sprzątanie

  sprzątanie

  Polska jest w niechlubnej czołówce krajów w Europie, które produkują najwięcej śmieci na jednego obywatela. Odpady możemy znaleźć wszędzie - na ulicach, w parkach, podczas spaceru leśnymi ścieżkami czy na plaży. By nie niszczyć przyrody i zadbać o środowisko, warto podjąć działanie. Od czego zacząć?

  Uporządkowana i czysta przestrzeń to nierzadko święty graal wielu pań domu. Niestety, często osiągnięcie zamierzonych celów wizualnych (i higienicznych) wiąże się z wykorzystaniem silnych środków chemicznych, które, oprócz nieskazitelnych powierzchni, pozostawiają po sobie osady czy nieprzyjemny zapach. Czy można tego uniknąć? Jak wprowadzić ład w domu nie sięgając po produkty, które są szkodliwe dla środowiska, więc także dla nas?

  Dywan stanowi element aranżacji salonu, sypialni lub pokoju dziecka, który dodaje pomieszczeniom przytulności lub elegancji i podkreśla indywidualny charakter wnętrza. Jest jednak narażony na intensywne użytkowanie, a co za tym idzie, zabrudzenia. Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami? Sprawdź, jakie to proste.

  "Dodajemy ją do wody, którą później myjemy podłogę"

  Chyba każdy ma w swoim domu takie miejsce, gdzie trzyma rzeczy, mając nadzieję, że jeszcze się kiedyś przydadzą. Gadżety potrafią przeleżeć długie miesiące, a nawet lata, bo nigdy ich nie użyliśmy. Co z nimi zrobić?

  Matka Ziemia 22 kwietnia obchodzi swoje święto. Tego właśnie dnia Dorota Gardias wybrała się na Plażę Romantyczną w Warszawie, by wspomóc akcję EcoHeroes, a także porozmawiać z jej inicjatorami.

  Wiosna to zmiany – w przyrodzie, otoczeniu i nastroju wielu z nas. To także czas tzw. wiosennych porządków w domu i wokół niego. Sprzątanie w ogrodzie to nie tylko przycinanie roślin, sadzenie nowych czy grabienie zbędnych liści i gałęzi. Równie ważne jest zadbanie o czystość elewacji, podjazdu, ścieżki czy innych przestrzeni ogrodowych wyłożonych kostką, zalanych betonem, etc. Do tego przydaje się takie urządzenie jak myjka ciśnieniowa. Jak działa i które wiosenne porządki może ułatwić?

  Osad po herbacie, który pojawia się na kubkach, może sprawiać wrażenie trudnego do usunięcia. Zwłaszcza, jeśli jest na naczyniu od dawna. Wyczyszczenie naczynia może być jednak bardzo proste.

  Które czynności kuchenne wymagają użycia największej ilości wody? Jak efektywnie ją oszczędzać? Na te i inne Państwa pytania odpowie Mateusz Kazula, ekspert Samsung. Zapraszamy do udziału w czacie.

  Architekt porządku Agnieszka Witkowska pokazała widzom proste i sprawdzone sposoby.

  Tabletki do zmywarki "potrafią" więcej, niż nam się wydaje. Ze względu na ich skład i właściwości, mogą zostać wykorzystane na kilka różnych sposobów. Sprawdź, do czego jeszcze warto użyć tabletek.

  Przypalona blacha do pieczenia bywa naprawdę problematyczna. Jest jednak pewien niezawodny, domowy sposób, który znacznie ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń. Jak wyczyścić blachę za pomocą sody?

  Mycie podłóg to obowiązek, który spędza sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Usuwanie zanieczyszczeń z parkietu, paneli czy ceramicznych płytek zajmuje niemało czasu, bywa też bardzo wyczerpujące, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych zacieków. Okazuje się jednak, że domowe porządki mogą przynieść spektakularne efekty zaledwie w kilka minut. Wystarczy wypróbować prosty trik z TikToka.

  Żelazko, nie ważne czy nowe czy stare, może się pobrudzić. Przyczyną może być przypalenie, ale także nieprawidłowe jego stosowanie. Jak zatem bezpiecznie wyczyścić żelazko, aby nie pobrudzić swoich ubrań podczas prasowania?

  "Można wykorzystać resztki ze śniadania".

  Usuwanie kurzu z mebli to obowiązek, który bez wahania porównać można do walki z wiatrakami. Pozbycie się szarego nalotu na dobre nie jest możliwe, bo kolejne jego warstwy pojawiają się na półkach, zanim zdążymy nacieszyć się efektami domowych porządków. W trakcie sprzątania warto jednak wypróbować prosty trik.

  Utrzymanie porządku w pokoju dziecka często graniczy z cudem. Powód? Za mało miejsca do przechowywania? To tylko wymówki. Ekspertka Magdalena Kordaszewska pokazała w Dzień Dobry TVN proste patenty na chowanie zabawek i akcesoriów.

  14 grudnia otwieramy kolejne okienko w kalendarzu adwentowym. To oznacza, że do świąt pozostało już tylko 10 dni. Maria Ernst-Zduniak, specjalistka od przywracania porządku, wyjaśniła, jak zaplanować świąteczne sprzątanie, tak, aby było było efektywne i nie przekształciło przygotowań do Bożego Narodzenia w terror czystości.

  Poniżej sposoby, dzięki którym ozdoby okien pozostaną białe (no chyba, że mają inny kolor).

  Oto 6 powodów.

  Bezprzewodowy, cykloniczny, wodny, a może centralny? Typów odkurzaczy jest wiele, a najlepszy z nich to ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Czego innego wymaga się od samojezdnego robota, a zupełnie inne zadania spełniać ma mocny odkurzacz z turboszczotką.

  Tuż przed Bożym Narodzeniem mnóstwo ludzi na liście rzeczy "to-do" ma wpisane porządki. Mycie okien, pranie dywanów, odkurzanie nawet najbardziej zapomnianych zakątków mieszkania… I choć są to czynności, których wiele osób nie lubi, niewiele wie, że można potraktować je jako trening. W jaki sposób? Kilka cennych wskazówek podaje nam trenerka, Victoria Goldensquat. 

  Kanapa w salonie to centrum domowego życia – tu się odpoczywa, bawi, jada. Nic dziwnego, że tapicerka wiele musi znieść, a zarówno materiałowe, jak i skórzane nie są plamoodporne. Jak wyczyścić kanapę, gdy już się zabrudzi?

  Śmierdzący zlew to zmora wielu osób. Czasem można sobie z nim poradzić bez konieczności wzywania hydraulika czy stosowania silnych środków chemicznych. Sprawdź, co można zrobić, aby zapobiec brzydkim zapachom ze zlewu. 

  Bakterie, wirusy i różnego typu alergeny bardzo lubią wnętrza naszych domów. Zwłaszcza miękkie meble, pościel i dywany. Jak skutecznie usuwać z przestrzeni to, co niewidoczne i chronić zdrowie swoje oraz bliskich?

  W 2008 r. w nowojorskim Harlemie artysta Adrian K urządził oddolną akcję sprzątania zalegających śmieci. Dość nietypową, bo wykorzystał do tego charakterystyczne różowe worki w czarne kropki. Wypełnione śmieciami, zmieniły się w instalację. Tak narodziła się akcja "Trash Project". Podobną akcję Adrian K zorganizował w Polsce.

  Pralka jest jednym z najważniejszych sprzętów w każdym domu. Nie należy do tanich, a jej żywot jest ograniczony, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio o nią dbać. Jak powszechnie wiadomo, prawidłowe czyszczenie pralki może znacznie wydłużyć jej funkcjonowanie.

  Wyniki badań są niepokojące.

  Właściciele zwierzaków cieszą się ich towarzystwem, ale muszą mierzyć się także z częstszym sprzątaniem mieszkania. Jak robić to w skuteczny sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Ula Chincz.

  Jak odetkać zlew skutecznie i bez obaw o swoje bezpieczeństwo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, przyzwyczajonych do stosowania chemicznych, często żrących środków, udrażniających rury. Przedstawiamy o wiele bezpieczniejsze metody, z których skorzystać możecie nie wychodząc z domu.