Zdrowie

Co pyli w lipcu? Na co powinni uważać alergicy?

Zdrowie

Aktualizacja:
Kobieta kichająca na łące

Ciepłe pory roku to okres rozwoju i pylenia większości roślin. W poszczególnych miesiącach w powietrzu znajdują się różne pyłki, które są problematyczne dla alergików. Co pyli w lipcu? Co można zrobić, aby jak najmniej odczuwać konsekwencje alergii na pyłki?

Rośliny, które pylą w lipcu

Przez cały lipiec w dalszym ciągu intensywnie pylą zboża. Świata nie przestają obdarowywać swym pyłkiem również trawy.

  • bylica - poziom jej pyłków jest na bardzo wysokim poziomie zwłaszcza pod koniec miesiąca,
  • szczaw,
  • babka,
  • komosa,
  • pokrzywa,
  • zarodniki grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium – te nieustannie znajdują się w powietrzu.
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Aby sprawdzić pylenie w innych miesiącach i miejsca warto regularnie zaglądać do mapy i kalendarza pylenia dla alergików.

Co robić, gdy pyli nasz alergen?

Alergia to przypadłość, z którą trzeba nauczyć się żyć. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie czegoś, co wywołuje reakcję alergiczną. Oczywiście wtedy, gdy to możliwe. W przypadku latających w powietrzu pyłków jest to znacznie trudniejsze. A nie każdej osobie pomagają leki. W okresie najintensywniejszego pylenia roślin uczulających zaleca się ograniczanie wyjścia z domu, zwłaszcza w ciągu dnia, gdy są najaktywniejsze.

Alergikom sprzyjają letnie deszcze. To właśnie tuż po nich najlepiej jest udać się na spacer. Powietrze jest wtedy wolne od pyłków. Niskie ich stężenie można też zaobserwować wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Choć to przykre, ale niestety konieczne - za dnia warto omijać zielone tereny: łąki, trawiaste pola, parki i lasy. Oprócz tego pomocne jest też korzystanie z serwisów informacyjnych lub specjalnych prognoz pogody dla alergików. Można tam znaleźć sporo przydatnych wskazówek dotyczących np. siły i kierunku wiatru, który powoduje migrację alergenów.

Zobacz też:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: luna4/Getty Images

Pozostałe wiadomości