barszcz sosnowskiego

    barszcz sosnowskiego

    Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina występująca dziko w Polsce. Może mieć do 5 m wysokości i nawet na odległość potrafi wywołać poważne oparzenia. Jest najbardziej groźna latem. Jak ją rozpoznać i gdzie zgłosić, jeśli się na nią natkniemy? Nadleśnictwo Baligród udostępniło w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać całą łąkę porośniętą barszczem Sosnowskiego.

    Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo niebezpieczna dla ludzi. Wystarczy przejść obok niej, by nabawić się oparzeń. Barszcz najczęściej występuje w południowej i wschodniej Polsce. Jak rozpoznać groźną roślinę? Jak się jej pozbyć? I jak długo utrzymują się rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego? Z Mariuszem Jachimczakiem, który zajmuje się tropieniem i niszczeniem rośliny rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

    Mówią o niej "zemsta Stalina". Ta roślina została sprowadzona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. Jest niebezpieczna, bo olejki, które wydziela, w kontakcie ze słońcem, są toksyczne i powodują poparzenia. O Barszczu Sosnowskiego rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem. Jak leczy się poparzenia Barszczem Sosnowskiego? Czy kontakt z tą rośliną może powodować choroby nowotworowe skóry?