Środek chemiczny do zwalczania gryzoni zbiera śmiertelne żniwo. W ostatnich tygodniach doszło do zatruć i śmierci kilkorgu dzieci. Dlaczego tak niebezpieczny detergent trafił do gospodarstw domowych? Jak działają tego typu trutki? Na te pytania postanowili odpowiedzieć eksperci w materiale reporterów Dzień Dobry TVN. Z kolei w studiu dr hab. Wojciech Feleszko wyjaśnił, jak postępować w przypadku zatrucia. Jak bezpiecznie korzystać z domowej chemii?
Dramat, który rozegrał się w Londynie, wstrząsnął Wielką Brytanią. 34-latka, została skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci 11-letniej Fatihy Sabrin. Kobieta zastosowała nielegalnie sprowadzoną z Włoch truciznę do zwalczania pluskiew.
W ostatnich latach "magiczne" gąbki zyskały ogromną popularność.
"Kontakt może być niebezpieczny!"
Chodzenie na spacery z psem to jedna z najprzyjemniejszych codziennych czynności, która sprzyja zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak spacer może szybko zamienić się w koszmar, gdy nasz pupil zje coś szkodliwego. W świetle niedawnego incydentu z psem Marcina Prokopa, który niestety zatruł się jedzeniem pozostawionym na ulicy, warto przypomnieć, jak ważna jest czujność i odpowiednia reakcja w przypadku zatrucia. O tym, co zrobić w takim przypadku, w Dzień Dobry TVN opowiedziała Monika Myziak, lekarz weterynarii.
Czy faktycznie wspomagają odchudzanie?
Czy doszło do otrucia?
Do tej pory już trzy osoby trafiły na oddział toksykologii.
Wśród roślinności występującej na obszarze Polski znaleźć można 3 gatunki o właściwościach trujących. Są to barszcz Sosnowskiego, szalej jadowity i szczwół plamisty. Zdarzało się, że ten ostatni mylony był z różnymi roślinami jadalnymi. Jak rozpoznać szczwół i jakie są objawy zatrucia nim?
Ryba fugu, nazywana również rozdymką, jest bardzo intrygującym zwierzęciem. W chwili zagrożenia nabiera do swojego ciała sporą ilość wody i zamienia się w najeżoną kolcami kulkę. Jednak nie z tego powodu jest znana od lat Japończykom. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowemu smakowi oraz temu, że nieodpowiednio przyrządzona staje się śmiertelną trucizną, ze względu na toksyny zawarte w swoim wnętrzu.
Pyszna i zdrowa rukola posiada swojego niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia "sobowtóra". Starzec pospolity (senecio vulgaris) to popularny chwast, którego spożycie może wywołać trwałe zmiany w organizmie człowieka. Jak temu zapobiec i rozróżniać obie rośliny?
W naszym otoczeniu nie brakuje roślin, które, choć często piękne i czasem pachnące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Każdego roku, przede wszystkim latem, na szpitalne oddziały ratunkowe trafiają dzieci z zatruciem wywołanym substancjami występującymi w popularnych roślinach. Niektórych z nich nie da się uratować. Na jakie roślin należy uważać?
W Asti na północy Włoch skazano na cztery lata pozbawienia wolności kobietę, która przez rok dosypywała koleżance z pracy bardzo silne leki do kawy. Chciała, by ją zwolniono, tym samym zwiększając swoje własne szanse na pozostanie w firmie. Prawda jednak wyszła na jaw.
Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez cebuli. Warzywo to chętnie wykorzystuje się do przyrządzania potraw, a także przy okazji walki z przeziębieniem. W sieci można jednak znaleźć informacje na temat trujących właściwości resztek cebuli. Czy to prawda? Zapytaliśmy ekspertkę.
Na początku marca podwójny agent Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci na terenie Wielkiej Brytanii. Według władz tego kraju za atak odpowiedzialna jest Rosja, a substancja, której użyto to nowiczok. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Prezesa Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego Krzysztofa Patureja, aby zapytać, co to jest nowiczok, czy to prawda, że mają go tylko Rosjanie, jak działa na organizm, w jakiej postaci mógł być podany ofiarom, jak się pozbyć tej trucizny. Czy Skripal i jego córka mają szansę na przeżycie i odzyskanie zdrowia?
Każdego roku do szpitali trafiają tysiące osób zatrutych dopalaczami. Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami tych substancji? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? O dopalaczach rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, adwokatem Elizą Kuną oraz Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.