Dywan stanowi element aranżacji salonu, sypialni lub pokoju dziecka, który dodaje pomieszczeniom przytulności lub elegancji i podkreśla indywidualny charakter wnętrza. Jest jednak narażony na intensywne użytkowanie, a co za tym idzie, zabrudzenia. Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami? Sprawdź, jakie to proste.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są domowe sposoby na czyszczenie dywanu,
- jak wyczyścić dywan z: wełny, akrylu, poliestru, wiskozy, juty oraz typu shaggy,
- pranie dywanu w domu - jak to zrobić.
Ochrona środowiska
Ochrona środowiska
Domowe sposoby na czyszczenie dywanu
Dywan będzie ozdobą wnętrza, tylko pod warunkiem utrzymania go w czystości. Brudny nie tylko może szpecić pomieszczenie, ale szybko stanie się siedliskiem dla drobnoustrojów i bakterii. A to, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub osoby cierpiące na alergię, może być niebezpieczne dla ich zdrowia.
Domowe sposoby na czyszczenie dywanu są niezwykle proste, wystarczy mieć pod ręką kilka sprawdzonych produktów i przestrzegać kilku zasad. Zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu należy go dokładnie odkurzyć, a w przypadku tych z długim runem, najlepiej także wytrzepać, aby pozbyć się piachu i sierści, które znajdują się w głębszych warstwach.
Przydatne produkty do czyszczenia dywanu w domu:
- soda oczyszczona,
- mąka ziemniaczana,
- ocet,
- płatki mydlane.
Jak skutecznie wyczyścić dywan?
Dywany produkowane są z różnego rodzaju tkanin, dlatego czyszcząc je środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach należy zwrócić szczególną uwagę do jakich materiałów są przeznaczone oraz wykonać test na niewielkim, niewidocznym kawałku dywanu. Środki domowego użytku są bezpieczne i nie zniszczą dywanu, jednak i w tym przypadku istotny jest rodzaj włosia i przestrzeganie kilku ważnych zasad.
Pranie dywanu z wełny - wełna jest najdroższym materiałem z jakiej tkane są dywany, jej właściwości izolacji ciepła i dźwięków oraz antyelektrostatyczności docenia wielu wielbicieli eleganckich wnętrz. Wełna spełnia też rolę pochłaniacza wilgoci, którą oddaje podczas suchych i ciepłych dni. Niestety nie jest odpowiednia dla osób z alergią, ponieważ łatwo może stać się siedliskiem dla grzybów i bakterii. Dlatego tak ważne jest jej regularne czyszczenie. Wełna jest delikatnym materiałem i wymaga równie delikatnego czyszczenia. Chemiczne produkty ogólnodostępne mogą uszkodzić włókna, odbarwić je i zniekształcić. Istnieje także przekonanie, że wełnianych dywanów nie wolno prać. Nie jest to prawdą, ponieważ jak każdy dywan, tak i ten wełniany prania wymaga, jednak są pewne zasady, które pozwolą zrobić to prawidłowo:
- dywanu nie wolno przemoczyć, należy go tylko zmywać powierzchniowo,
- nie można używać gorącej wody, a jedynie letnią. Zbyt wysoka temperatura wody może spowodować skurczenie, zniekształcenie i zmechacenie wełnianych włókien,
- nie wolno czyścić dywanu parą wodną,
- najskuteczniejszym narzędziem, które optymalnie nawilża i odsysa wodę z dywanu, jest odkurzacz piorący,
- do prania na mokro należy stosować detergenty do wełny lub domowe środki na bazie sody oczyszczonej,
- suszyć w warunkach naturalnych oraz dobrze wietrzonym pomieszczeniu.
Pranie dywanu z akrylu - akrylowe włókna mają podobne właściwości do wełnianych. Tak jak one, wykazują się antyelektrostatycznością, ale ich dodatkową zaleta jest to, że nie blakną. Z powodzeniem można je więc suszyć na słońcu. Czyszczenie dywanów z akrylu jest trudne, ze względu na bardzo gęste runo. Dlatego producenci często w tym wypadku polecają czyszczenie ekstrakcyjne. Z powodzeniem można także korzystać z domowych specyfików i powstałe plamy usuwać od razu. Jednak chcąc zachować pierwotną świeżość, dobrze jest powierzyć dywan profesjonalnej pralni, która użyje środków wnikających w włókna i rozpuszczających zanieczyszczenia.
Pranie dywanu z poliestru - ten gatunek materiału dywanowego cechuje największa wytrzymałość. Jego pielęgnacja jest więc bardzo prosta. Jeśli regularnie będziemy go odkurzać lub stosować odkurzacz/myjkę piorącą, długo będzie cieszył nienagannym wyglądem. Zarówno środki chemiczne, jak i domowe sposoby w tym przypadku sprawdzą się doskonale, ponieważ poliester nie ulega odbarwieniu.
Pranie dywanu z wiskozy - dywany z wiskozy są bardzo popularne, ze względu na swoje łudzące podobieństwo do jedwabiu. Gładkie i lśniące włosie do czyszczenia wymaga jednak wody o temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celsjusza oraz środków o naturalnym ph, takich jak płatki mydlane lub zwykłe szare mydło.
Pranie dywanu z juty - to przepiękny dywan do pomieszczeń utrzymanych w stylu boho. Jednak decydując się na zakup jutowego dywanu musimy mieć świadomość, że juta to materiał naturalny i wszelkiego rodzaju zaplamienia są na niej bardzo widoczne. Jutowego dywanu nie można prać, ani nawet czyścić na mokro. Widoczne zabrudzenia najlepiej delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką zamoczoną w wodzie z octem ( 1 duża łyżka octu na litr wody). Po tym zabiegu na dywanie trzeba rozłożyć suchą, bawełnianą tkaninę i zwinąć dywan, pozostawić do wchłonięcia wilgoci przez materiał.
Pranie dywanów typu shaggy - choć ten rodzaj dywanu cieszy swoją niezwykłą miękkością, jego czyszczenie należy do bardzo trudnych zabiegów. Zarówno podczas odkurzania, jak i prania potrzeba delikatności. Włókna są bardzo długie, użycie w tym przypadku mąki ziemniaczanej, czy sody nie wchodzi w grę, ponieważ proszek zniknie głęboko w runie i zamiast pomóc zwyczajnie zaszkodzi. Do prania dywanu shaggy najlepiej użyć odkurzacza piorącego z delikatnym detergentem do tego przeznaczonym.
Pranie dywanu w domu - jak to zrobić?
Czyszczenie dywanu w domu, po tym jak już dokładnie go odkurzymy i wytrzepiemy, jest bardzo proste. Najpopularniejszą metodą jest czyszczenie dywanu na sucho. Środki do czyszczenia na sucho można kupić w każdym sklepie z chemią, jednak można też przygotować taki specyfik samodzielnie. Jest on tak samo skuteczny, a dużo delikatniejszy dla włosia i tańszy. Domowe mieszanki do czyszczenia, prania i odświeżania dywanów sprawdzą się w codziennej pielęgnacji i przedłużą żywotność dywanów.
Domowa mieszanka do prania dywanu na sucho:
Składniki:
- 4-5 łyżek płatków mydlanych,
- 1,5-2 szklanek skrobi ziemniaczanej
- Składniki dokładnie mieszamy,
- rozsypujemy je równomiernie na dywanie,
- pozostawiamy na minimum 30 minut,
- po tym czasie odkurzamy.
Kiedy dywan zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, warto odświeżyć go prostą, domową mieszanką na bazie sody oczyszczonej z dodatkiem olejku eterycznego.
Mieszanka do usuwania nieprzyjemnych zapachów:
Składniki:
- soda oczyszczona,
- ulubiony olejek eteryczny.
- Do sody oczyszczonej dodajemy 2-3 krople olejku,
- rozsypujemy równomiernie na dywanie,
- odkurzamy po upływie 30 minut.
Mieszanka do czyszczenia dywanów wielokolorowych
Składniki:
- ocet,
- soda oczyszczona.
- Do pół litra wody dodaj szklankę octu oraz dwie czubate łyżki sody oczyszczonej,
- roztwór dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z dyfuzorem,
- spryskaj nim całą powierzchnię dywanu,
- pozostaw do wyschnięcia,
- odkurz.
Tłuste plamy z dywanu usuniemy skutecznie za pomocą mąki ziemniaczanej, którą rozsypujemy na plamie i pozostawiamy na całą noc, a następnie odkurzamy. Wino, kawę i herbatę natomiast posypujemy solą, czekamy aż wchłonie płyn i odkurzamy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tabletka do zmywarki nie tylko myje naczynia. Do czego jeszcze można ją wykorzystać?
- Wiosenne mycie okien sodą i rajstopami. Chemiczka podpowiada, jak robić to dobrze
- Przepisy na domowe środki czystości. Tanie i łatwe w przygotowaniu
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images