Ważne jest również, aby na kaca pić wodę niegazowaną, która nie podrażnia żołądka. Idealny wyborem będzie dodanie do niej plasterka cytryny bądź wyciśniętego soku. Taki napój nie tylko dostarczy witaminy C, lecz także pomoże odtruć organizm.

Dobrym sposobem na kaca są też soki, zarówno warzywne, jak i owocowe. Warto sięgnąć po cytrusowy, pomidorowy albo te z kiszonej kapusty lub ogórków. Soki te zawierają duże ilości potasu, witaminy C i witamin z grupy B, a dwa ostatnie - także bakterii probiotycznych, dzięki czemu dodają sił i łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaleca się również picie soku z kwaszonych buraków.

Pijana 10-latka na placu zabaw. Jak do tego doszło?

Często polecane jest także wypicie kefiru, który wspomaga wchłanianie cukru. Dobry sposób na kaca to również mleko z miodem, które pozwoli szybko stanąć na nogi.

Popularny, ale wyjątkowo zły pomysł na kaca stanowi natomiast kawa. Napój ten może nawet pogorszyć stan. Zwiększa bowiem odwodnienie organizmu, a przy tym podrażnia żołądek, co może wywoływać wymioty. Te z kolei prowadzą do jeszcze większego odwodnienia i utraty elementów mineralnych. Fatalnym pomysłem będzie również przyjęcie kolejnej dawki alkoholu – działa to destrukcyjnie na cały organizm.

Dobre wybrany posiłek na kaca może złagodzić dolegliwości i pomóc szybciej dojść do siebie. Niestety, nie istnieje dobra metoda na to, jak wyleczyć go w mgnieniu oka. Można pomóc sobie jeszcze w trakcie imprezy, np. jedząc tłuste przekąski, które spowalniają wchłanianie alkoholu i mogą pośrednio obniżają intensywność objawów. Najlepszym sposobem zawsze jest jednak zachowanie umiaru w piciu.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości