Domowe sposoby na alergię - co można przyjmować oprócz leków?

Kobieta kichająca
Domowe sposoby na alergię
Źródło: miljko/Getty Images
Sezon na alergię w pełni. Wiele osób cierpi z powodu pylących traw i innych roślin. Co oprócz leków można stosować podczas alergii? O to, które domowe metody leczenia faktycznie działają, zapytaliśmy specjalistę.

Jak zapobiegać alergii?

Do najbardziej typowych objawów alergii należą katar oraz łzawienie oczu. Choć alergenów nie da się całkowicie wyeliminować, to alergicy powinni robić wszystko, aby ich unikać. - W przypadku alergii sezonowych np. na trawy lub pyłki brzóz możemy unikać terenów zielonych w okresie szczytowego pylenia traw albo drzew, a po powrocie do domu z zewnątrz należy oczyszczać nos za pomocą roztworu izotonicznej wody morskiej w celu wypłukania alergenu z błony śluzowej nosa - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr n. med. Marek Kaszuba, alergolog, internista krakowskiego Centrum Medycznego Alergika.

Lato

Kiedy planować urlop
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato

W przypadku alergii całorocznych (np. na kurz i roztocza) sprawa nie jest już taka prosta, to na szczęście można zminimalizować ich natężenie. Jak? Poprzez częstsze sprzątanie, odkurzanie, a także regularne, najlepiej cotygodniowe, pranie (temperatura prania nie może być niższa niż 55 stopni Celsjusza), pościeli, w której śpi alergik. - Możemy też zastosować specjalną pościel anty-roztoczową, jak również uruchomić oczyszczacz powietrza, który będzie w pomieszczeniach zmniejszał stężenie alergenów w powietrzu - mówił ekspert.

Domowe sposoby na alergię. Czy działają?

Część alergików objawy choroby próbuje łagodzić ziołami. Pacjenci sięgają m.in. po skrzyp polny, rumianek, czarnuszkę siewną, czy dziurawiec. Choć zioła faktycznie wykazują właściwości lecznicze, to trzeba podchodzić do nich ostrożnie. Niektóre z nich mogą uczulać, a także wpływać na działanie przyjmowanych leków. Na tym jednak nie koniec. - Nie dysponujemy danymi naukowymi, które wskazywałby na skuteczność stosowania ziół w leczeniu chorób alergicznych - podkreślił alergolog.

Zdaniem eksperta żadne okłady na swędzące oczy też nie przyniosą nam ulgi. Jego zdaniem, aby chronić oczy przed alergenami, np. gdy przebywamy w pobliżu terenów zielonych, warto nosić okulary czy specjalne ochronne gogle. - Natomiast po powrocie do domu można wypłukać alergeny ze spojówek stosując choćby sztuczne łzy lub sól fizjologiczną dostępną w aptece bez recepty - mówił.

Warto dodać, że objawów alergii nie złagodzą ani suplementy, ani witaminy. Specjalista podkreślił, że nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że przyjmowanie suplementów diety, czy witamin pomaga w walce z alergią.

Leki na alergię - kiedy po nie sięgnąć ?

Jeśli unikanie alergenów nie jest możliwe lub doraźne metody nie działają - w ocenie specjalisty - trzeba sięgnąć po leczenie farmakologiczne. - Do dyspozycji mamy dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe w formie tabletek, jak również przeciwalergiczne krople do oczu - mówił.

Może się jednak zdarzyć, że taka forma leczenia będzie niewystarczająca. Gdy łatwo dostępne środki nie działają konieczna jest wizyta u lekarza. Do specjalisty należy się wybrać także wtedy, gdy obok kataru czy łzawienia zaczynają pojawiać się inne dolegliwości. - Duszność, ucisk w klatce piersiowej czy świsty, wskazują na groźniejszą postać alergii i mogą sugerować sezonową bądź też całoroczną astmę alergiczną. Dla poprawy własnego funkcjonowania, jeżeli domowe sposoby są niewytaczające, warto poprosić o pomoc specjalistę - dodał.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości