- Barszcz Sosnowskiego wywodzi się z Kaukazu. Do Polski trafił jako roślina pastewna. Obecnie stanowi jednak poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego
- Roślina ta wydziela toksyczne substancje powodujące oparzenia i silne reakcje alergiczne, szczególnie w kontakcie ze skórą podczas słonecznej i wilgotnej pogody. Może być wyjątkowo groźna dla dzieci oraz osób zmagających się z alergiami
- Jak poinformowała gmina Trzcińsko-Zdrój, Barszcz Sosnowskiego najczęściej pojawia się w pobliżu rzek, rowów melioracyjnych, na terenach podmokłych oraz na nieużytkach. W przypadku natknięcia się na tę roślinę najlepiej skontaktować się z tamtejszym urzędem
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
Barszcz Sosnowskiego - skąd się wziął i dlaczego jest niebezpieczny?
Heracleum sosnowskyi, powszechnie znany jako barszcz Sosnowskiego, to roślina z rodziny selerowatych, pochodząca z Kaukazu. W XX wieku została sprowadzona do Europy Środkowej i Wschodniej, a także do Polski, jako roślina pastewna. Niestety, szybko rozprzestrzeniła się w sposób niekontrolowany i dziś stanowi jedno z większych zagrożeń dla ludzi oraz środowiska.
Barszcz Sosnowskiego jest toksyczny i silnie alergizujący. Wydziela furanokumaryny - związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą, zwłaszcza przy nasłonecznieniu i wysokiej wilgotności, mogą powodować poważne oparzenia i stany zapalne. Roślina ta jest szczególnie groźna dla dzieci oraz osób cierpiących na alergie.
Gmina Trzcińsko-Zdrój ostrzega przed Barszczem Sosnowskiego
W tym roku Barszcz Sosnowskiego zaatakował m.in. gminę Trzcińsko-Zdrój. Jak się okazuje, najczęściej występuje on w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Rośnie również na terenach wilgotnych, nieużytkach i odłogach. Roślina rozprzestrzenia się bardzo szybko, zajmując nowe siedliska i wypierając rodzime gatunki.
Co zrobić w przypadku natknięcia się na Barszcz Sosnowskiego? Jak podaje portal chojna24.pl, najlepiej od razu poinformować o tym Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju. Można to zrobić np. telefonicznie, dzwoniąc pod numer 91 414 80 88 wew. 31.
Zgłoszenia są przekazywane do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, który rejestruje je w Centralnym Rejestrze Danych o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO). Następnie ustalany jest właściciel lub zarządca terenu, na którym spoczywa odpowiedzialność za usunięcie rośliny zgodnie z przepisami prawa.
Zobacz także:
- Co pyli w lipcu? Na co powinni uważać alergicy?
- Kalendarz i mapa dla alergików. Co i kiedy pyli?
- Alergia - objawy, rodzaje i leczenie. Jak działa odczulanie. Kiedy najlepiej się odczulić?
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło: chojna24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PavloBaliukh/Getty Images