Groźna roślina zaczęła kwitnąć. Lasy Państwowe ostrzegają: "Kontakt może być niebezpieczny!"

Niebezpieczna roślina zaczęła kwitnąć. Lasy Państwowe ostrzegają
Źródło: Dzień Dobry TVN
Te polskie rośliny mogą być niebezpieczne
Te polskie rośliny mogą być niebezpieczne
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
Wiosna i latem możemy podziwiać kwitnące kwiaty i piękne krzewy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich może być toksyczna dla człowieka. To m.in. barszcz Sosnowskiego. Jak poinformowały Lasy Państwowe, roślina ta właśnie zaczęła kwitnąć. Jak zachować bezpieczeństwo?

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda i gdzie można go spotkać?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to inwazyjna roślina, która została sprowadzona do Polski z terenów Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku jako pastewna. Okazało się jednak, że bydło niechętnie jadło kiszonkę z barszczu, a podczas jej przygotowywania roślina parzyła ludzi i zwierzęta. Szybko rozprzestrzeniła się poza obszary upraw, obejmując swoim zasięgiem całą Polskę.

Jest to jedna z największych roślin zielnych na świecie, osiągająca nawet 3-5 metrów wysokości. Dla porównania, niegroźny barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium), występujący naturalnie w Polsce, dorasta maksymalnie do 1,5 metra. Roseta liściowa barszczu Sosnowskiego może mieć średnicę do 2 metrów, a jego łodyga osiąga grubość do 12 centymetrów. Roślina ta ma charakterystyczne białe kwiaty zebrane w duże baldachy, a na łodydze widoczne są purpurowe plamy.

Obecnie większość stanowisk barszczu Sosnowskiego to miejsca, gdzie roślina pojawia się spontanicznie. Najczęściej można ją spotkać wzdłuż brzegów rzek i na skarpach przydrożnych rowów. Jest również powszechna na łąkach i pastwiskach.

Toksyczne działanie barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina toksyczna. W jego soku i w olejkach eterycznych występują niebezpieczne toksyny, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia: wysypkę, zaczerwienienie i opuchliznę. Wśród pojawiających się objawów alergicznych mogą wystąpić także: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Objawy pojawiają się najczęściej od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie z rośliną.

Roślina ta zaczyna kwitnąć w czerwcu, dlatego Lasy Państwowe wystosowały ważny apel.

- Ostrzegamy! W wielu miejscach w Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina! - czytamy w mediach społecznościowych.

- Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny! Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków. Stanowisk barszczu nie próbujcie likwidować samodzielnie! Nie tylko dlatego, że to niebezpieczne, ale też dlatego, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są bardzo podobne do barszczu Sosnowskiego i które wcale nie są szkodliwe a nawet podlegają prawnej ochronie - ostrzegają leśnicy.

Jak postępować w przypadku oparzenia?

Lasy Państwowe stworzyły również specjalną instrukcję, w której wyjaśnione jest postępowanie w przypadku oparzenia rośliną:

  • Nie drap miejsca oparzenia,
  • Nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem,
  • Obficie przemyj oparzenia wodą i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych,
  • Jeśli jest to możliwe, zrób zdjęcie rośliny, może przydać się lekarzowi,
  • Koniecznie udaj się do lekarza.

Zobacz więcej na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości