Czy pozwolić nastolatkom na picie piwa bezalkoholowego?

Czy zero procent to już procent? Czy pozwolić dzieciom pić bezalkoholowe piwo czy szampana. W studiu Dzień dobry Wakacje gościliśmy psycholog dziecięcą - dr Justynę Korzeniewską.

Niepokojące dane

Jak pokazują badania, w 2018 r. sprzedaż piwa bezalkoholowego zwiększyła się w Polsce o rekordowe 80 proc., osiągając wartość 0,5 mld zł. Z kolei w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 r. rynek najpopularniejszych bezalkoholowych lagerów wzrósł wartościowo o 95 proc.

Czy zero procent to już procent?

Jak zaznaczyła na wstępie dr. Justyna Korzeniewska, alkohol jest częścią naszej kultury, towarzyszy pewnym wyjątkowym sytuacjom. W takich momentach uczymy dziecko, zwracania się z życzliwością np. do jubilata. To co znajduje się w kieliszku powinno być nieistotne.

Natomiast wczesne podawanie nieletnim napojów, które mają formę alkoholu uczy, że jest on nieodłącznym elementem spotkań z przyjaciółmi, imprez rodzinnych, relaksu, czy radzenia sobie z przykrymi emocjami i trudnościami.

Jak dodała psycholog dziecięca, skutkiem takiego zachowania może być zachęta do nadużywania alkoholu. Nastolatek po doświadczeniu, że może wypić w ciągu krótkiego czasu 2-3 piwa (te bezalkoholowe), potem przenosi to na prawdziwe piwo alkoholowe.

Rodzice powinni mieć na uwadze, że dzieci chcąc nie chcąc kopiują nasze zachowania, a wiec stosunek dorosłych do alkoholu może mieć w przyszłości istotny wpływ na nasze dzieci.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości